Anna Komorowska spotkała się z opiekunami osób niepełnosprawnych

Anna Komorowska spotkała się z opiekunami osób niepełnosprawnych

Żona prezydenta Anna Komorowska spotkała się 15 kwietnia z przedstawicielami opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych; zadeklarowała dalsze działania na rzecz uwrażliwiania społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - poinformowała prezydencka kancelaria.

 spotkaniu wzięły również udział minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka oraz doradczyni prezydenta Joanna Staręga-Piasek.

„Omówiono codzienne trudności i wyzwania opiekunów oraz zaplanowano kontakty robocze dotyczące poszukiwania rozwiązań problemów opiekunów osób niepełnosprawnych. Jednym z tematów spotkania była także ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, która wpłynęła do Kancelarii Prezydenta RP” – poinformowano.

Według prezydenckiej kancelarii, podczas spotkania przedstawiciele opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych zwrócili się z prośbą o podpisanie ustawy przez prezydenta, pomimo poczucia, że nie spełnia ona całkowicie ich oczekiwań.

Irena Wóycicka poinformowała, że ustawa wpłynęła do kancelarii w poniedziałek, 14 kwietnia. – Będziemy się jej przyglądać i jeśli nie będzie budziła zastrzeżeń, to zostanie podpisana w konstytucyjnym terminie 21 dni, a być może szybciej – zapewniła minister w rozmowie z dziennikarzami. Jak zaznaczyła, im szybciej ustawa zostanie podpisana, „tym szybciej osoby objęte tą ustawą będą mogły się ubiegać zarówno o przyznanie świadczeń, jak i o rekompensatę za czas, w którym tych świadczeń nie otrzymywały”.

Wóycicka zaznaczyła jednak, że całościowy system zmian, jeśli chodzi wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych, to domena rządu i parlamentu, a nie Kancelarii Prezydenta. Jak dodała, umówiono się także na dalsze spotkania robocze, które „pomogą uwrażliwić” na problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, a także pokazać ewentualne rozwiązania w różnych dziedzinach. – Problem wysokości świadczeń nie jest jedynym, z którym borykają się osoby niepełnosprawne i ich rodziny – zauważyła minister w Kancelarii Prezydenta.

Niemal dwa tygodnie przed Sejmem trwał protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy domagali się przywrócenia zasiłków odebranych w ubiegłym roku.

Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów powstała po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zapisy obowiązującej od zeszłego roku nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, na mocy których część opiekunów straciła prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Ustawa stanowi, że opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, otrzymają zwrot zaległych pieniędzy wraz z ustawowymi odsetkami (ok. 5,5 tys. zł). Przywrócone zostanie im również prawo do zasiłku, niezależnie od kryterium dochodowego, jednak w wysokości 520 zł – tyle wynosiło świadczenie pielęgnacyjne przed zakwestionowaną nowelizacją. Obecnie jest to 820 zł – takie świadczenie dostają w tej chwili rodzice niepełnosprawnych dzieci.

Ustawa nie przywraca opiekunom dorosłych niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ale wprowadza nowy rodzaj zasiłku przeznaczonego specjalnie dla tej grupy. Z tego powodu opiekunowie, którzy protestowali przed Sejmem uważali, że ustawa nie realizuje wyroku TK.

Wóycicka powiedziała, że według prawników Kancelarii Prezydenta ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. – Ale zupełnie inną kwestią jest, czy opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych powinny mieć takie same prawa, jeśli chodzi o dostęp i wysokość świadczeń – dodała.

„Jesteśmy gotowi do rozmów i do szukania rozwiązań” – powiedziała podczas spotkania małżonka prezydenta, cytowana w komunikacie kancelarii. Komorowska zadeklarowała dalsze działania na rzecz uwrażliwiania społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, m.in. poprzez włączenie do kolejnej edycji konkursu o Nagrodę Pary Prezydenckiej „Dobry Klimat dla Rodziny” kategorii dotyczącej problemów rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi.

Kancelaria podkreśliła, że w Trybunale Konstytucyjnym znajduje się jeszcze jeden wniosek, który odnosi się do różnic w kryteriach przyznawania świadczeń dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Wyrok w tej sprawie wskaże linię orzeczniczą i ewentualne możliwości realizacji postulatów dotyczących dostępu do świadczeń i ich wysokości – zaznaczono. (PAP)

sdd/ ajg/ par/ gma/

Data publikacji: 15.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również