Globalny szczyt na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik wziął udział online w Global Disability Summit, zorganizowanym przez rząd Norwegii, Ghany i Międzynarodowy Sojusz na rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w Londynie w 2018 roku. Tegoroczny Szczyt nawiązuje do wyników osiągniętych dotychczas i stawia sobie za cel przyspieszenie postępów w realizacji praw osób z niepełnosprawnościami na całym świecie.

Konieczna mobilizacja wysiłków

Uczestnicy postulowali zmobilizowanie wysiłków na rzecz wdrożenia Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, zasady „Leave No One Behind” oraz pełniejsze włączenie społeczne osób z niepełnosprawnościami w odniesieniu do sytuacji pandemicznej, z jaką obecnie zmaga się świat.

Szczyt jest także okazją do wskazania na konkretne zobowiązania polityczne, które przyniosą rzeczywistą zmianę osobom z niepełnosprawnościami, zwalczą nierówności i wzmocnią integrację społeczną i zawodową.

Wdrażamy Konwencję i zwiększamy nakłady finansowe

Wiceminister Paweł Wdówik zwrócił uwagę, że Polska w ostatnim czasie podejmuje działania strategiczne, programowe i legislacyjne zmierzające do pełniejszego wdrożenia postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych do polskiego porządku prawnego.

– Wydatki na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju stale rosną: z ok. 4 mld USD w 2015 r. do ok. 8 mld USD w 2021 r. – mówił wiceminister Wdówik. Podkreślił, że polski rząd przyjął w 2021 roku pierwszą w Polsce „Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030”. Uwzględnia ona postulaty osób z niepełnosprawnościami oraz zakłada kompleksowe, horyzontalne i międzysektorowe podejście do wspierania osób z niepełnosprawnościami.

Polska dąży do zagwarantowania realizacji prawa do niezależnego życia osobom z niepełnosprawnościami oraz zapewnienia pełnej dostępności architektonicznej, transportowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.

Info i fot. MRiPS

Data publikacji: 17.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również