Czas otworzyć oczy. Mały gest to wielkie wsparcie

Fundacja Nie Widząc Przeszkód i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego realizują kampanię „Mały gest – Wielkie wsparcie”. Zachęcają w niej do pomagania osobom z niepełnosprawnością wzrokową. W ramach działań emitowany jest program w TVP3 Kraków. Inicjatywę wspierają m.in. Zbigniew Boniek, Andrzej Bargiel i Artur Dziurman. Jednocześnie trwają rozmowy dot. rozwinięcia akcji na cały kraj.

Od 23 września br. trwa kampania „Mały gest – Wielkie wsparcie”. Jej autorzy zwracają uwagę na sytuację osób z niepełnosprawnością wzrokową. I zachęcają do pomagania niewidomym oraz niedowidzącym. Czasem wystarczy tylko odczytać numer zbliżającego się autobusu czy tramwaju. Innym razem może to być podanie odpowiedniego produktu ze sklepowej półki czy podprowadzenie do drzwi.

– Takie zachowania naprawdę ułatwiają życie. Zwłaszcza w pandemii, kiedy wiele mówi się o dystansie społecznym. Uważamy, że istnieje problem z pomaganiem, ale nie chcemy tego na siłę udowadniać. Jeśli ktoś sądzi inaczej, to może dostrzeże, że osoby z niepełnosprawnościami mają swoje potrzeby i obawy – podkreśla Marcin Ryszka, prezes Fundacji Nie Widząc Przeszkód.

Inicjatywa stanowi rozszerzenie projektu „Widzialni (Nie)widzialni” (https://naszesprawy.eu/projekty-programy/dostrzec-niewidzialny-problem-moc-uswiadamiania-i-pomagania/). Fundacja zrealizowała go w czerwcu-lipcu w Krakowie, we współpracy z urzędem miasta.

– Teraz naszym partnerem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Działania rozszerzyliśmy, prowadzimy je na obszarze całego województwa. Latem dotarły do nas m.in. opinie osób z dysfunkcją wzroku, że ludzie zaczynają im chętniej pomagać w pandemii. Utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że to może być efekt poprzedniej akcji – mówi Piotr Niesyczyński, członek zarządu Fundacji NWP.

Telewizyjna ofensywa

Pierwotnie plany zakładały, że kampania potrwa do 15 grudnia br. Jednak w ostatnich dniach zapadła decyzja, że pewne działania będą prowadzone do końca roku. Największym przedsięwzięciem w ramach akcji jest autorski program „Nie widząc przeszkód” na antenie TVP 3 Kraków. Emisja odbywa się od 7 listopada, w każdą sobotę o 18:13. Przewidzianych jest 6 dwunastominutowych odcinków. Każdy z nich dotyczy innej osoby z niepełnosprawnością.

– Przełamaliśmy kolejne bariery, pokazaliśmy, że można zrobić taki program troszkę inaczej. Nie chcemy prezentować różowo-pudrowej historii, tylko pokazujemy rzeczywistość jaka jest. Mówimy o problemach, poruszamy ciężkie tematy. Mnie, jako osobie niewidomej, jest czasem trochę łatwiej zapytać o pewne sprawy – mówi Marcin Ryszka, prowadzący program „Nie widząc przeszkód”.

Bohaterem premierowego odcinka był Jakub Stefańczyk (https://krakow.tvp.pl/50819584/jakub-stefanczyk). Ten niewidomy absolwent historii UJ pracuje nad doktoratem. Uczestniczy w licznych konferencjach naukowych, a na co dzień spełnia się w roli męża i ojca trzyletniej córki. 4 lata temu opowiedział na naszych łamach o wolontariacie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach w trakcie Światowych Dni Młodzieży (https://naszesprawy.eu/praca/z-niepelnoprawnoscia-do-interwencji-kryzysowej/).

Następnie widzowie poznali historię Piotra Pogona (https://krakow.tvp.pl/50818996/piotr-pogon). Od ponad 35 lat zmaga się z chorobą nowotworową. Jako pierwszy na świecie człowiek bez płuca ukończył zawody triathlonowe serii Ironman. Składają się na nie pływanie (3,86 km), jazda na rowerze (180,2 km) oraz maraton (42,195 km). Ponadto zdobył 4 szczyty z Korony Ziemi (https://naszesprawy.eu/sport-i-turystyka/sukces-na-alasce-przez-pieklo-na-denali-2/). Jednocześnie pomaga osobom z niepełnosprawnościami.

