Grodzki: dyskusja w Senacie ma spowodować, by niepełnosprawni odzyskali poczucie bezpieczeństwa

– Musicie się przyzwyczaić do dyskusji w Senacie opartej na sporze, bo ze sporu biorą się wielkie idee. Ona ma spowodować, by niepełnosprawni odzyskali poczucie bezpieczeństwa, że nikt nie majstruje przy ich funduszu – powiedział 4 grudnia dziennikarzom marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się 3 grudnia za odrzuceniem ustawy umożliwiającej finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego. O odrzucenie ustawy wnioskował wiceprzewodniczący komisji senator Leszek Czarnobaj (KO). Argumentował to m.in. wątpliwościami związanymi z przewidzianymi w ustawie przepływami finansowymi.

O prace nad ustawą pytany był w 4 grudnia w Brukseli marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przypomniał, że tzw. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych rodził się w pewnych bólach. – I senatorom, co zrozumiałe, nie podoba się, że już po paru miesiącach od jego powstania zaczynają się przy nim jakieś dziwne manipulacje, które, jak wiele znaków wskazuje, służą do ominięcia jakiejś reguły wydatkowej, która wiąże wszystkich rządzących, nie tylko z PiS – powiedział Grodzki.

Jak dodał, dyskusja nad ustawą w senackich komisjach jest otwarta. – Wnioski na komisji to jedno, a debata plenarna i finalne głosowanie – to drugie – zaznaczył.

– Musicie się państwo do tego przyzwyczajać, że nie będzie już takiej jednomyślności, tylko będzie dyskusja oparta na sporze, a ze sporu biorą się wielkie idee. Ona ma spowodować, by po pierwsze, niepełnosprawni odzyskali poczucie bezpieczeństwa, że nikt nie majstruje przy ich funduszu, a w tym kierunku idą prace pana senatora (Jana Filipa) Libickiego, a z drugiej strony żebyśmy oddzielili temat antagonizowania niepełnosprawnych od emerytur – powiedział Grodzki.

Podkreślił, że wypłata 13. emerytur to jest zupełnie inna sprawa. – To jest zadanie rządzących, jeśli zadeklarowali, że chcą to wypłacić to ok, ale nie kosztem niepełnosprawnych. Musimy tłumaczyć, że ten manewr finansowy niczego im nie zabierze – dodał. (PAP)

wni/ mhr/, fot. Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu

Data publikacji: 05.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również