„Cobieto” ego sum...
...bo mam ciało, myślę i czuję – trawestując znaną maksymę można powiedzieć o kobietach biorących udział w projekcie „440".
Zamierzają pieszo, na protezach, kulach i na wózkach inwalidzkich przejść 440 kilometrów plażą – każda z nich odcinek ok. 15 km od Świnoujścia do Stegny.
26 lipca wyruszyły Sylwia Nikko Biernacka i Anna Rutz, którą zmieni następna z siedmiu tworzących sztafetę kobiet z niepełnosprawnością, uczestniczek tego projektu.
Sylwia Nikko Biernacka, fotografka i trenerka działająca w założonej przez siebie fundacji – Machina Fotografika w ten spektakularny i nośny medialnie sposób pomaga nie tylko w zbieraniu funduszy na protezy, ale przede wszystkim w przełamywaniu społecznych stereotypów w postrzeganiu kobiet z niepełnosprawnością. Poprzez uczestnictwo w projekcie „440” chcą one zwrócić uwagę ogółu społeczeństwa na przysługujące im prawa osobiste, społeczne i publiczne. Chcą także, by dostrzeżono ich kobiecość, bo przecież nie są ani dziećmi, ani trzecią, bliżej nieokreśloną płcią. Walczą więc w ten sposób także o prawo do własnego indywidualnego rozwoju.
Wybory Miss Polski na wózku
Idealnym wręcz dopełnieniem idei projektu „440” wydaje się być pierwszy w historii konkurs na Miss Polski na wózku, któremu patronowała radiowa Jedynka. Gala finałowa, poprzedzona piknikiem integracyjnym, odbyła się 4 sierpnia w Ciechocinku, w muszli koncertowej Parku Zdrojowego. Organizatorem przedsięwzięcia była ciechocińska Fundacja Jedyna Taka.
Nagrody i wyróżnienia wręczała Miss Polski 2012 Katarzyna Krzeszowska oraz – co warte odnotowania – osobiście, ufundowane dla wszystkich laureatek, premier Donald Tusk. – Jesteście warte wszystkich nagród, bo dajecie nam wszystkim wielką nadzieję, że marzenia nie mają barier – powiedział między innymi.
Najpiękniejszą Polką na wózku wybrano Olgę Fijałkowską, tytułem Pierwszej Wicemiss obdarowano Monikę Buczyńską, która została także Miss Foto. Weronika Wróbel została Drugą Wicemiss Polski oraz Miss Publiczności i Miss Internetu.
Pierwsze wybory na najpiękniejsze Polki na wózkach poprzedziło głosowanie internautów i bardzo duże zainteresowanie – stronę organizatora konkursu w ciągu miesiąca odwiedziło około 500 tys. użytkowników! Spośród 72. zgłoszonych kandydatek wybrano 10 finalistek.
Wszystkie uczestniczki konkursu są pięknymi, aktywnymi kobietami, bardzo wiele z nich realizuje swoje marzenia studiując, pracując zawodowo, uprawiając sport czy spełniając się szczęśliwie w roli mamy.
Taki portret współczesnych Polek na wózkach skutecznie łamie omszały stereotyp w postrzeganiu ich przez resztę społeczeństwa.
Skutecznie, pozytywnie i z dużą empatią.
IKa
Data publikacji: 06.08.2013 r.