Jaka przyszłość systemu emerytalnego? Debata z udziałem minister rodziny

– Strategia emerytalna państwa jest jednym z największych wyzwań, a przeciwdziałanie zmianom demograficznym i ich wpływowi na system emerytalny to priorytet rządu premiera Mateusza Morawieckiego – powiedziała 22 kwietnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W wydarzeniu uczestniczyła również wiceminister Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

–  Zadaniem państwa jest zapewnienie stabilnej sytuacji gospodarczej, która jest podstawą dobrze funkcjonującego rynku pracy – mówiła minister Marlena Maląg podczas czwartkowej debaty. – W czasie pandemii to wyzwanie szczególnie znaczące. Uruchomiliśmy tarcze antykryzysową, żeby sprostać temu wyzwaniu i chronić rynek pracy. Dane z rynku pracy pokazują, że ta ochrona działa – dodała minister.

Potwierdzają to statystyki Eurostatu dotyczące stopy bezrobocia, według których Polska kolejny miesiąc z rzędu notuje najniższy poziom bezrobocie w całej UE.

Rządowa strategia demograficzna

Zdaniem minister Maląg jednym z narzędzi mających posłużyć wzmacnianiu zabezpieczenia systemu emerytalnego w przyszłości jest – opracowywana już finalnie – rządowa strategia demograficzna.

To właśnie sytuacja demograficzna i jej perspektywy, stawiają poważne wyzwania dla stabilności finansowej systemu emerytalnego i zapewnienia w przyszłości wypłaty świadczeń na godziwym poziomie.

– Niezbędne są działania w wielu obszarach, takich jak: rozwój ochrony zdrowia, dokształcanie zawodowe osób w wieku przed i około emerytalnym oraz tworzenie warunków do tego, by w rodzinach rodziły się dzieci – podkreśliła minister.

Dobry klimat wokół rodzin

Wszystkie programy społeczne wprowadzone lub zmodyfikowane w ostatnich latach w Polsce są właśnie efektem polityki prowadzonej na rzecz rodziny.

– Zgodnie z naszą filozofią, rzetelna polityka prorodzinna nie skupia się na wycinkowym wsparciu, lecz obejmuje całe spektrum działań, wszelkie sfery, które mogą wpłynąć na stworzenie optymalnych warunków do życia rodzinom, w tym również na tworzeniu dobrego klimatu wokół rodziny. Potrzeba dalszego rozwijania polityki prorodzinnej traktowanej przede wszystkim jako inwestycji w rodzinę, takiej która jest fundamentem silnego państwa opartego na kapitale ludzkim – uważa minister Maląg.

Wsparcie dla seniorów

Jednym z elementów polityki prorodzinnej jest także polityka senioralna. – Dbając o bezpieczeństwo finansowe starszej części naszego społeczeństwa, tworzymy warunki i programy, aby jak najdłużej, po zakończeniu aktywności zawodowej mogli oni cieszyć się zdrowiem i czynnym udziałem w życiu społecznym. Programy Senior+ i Aktywni+ są odpowiedzią na te potrzeby. Kierujemy się zasadami solidarności międzypokoleniowej – podkreśliła Marlena Maląg.

Finansowym wsparciem seniorów jest wprowadzona w 2019 roku przez rząd tzw. trzynasta emerytura, która od ubiegłego roku ma charakter stałego, corocznego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów. Wypłaty trzynastki właśnie trwają, a pod koniec roku – w listopadzie – ponad 9 osób otrzyma jednorazowo dodatkowe wsparcie w postaci czternastej emerytury.

Kluczowe tematy

Minister przypomniała, że sytuacja systemu ubezpieczeń społecznych jest stale monitorowana. Regularnie przygotowywane są przeglądy systemu emerytalnego, zawierające obok analiz, propozycje planów na przyszłość. O tej, powinni też myśleć młodzi ludzie, wchodzący na pracy.

– Ważne jest wytworzenie w młodym pokoleniu pozytywnego stosunku do myślenia o przyszłości i oszczędzaniu pieniędzy na jesień życia. Trzeba mieć świadomość i dążyć do tego, aby z naszego wynagrodzenia były odprowadzane składki na przyszłą emeryturę – mówi minister Maląg

Po drugie, potrzebne jest rozwinięcie kultury finansowej Polaków, zwiększającej powszechne korzystanie z dodatkowych programów oszczędzania na emeryturę. Dobrym przykładem są Pracownicze Plany Kapitałowe, które pozwalają w większym stopniu zapewnić bezpieczeństwo finansowe po zakończeniu aktywności zawodowej, a do których „dokłada” się państwo, pracodawca i pracownik.

Po trzecie, ważne jest uświadamianie Polaków, że choć ustawowy wiek emerytalny pozostaje na poziomie – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, to jednak osoby, które mają taką możliwość, powinny wydłużać aktywność zawodową, co będzie miało zasadniczy wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego.

– To kluczowe tematy dla nas wszystkich, bo nieuchronnie każdy z nas, w pewnym momencie życia, stanie przed takim wyborem – decydowania o emeryturze – podsumowała minister Marlena Maląg.

Info: MRiPS, fot. pixabay.com

Data publikacji: 22.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również