Białystok: od lutego 2019 roku będzie działać karta rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym

Białystok: od lutego 2019 roku będzie działać karta rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym

Od lutego 2019 roku będzie działać Białostocka Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym, która będzie dawała ulgi całej takiej rodzinie, np. w komunikacji miejskiej czy zniżki do instytucji kultury i obiektów sportowych - zdecydowali 12 października miejscy radni.

Pojekt uchwały, którą przygotowali radni PiS, przegłosowano jednogłośnie.

Jak mówił radna PiS Katarzyna Siemieniuk, w mieście działa już Białostocka Karta Dużej Rodziny oraz Karta Aktywnego Seniora, teraz – jak dodała – przeszedł czas, żeby zająć się rodzinami, w których się znajduje dziecko z niepełnosprawnością. Dodała, że samo środowisko prosiło o taką kartę, która uwzględniałaby ich potrzeby.

Karta ma działać od 2 lutego 2019 roku. Skierowana będzie do białostockich rodzin (zamieszkałych w mieście), w których jest co najmniej jedno niepełnosprawne dziecko (do ukończenia 24 roku życia, z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności). Z ulg związanych z posiadaniem takiej karty mogłoby korzystać również – uczące się i studiujące – rodzeństwo takiego dziecka i jego rodzice.

Jak mówiła wcześniej Siemieniuk, w ramach karty mogłaby obowiązywać np. bezpłatna komunikacja miejska i pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do żłobka czy zniżki w przedszkolu.

W uchwale znajduje się zapis o co najmniej 50 proc. zniżce na bilety i wejścia do instytucji kultury i obiektów sportowych podlegających miastu. Karta obejmuje też ulgi w takich obszarach jak transport publiczny, edukacja i zdrowie.

Od 5 lat obowiązuje Białostocka Karta Dużej Rodziny, obecnie ze zniżek z nią związanych korzysta ponad 4,1 tys. rodzin. Mogą z niego korzystać rodziny, w których jest co najmniej troje dzieci. Miasto szacuje, że rodziny te – korzystając z ulg związanych z BKDR – w miejskich placówkach edukacyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych oraz w miejskiej komunikacji zaoszczędziły w ciągu pięciu lat w sumie 6,5 mln zł.

W programie jest też ponad sto prywatnych podmiotów udzielających zniżki dużym rodzinom, np. szkoły językowe, przychodnie i poradnie, restauracje, sklepy, kluby sportowe. (PAP)

Sylwia Wieczeryńska

Data publikacji: 13.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również