Edukacja osób z niepełnosprawnością

31 stycznia br. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja pt. „Finansowanie edukacji osób z niepełnosprawnością" organizowana przy współpracy rzecznika uczniów niepełnosprawnych i Stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci.

Zaprezentowany został raport „Wszystko jasne – dostępność i jakość edukacji dla uczniów niepełnosprawnych”, opracowany w ramach projektu finansowanego przez Fundację Batorego, a będącego częścią programu „Demokracja w działaniu”.

Poruszono problem subwencji oświatowych na niepełnosprawnych uczniów. Są one kilkakrotnie wyższe od przeznaczonych na dzieci zdrowe, ale nie trafiają do placówki, do której uczęszcza niepełnosprawny uczeń tylko do samorządów. Te zaś często otrzymane środki przeznaczają na inne cele.

Propozycję zamiany subwencji oświatowej na dotację oraz powiązania tych środków z placówką do której uczęszcza uczeń z niepełnosprawnością zaprezentował przedstawiciel Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz zapowiedziała zajęcie się tym problemem i skierowanie swego wystąpienia do odpowiednich instytucji.

Raport „Wszystko jasne…” (pobierz)
Propozycja FIRR (pobierz)

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również