Dobro jest wspólne

Dokładnie 599 zgłoszonych kandydatur, 54 nominowanych w trzech kategoriach: Człowiek – Lider, Instytucja – Organizacja i Dzieło, Przedsięwzięcie – Projekt, w których wyłoniono 9 kandydatów – to bilans dotychczasowych dziewięciu edycji Nagród Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego”. Po raz pierwszy wręczono je w 2016 roku. Każdego roku przyznawana jest także Nagroda Specjalna za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz drugiego człowieka. Uroczysta gala wręczenia tegorocznych nagród odbyła się w Pałacu Prezydenckim 21 listopada br.

Celem nagrody „Dla Dobra Wspólnego” jest wzmocnienie Rzeczypospolitej poprzez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich, wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności oraz budowanie kapitału społecznego, zachęcanie obywateli do czynnego uczestnictwa obywatelskiego oraz podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego. Jej przyznanie następuje poprzez rekomendację członków Kapituły Nagrody. Członkami tej Kapituły, których jest szesnastu, oprócz sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Lecha Kolarskiego, są m.in. naukowcy, nauczyciele i wychowawcy, prawnicy, politycy społeczni, szefowie dużych organizacji pozarządowych, działacze społeczni.

Pomoc z serca niesiona
W gronie dotychczasowych laureatów nagrody znalazły się osoby wykonujące różne zawody, pełniące rozmaite funkcje, działające w wielu obszarach, m.in. pomocy społecznej, pracy socjalnej, ochrony zdrowia, polityki historycznej, samorządowej, ekologicznej i edukacyjnej. Wspólnym mianownikiem ich działań jest właśnie praca na rzecz wspólnego dobra, przede wszystkim tych, którzy ze względu m.in. na niepełnosprawność, chorobę, ubóstwo, przekonania czy pochodzenie zagrożeni są wykluczeniem społecznym, bądź doświadczają lub doświadczali go w przeszłości. Są wśród nich m.in.: Krystyna Mrugalska – założycielka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Rodzina – Rodzinie – Pomoc Syryjczykom – Caritas Polska, Fundacja Wypłyń na Głębię i Federacja Polskich Banków Żywności.

W 2018 roku laureatem Nagrody Specjalnej został śp. Piotr Pawłowski. Od następnego roku nosi ona jego imię i jest wręczana przez jego małżonkę, Ewę Pawłowską, prezeskę Stowarzyszenia Przyjaciół integracji i Fundacji Integracja. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Ewa Błaszczyk, Bartłomiej Skrzyński i Monika Zima-Parjaszewska.

– Cieszę się ogromnie, że w Polsce jest coraz więcej ludzi – i to widać wyraźnie – którzy chcą się poświęcić niesieniu pomocy w takim znaczeniu, że niosą ją z serca, osobiście poświęcając swój czas, swoją inwencję twórczą, swoje możliwości czasowe i rodzinne – powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając czwartkową uroczystość. – Ale cieszę się także z tego, że jest coraz więcej ludzi, którzy się dzielą, bo to jest też ważne. Coraz więcej ludzi rozumie, że trzeba dostrzegać drugiego człowieka, dzielić się z nim i dać mu coś ze swego sukcesu. Mam nadzieję, że dzięki temu działania dla dobra wspólnego będą się poszerzały w najbliższych latach i najbliższych dziesięcioleciach.

W tym roku do nagrody zgłoszono 91 kandydatur. Spośród nich członkowie Kapituły wskazali następujących kandydatów w poszczególnych kategoriach:
• I Człowiek – Lider: Marek Kamiński (Gdynia, Janina Mirończuk (Toruń) i Krystyna Dorsz (Pniewy).
Nagrodę otrzymał Marek Kamiński – podróżnik, filozof, społecznik zaangażowany także w działalność edukacyjną. Wszyscy znamy go jako pierwszego na świecie zdobywcę dwóch biegunów Ziemi w 1995 roku. W 2004 roku zdobył je ponownie, tym razem z Jaśkiem Melą, młodym wówczas chłopcem z niepełnosprawnością. Misją założonej przez laureata Fundacji Marka Kamińskiego jest wspieranie młodych ludzi w pokonywaniu barier i spełnianie ich marzeń. Obecnie realizuje m.in. projekty, które wykorzystują sztuczną inteligencję i roboty humanoidalne do pomocy ludziom dotkniętym przez choroby cywilizacyjne.
• II Instytucja – Organizacja: Fundacja Małych Stópek (Szczecin), Fundacja Imago (Wrocław), Federacja Mazovia (Warszawa).
Nagrodę przyznano Fundacji Małych Stópek. Jest to ogólnopolska organizacja pro-life, która prowadzi działalność edukacyjną w zakresie ochrony życia poczętego oraz społeczną. Jej misją jest ochrona każdego nienarodzonego dziecka oraz promocja odpowiedzialnego rodzicielstwa. Pracownicy fundacji m.in. otaczają pomocą matki, które zrezygnowały z aborcji i urodziły dziecko.
• III kategoria: Dzieło, Przedsięwzięcie – Projekt: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Maraton Warszawski oraz Stowarzyszenie „Damy i Huzary”.
Nagrodę otrzymało Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Pod tą nazwą kryje się ogólnopolska ekumeniczna akcja charytatywna zapoczątkowana w 1994 roku, prowadzona przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego. Od 30 lat w okresie Adwentu rozprowadzane są świece wigilijne, a dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na pomoc dzieciom w trudnej sytuacji życiowej nie tylko w kraju, ale również w najuboższych regionach świata.

Warto tworzyć mosty pomiędzy ludźmi
Nagrodę Specjalną im. Piotra Pawłowskiego otrzymał w tym roku Wojciech Kowalczyk, pracownik samorządowy i społecznik działający na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Pan Wojciech jest głównym specjalistą w Urzędzie Miasta Legionowo, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych. Sam od urodzenia chorujący na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jest również jednym z ambasadorów szerzącym wiedzę o tej chorobie i pacjentach na nią cierpiących oraz możliwościach jej leczenia. Wspierał m.in. walkę środowiska o refundację skutecznego leku na tę chorobę.

Tuż przed odebraniem nagrody powiedział: – Pomagam osobom z niepełnosprawnością w ich codziennych sprawach. Zawsze szukam dla nich wsparcia, bo życie z niepełnosprawnością ma ogromny sens. Pomagam nie tylko mieszkańcom Legionowa, bo zgłaszają się do mnie ludzie z całej Polski. Dzwonią i piszą ponieważ szukają pomocy w tym skomplikowanym świecie. A ja zawsze szukam możliwości rozwiązania problemu. Nieraz wydaje się, że nie ma takiego rozwiązania a tymczasem wystarczy go poszukać. Pomyśleć o tym, że to rozwiązanie jest możliwe. Współpracuję też z wieloma organizacjami pozarządowymi, również tymi w Legionowie, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami, bo warto tworzyć mosty pomiędzy ludźmi, nie zamykać się, tylko być otwartym na drugiego człowieka.

W przerwie między wręczaniem kolejnych nagród Para Prezydencka i licznie przybyli na tę uroczystość goście, wśród których byli laureaci poprzednich edycji, wysłuchali krótkiego koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu uzdolnionych młodych instrumentalistów, studentów krajowych uczelni muzycznych.

Galę prowadziła doradczymi prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Zobacz galerię…

Halina Guzowska, fot. autorka, Łukasz Błasikiewicz / KPRP, Marek Borawski / KPRP

Data publikacji: 23.11.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również