Inauguracja konkursu Access City Award 2015
Komisja Europejska zainaugurowała dzisiaj piątą edycję zmagań o europejską nagrodę dla miast dostępnych dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych – Access City Award 2015.
Przyznawana co roku nagroda jest formą uznania i wyróżnienia dla miast, które starają się zapewnić osobom z niepełnosprawnością i starszym dostęp do przestrzeni publicznych, takich jak budynki mieszkalne, place zabaw dla dzieci i komunikacja miejska, oraz do technologii komunikacyjnych. Od 2010 roku, w poprzednich czterech edycjach nagrody Access City Award, wzięło udział 171 miast. Nagroda stanowi część szerszych starań UE na rzecz budowania Europy bez barier: poprawa dostępności niesie za sobą długotrwałe korzyści gospodarcze i społeczne dla miast, zwłaszcza w kontekście starzenia się społeczeństwa. Miasta liczące co najmniej 50 000 mieszkańców mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu do 10 września 2014 r.
– Osoby niepełnosprawne wciąż napotykają zbyt wiele przeszkód w życiu codziennym, dlatego też postanowiliśmy uczynić dostępność głównym elementem strategii budowania Europy bez barier. Konkurs Access City Award to okazja dla miast w całej Europie do zaprezentowania swych wysiłków w dążeniu do zwiększenia dostępności życia miejskiego dla wszystkich mieszkańców. Cieszy mnie fakt, że w europejskich miastach stosuje się tak wiele dobrych praktyk. Dostępność stwarza nowe możliwości biznesowe i może stanowić znaczący bodziec dla innowacji i wzrostu gospodarczego. Zachęcam wszystkie miasta w Europie do uczestnictwa w tej wspaniałej inicjatywie, a zarazem do wspólnego budowania Europy dostępnej dla każdego” – powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości.
Komisja Europejska przedstawi zwycięzców 3 grudnia 2014 r. w Brukseli, podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przyznane zostaną nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz cztery wyróżnienia specjalne za osiągnięcia w czterech głównych obszarach, których dotyczy konkurs.
Informacje na temat konkursu Access City Award
Nagrodę Access City zainicjowano w 2010 r., by podnieść poziom świadomości dotyczącej niepełnosprawności i promować inicjatywy zwiększające dostępność w europejskich miastach liczących co najmniej 50 000 mieszkańców. Konkurs ma na celu zapewnienie równego dostępu do życia miejskiego dla osób niepełnosprawnych. Zadaniem inicjatywy jest również zachęcenie miast do wzajemnego inspirowania się w dziedzinie innowacji i dobrych praktyk.
Nagrodę przyznaje się miastu, które wyraźnie i trwale poprawiło dostęp do podstawowych aspektów życia miejskiego oraz posiada konkretne plany na dalszy rozwój. Nagroda obejmuje działania w następujących dziedzinach:
– budynki i przestrzeń publiczna,
– transport i powiązana infrastruktura,
– technologie informacyjno-komunikacyjne, w tym nowe technologie (ICT),
– obiekty użyteczności publicznej i usługi publiczne.
Proces selekcji kandydatów do nagrody Access City Award 2015 przez jury na szczeblu europejskim
W oparciu o opracowane przez Komisję Europejską kryteria oceny jury w każdym kraju może wybrać co najwyżej trzy najbardziej zasłużone miasta. Krajowi kandydaci będą następnie oceniani przez jury na szczeblu europejskim.
W jaki sposób można wziąć udział?
Zgłoszenia należy składać za pośrednictwem Internetu, wypełniając i przesyłając formularz zgłoszeniowy najpóźniej do 10 września 2014 r.
Jakie miasta zdobyły nagrodę w minionych latach?
W pierwszej edycji konkursu w 2010 r. zwycięskim miastem została Ávila w Hiszpanii. Wyłoniono również troje pozostałych finalistów: Barcelonę (Hiszpania), Kolonię (Niemcy) i Turku (Finlandia).
W roku 2011 zwyciężyło austriackie miasto Salzburg. Zdobywcami pozostałych trzech nagród zostały: Kraków (Polska), Marburg (Niemcy) oraz Santander (Hiszpania). Wyróżnienia otrzymały również: Terrassa (Hiszpania), Lublana (Słowenia), Ołomuniec (Czechy) oraz Grenoble (Francja).
Główną nagrodę w 2012 r. zdobył Berlin w Niemczech. Pozostałymi zwycięskimi miastami zostały Nantes (Francja) i Sztokholm (Szwecja), zaś wyróżnienia otrzymały: Pampeluna (Hiszpania) w kategorii budynków i przestrzeni publicznej, Gdynia (Polska) w kategorii transportu i powiązanej infrastruktury, Bilbao (Hiszpania) w kategorii technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym nowych technologii, oraz Tallaght (Irlandia) w kategorii obiektów użyteczności publicznej i usług publicznych.
W 2013 r. zwyciężył Göteborg (Szwecja). Drugie miejsce zdobyło miasto Grenoble (Francja), trzecie miejsce zajął Poznań (Polska), zaś wyróżnienia otrzymały: Belfast (Wielka Brytania), Drezno (Niemcy) oraz Burgos i Málaga (Hiszpania).
Polityka UE w zakresie dostępności
Zwiększanie dostępności Europy dla osób niepełnosprawnych to kluczowy element kompleksowej europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności 2010–2020, która określa ogólne ramy działań w dziedzinie niepełnosprawności i dostępności na poziomie UE, by uzupełniać i wspierać działania państw członkowskich. Szczegółowe przepisy dotyczące dostępności zawarte są w prawodawstwie UE w takich obszarach, jak transport i usługi komunikacji elektronicznej.
Poza prawodawstwem i polityką, UE korzysta z szeregu instrumentów, takich jak badania i działania standaryzacyjne mające na celu zwiększenie dostępności terenów zabudowanych, ICT, transportu i innych dziedzin oraz wspieranie ogólnounijnego rynku dostępnych produktów i usług.
UE dąży również do poprawy funkcjonowania rynku technologii wspomagających dla dobra osób niepełnosprawnych oraz popiera podejście tzw. projektowania uniwersalnego, z którego korzyści czerpie większa część społeczeństwa, w tym osoby starsze i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.
Więcej informacji
Czy chcieliby Państwo, aby projekty z Waszego miasta znalazły się w następnej broszurze Access City Award? Jeżeli pragną Państwo podzielić się swoimi doświadczeniami i działaniami z innymi miastami zapraszamy na stronę: http://ec.europa.eu/justice/access-city
Dodatkowe informacje o konkursie Access City Award znajdują się pod adresem:
http://ec.europa.eu/justice/events/access-city-award-2015/index_pl.htm
http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/award/index_en.htm
Europejska turystyka dostępna dla osób niepełnosprawnych, z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz Europejskiego Dnia Turystyki: http://ec.europa.eu/justice/newsroom/discrimination/events/eventedpd2013_en.htm
Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności 2010–2020 http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/disability-strategy/index_en.htm oraz http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A52010DC0636
Konwencja Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/convention/index_en.htm
Info: ACA
Data publikacji: 10.06.2014 r.