Gabinety leśnej terapii

Funkcjonujące w Katowicach od października ub. roku Społeczne Ministerstwo ds. Samotności otworzyło kolejne pomieszczenia dla mieszkańców. Od 3 kwietnia dostępne są dwa gabinety do terapii leśnej.

W sercu województwa śląskiego kojarzonego przede wszystkim z przemysłem ciężkim, uruchomione zostały gabinety terapii leśnej w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności. To tam na wszystkich chętnych czeka profesjonalna pomoc psychologiczna, terapeutyczna i prawna. Wszystko w leśnym anturażu. Wielkie otwarcie nowych pomieszczeń przy ul. Mikołowskiej 44, przy którym działa ta placówka, nastąpiło 3 kwietnia. W wydarzeniu brał udział m.in. prezydent Katowic, Marcin Krupa, prezes Fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski oraz Jan Mela, podróżnik i działacz społeczny.

– W Katowicach wyciągamy rękę do potrzebujących pomocy. W sklepach socjalnych Spichlerz mogą oni zrobić taniej zakupy, w Bistro Spichlerz zjeść tani i pożywny posiłek, a w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności znaleźć wsparcie. Dziś uruchamiamy nowe gabinety, w których także uzyskać będzie można pomoc – w zakresie psychologii, terapii i prawa – powiedział prezydent Marcin Krupa.

Częste spacery w lesie obniżają stres, uspokajają i pozwalają chociaż na chwilę zapomnieć o problemach. Jednak, zwłaszcza w mieście, las nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki. No chyba, że taka mała namiastka lasu. Oczywiście nic nie zastąpi prawdziwego lasu i spaceru wśród drzew, ale uruchamiając wyobraźnię, w tym miejscu można mieć pewną namiastkę lasu.

Podczas spaceru w lesie odpoczywają nasz mózg i układ nerwowy. Stajemy się spokojni, co pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Słychać tam śpiew ptaków, a w powietrzu czuć zapachy lasu. Pobyt w gabinetach do leśnej terapii ma przybliżyć, zwłaszcza seniorów, do natury.

Wejście do pierwszego gabinetu przyozdobiono drewnianymi belami, które ciągną się niemalże pod okno. W rogach i na parapecie stanęły doniczki z roślinami, a do siedzenia przygotowano wygodne, butelkowozielone fotele. Blaty wszystkich stolików wykonano z pieńków, co tylko dodaje całości leśnego uroku.

Drugi gabinet jest równie zielony i jeszcze bardziej przestronny. Słychać w nim świergot ptaków, a w powietrzu unosi się trudny do określenia, a przy tym niezwykle kojący zapach. To jakby mieszkanka mokrej ściółki, kwitnących drzew i wiosennych kwiatów. Po prostu czuć tam las. I czuć go każdym zmysłem – wzrokiem, dotykiem, zapachem i słuchem.

– Wszyscy tęsknimy i widzimy, jak świat się zmienia i pędzi do przodu. My sami jesteśmy bardziej w komputerze, telefonie, niż wielu innych rzeczach. Las nas przybliża do natury, do tego, od czego to wszystko się zaczęło, stworzenie świata. My za tym tęsknimy, a nie wszyscy mamy na to czas. Kto nie ma siły zdrowotnej, czy nie ma czasu, żeby jechać do lasu, może przyjechać do Ministerstwa ds. Samotności i poczuć się jak w lesie – powiedział Mikołaj Rykowski.

– Coraz częściej zgłaszamy się po wsparcie i po pomoc psychologa, co nie oznacza, że jesteśmy nienormalni, jak to się czasami nieładnie mówi. Tylko, że to może każdemu z nas trochę ułatwić i usprawnić nasze po prostu życie i to jest bardzo ważne. I świadomość tego, że terapia często ratuje życie. Ja mam poczucie, że moja terapia nie pomogła tylko mi, ale też mojej żonie, rodzinie i otoczeniu – powiedział Jan Mela.

– Zgodnie z tym, co nieustannie powtarzamy – każdy znajdzie u nas swoje wolne miejsce! Do szerokiego pakietu wsparcia dołączamy kolejne możliwości. Od dziś w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności można znaleźć pierwszą na świecie lasoterapię w mieście. Jest ona adresowana szczególnie do osób starszych, które mają problemy z mobilnością i nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę do lasu. To pomieszczenia zbudowane w drzewie, z kwiatami, z atmosferą i dźwiękami lasu. Będzie można w nich usiąść, odpocząć i przenieść się w leśny świat. W drugim pokoju będą dwa fotele przeznaczone do spotkań z psychoterapeutą, który w takim otoczeniu będzie pomagał osobom przychodzącym z problemami – wyjaśniał Mikołaj Rykowski.

W pozostałej części piętra zorganizowano przestrzeń na różnego rodzaju spotkania, warsztaty, prelekcje, szkolenia, zajęcia sportowe i taneczne, prozdrowotne i plastyczne.

Społeczne Ministerstwo ds. Samotności działa od 12 października 2023 r. Jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Podobne praktyki stosuje się w innych krajach, w których ludzie doświadczają samotności, np. Japonii. Poza pomocą terapeutyczną i prawną, w tym miejscu, każdy, bez żadnych zaświadczeń, może zjeść ciepły i niedrogi posiłek.

Ewa Maj, fot. profil ministerstwosamotności

Data publikacji: 10.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również