W kolejnym odcinku został przedstawiony Szymon Wasiłowicz (https://krakow.tvp.pl/50910032/szymon-wasilowicz). Jako nastolatek stracił wzrok, ale prowadzi aktywne życie. Pracę masażysty łączy z realizowaniem pasji. 3 lata temu wydał debiutancki tomik poezji „Alter Ego”, a lada dzień na rynku pojawi się kolejny zbiór wierszy – „W objęciach paradoksu”. Na swoim koncie ma sukcesy jako wokalista, jest m.in. laureatem Lions World Song Festival for the Blind „Sounds from the Heart” (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/zaspiewali-prosto-z-serca/) oraz Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „mocART”.

Nauka pomagania

Ważnym elementem akcji są filmiki pokazujące, w jaki sposób można pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym w codziennych sytuacjach. To dziesięć materiałów, z których część już zaprezentowano. W każdym z nich występuje inny ambasador akcji. W tym gronie znajdują się m.in. Zbigniew Boniek, Andrzej Bargiel, Mateusz Borek, Artur Dziurman, Urszula Grabowska, Maciej Jabłoński, Przemysław Babiarz i Arkadiusz Głowacki. Głosem kampanii został Daniel Kondraciuk. Część z tych osób była zaangażowana w projekt „Widzialni (Nie)widzialni”.

– Trzeba pomagać niewidomym, bo tak robi Przemysław Babiarz. Takie słowa usłyszała osoba z dysfunkcją wzroku od nieznajomej pani w autobusie. To pokazuje, że nasze spoty pozostają w pamięci. Z nich też korzystają różne organizacje pozarządowe, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Marcin Ryszka.

Jeden z filmików z pierwszej kampanii został udostępniony przez rzecznika praw obywatelskich, co podkreśla Piotr Niesyczyński. I dodaje, że materiały zamieszczane są w mediach społecznościowych NWP. Ponadto do końca roku będą wyświetlane w pociągach Kolei Małopolskich oraz spółki POLREGIO. W sumie to jest 27 relacji obsługiwanych przez przewoźników na terenie województwa.

Z kolei Marcin Ryszka zaznacza, że poprzednio filmiki były emitowane w pojazdach MPK. Natomiast za pośrednictwem Facebooka przekaz dotarł do ponad 300 tys. osób. Teraz grupa ta powinna być jeszcze większa. W Fundacji szacują, że realny jest wynik na poziomie ok. 500 tys. osób.

Zmienić myślenie

Działania promujące „Mały gest – Wielkie wsparcie” obejmują też spoty radiowe. Do tego dochodzą reklamy w internecie oraz prasie adresowanej m.in. do osób niewidomych i słabowidzących.

Elementem kampanii jest także cykl „Pomocna dłoń”. Fundacja planuje zamieszczać w nim informacje przydatne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Najpierw został opublikowany wywiad z rzecznikiem MPK w Krakowie Markiem Gancarczykiem. Natomiast kolejny tekst dot. białej laski, jednego z atrybutów osób niewidomych.

– Zamierzamy przeprowadzić rozmowę dotyczącą podróżowania samolotem. Dla wielu niewidomych to jest coś całkowicie nieznanego. A taka publikacja mogłaby przybliżyć temat i zachęcić do korzystania z linii lotniczych – informuje Piotr Niesyczyński.

Obecnie trwają prace nad specjalną broszurę dla osób z niepełnosprawnością wzroku w alfabecie Braille’a i ze specjalnymi tyflografikami. Materiały trafią do podmiotów, które na co dzień zajmują się wsparciem niewidomych i słabowidzących. Pomóc w tym ma Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski. Przewidziane są też wspólne działania z Oddziałem Małopolskim PFRON.

Fundacja nie zamierza jeszcze odkrywać wszystkich kart związanych z obecną kampanią. A w przyszłości chciałaby jeszcze rozszerzyć działania, prowadząc akcję ogólnopolską. Pierwsze pomysły już są analizowane.

– Jeżeli udałoby się zmienić myślenie choćby jednej osoby na temat niepełnosprawności, to osiągniemy ogromny sukces. Ale wierzymy, że takich ludzi pojawi się więcej. Mamy nadzieję, że niepełnosprawnym będzie żyło się lepiej. To nasz taki daleko idący cel – podsumowuje Marcin Ryszka.

Zobacz galerię…,

Marcin Gazda, fot. archiwum Fundacji Nie Widząc Przeszkód

Data publikacji: 27.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również