Budzimy zrozumienie – Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUS

Przez cały wrzesień ZUS organizuje cykl bezpłatnych wydarzeń w ramach obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Tegoroczne hasło przewodnie wydarzeń brzmi „budzimy zrozumienie”, bo obudzenie w sobie zrozumienia dla siebie i innych jest podstawą budowania dobrych relacji. W programie m.in. spotkania z ekspertami ZUS oraz instytucji partnerskich. ​​​​​​​

Przez cały wrzesień ZUS będzie zapraszał na wydarzenia, podczas których zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z porad ekspertów od ubezpieczeń społecznych oraz uzyskać wsparcie specjalistów z instytucji partnerskich – PFRON, NFZ czy Biura Rzecznika Praw Pacjenta (BRPP). Podczas tych spotkań osoby z niepełnosprawnością, ich bliscy oraz wszystkie zainteresowane osoby będą mogły uzyskać wyczerpujące informacje o ubezpieczeniach społecznych, przysługujących świadczeniach i różnych formach wsparcia.

Eksperci z PFRON wyjaśnią, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie na cele związane z polepszeniem jakości życia osób z niepełnosprawnością. Pracownicy NFZ będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia. Eksperci BRPP udzielą informacji o prawach pacjenta oraz o pomocy psychologicznej. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się podczas tych spotkań również przedstawiciele lokalnych instytucji, fundacji oraz stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnością.

Partnerami ZUS w zorganizowaniu tegorocznej akcji są PFRON, NFZ, RPP oraz Fundacja Integracja. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej objęło te wydarzenia patronatem honorowym.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
• Sprawdź, co się będzie działo w Twojej okolicy – harmonogram wydarzeń Dnia Osób z Niepełnosprawnościami (plik xlsx 113 kb).
Szczegółowe informacje oraz materiały są dostępne na podstronie poświęconej wydarzeniom.
Zachęcamy również do lektury tegorocznego wydania „Informatora dla osób z niepełnosprawnością 2023”, który przygotowaliśmy wspólnie z PFRON (plik pdf 1,4 mb).

Info i fot. ZUS

Data publikacji: 30.08.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również