Człowiek bez barier 2023 Laureatów poznamy już 5 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie

Kim jest człowiek bez barier? Jakie musi mieć cechy charakteru i zalety ducha? Nie istnieje na to prosta odpowiedź. Każdy z nas potrzebuje zupełnie innych warunków, aby dostrzec, a później rozwinąć swoje talenty i oszlifować charakter. To nie raz trudna droga, pełna zakrętów i wyzwań. Już w najbliższy wtorek, 5 grudnia o godzinie 15:00, podczas gali konkursu Człowiek bez barier 2023 poznamy tych, którym się to udało.

“Z każdym rokiem powiększa się lista ludzi bez barier. Żyją i działają w każdym miejscu kraju. Cieszy mnie, że powstaje sieć wrażliwości, która inspiruje i dodaje sił do aktywnego życia wszystkim tym, którzy niekiedy się poddają” – pisze Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Jury z grona 20 półfinalistów wybrało „Człowieka bez barier 2023” i troje równorzędnych wyróżnionych. Po raz kolejny zostanie też przyznana nagroda Młody Człowiek bez barier, osobie w wieku od 14 do 20 lat. Wśród nagrodzonych nie zabranie również zwycięzców plebiscytów: Nagroda Publiczności oraz „Osobowość internetowa” przyznawanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl. Na gali zostanie wręczone również wyróżnienie specjalne, będące zapowiedzią przyszłych zmian w konkursie.

Niebanalne osobowości i kręte drogi do celu
W konkursie Człowiek bez barier na przestrzeni 20 lat nagrodzono osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome. Co roku wybór jest niezwykle trudny. Taka jest bowiem natura konkursowych rywalizacji, kiedy trudno porównać niebanalne osobowości, ich bogate, ale i nierzadko kręte drogi życia oraz zasługi na różnych polach aktywności.
W 2022 roku „Człowiekiem bez barier” został dr Maciej Oksztulski.
Jest pierwszą osobą w Polsce, która jako niemy autysta zdała maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostała się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy. Nie poprzestał jednak na tytule magistra prawa. Jest jedynym polskim niemówiącym autystą z doktoratem.

Transmisja
Transmisję można będzie oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i na kanale youtube.com/integracjatv. Cała Gala będzie tłumaczona na PJM. Organizatorzy zapewniają również audiodeskrypcję.
Patronat honorowy: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Orlen
Partner główny: Fundacja PZU
Partnerzy: Orange Polska, Coloplast, PKP IC, Polskie Porty Lotnicze, Polpharma, Fundacja Lotto, Peugeot
Patronat medialny: TVP Info, Program 1 Polskiego Radia, portal Niepelnosprawni.pl

Info i fot. Integracja

Data publikacji: 29.11.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również