Jest determinacja w sprawie ustawy o asystencji osobistej, zapewnia wiceminister Wdówik

W sprawie ustawy o asystencji osobistej jesteśmy zdeterminowani. Zostało kilka posiedzeń Sejmu w tej kadencji, więc musimy z nią wyjść, a właściwie prezydent – w ciągu najbliższych dni – powiedział 10 marca wiceszef MRiPS, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wiceminister Paweł Wdówik mówił w internetowej części wywiadu w Programie Pierwszym Polskiego Radia o systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

– System ustalania potrzeby wsparcia, nad którym obecnie intensywnie pracujemy, plus współpraca z kancelarią prezydenta nad ustawą o asystencji osobistej – to będzie miara zmiany, która jest najbardziej oczekiwana przez środowiska i rodziców osób z niepełnosprawnościami i osób niepełnosprawnych – powiedział Wdówik.

– Wówczas asystencja nie będzie już dobrą wolą samorządu albo jej brakiem, tylko będzie po prostu zadaniem, obowiązkiem, który będzie musiał być realizowany wobec tej grupy osób najbardziej niepełnosprawnych, potrzebującej największego poziomu wsparcia.

Zapytany o to, kiedy ta ustawa mogłaby wejść w życie powiedział: – Jesteśmy zdeterminowani, wiemy, że Sejm – to są jeszcze dosłownie kilka posiedzeń, więc musimy z nią wyjść. Właściwie to nie my, tylko pan prezydent – w ciągu najbliższych dni – zwrócił uwagę wiceszef MRiPS.

Podczas styczniowego posiedzenia podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych Wdówik podsumował program asystencji osobistej. Przyznał, że jest potrzebna i oczekiwana.

Asystent osobisty ma za zadanie pomóc osobie z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności, podejmowaniu aktywności zawodowej, czy społecznej np. w wyjściu, powrocie lub dojazdach na rehabilitację. To także m.in. pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

Do tej pory asystencja osobista jest realizowana w ramach rocznych programów i projektów, które nie gwarantowały kontynuacji świadczenia tej usługi ani nie trafiają do większości osób, które jej potrzebują. W czasie obrad podkomisji wskazywali na ten problem reprezentanci środowiska organizacji pozarządowych. Minister Wdówik przyznał, że cykliczność i problem z zachowaniem ciągłości jest wadą.

– Dlatego wraz panem prezydentem podjęliśmy działania – to jest inicjatywa pana prezydenta – żeby przygotować ustawę o asystencji, która wdroży tę usługę w sposób systemowy – poinformował w styczniu Wdówik. Ma ona wykorzystywać doświadczenia wynikłe z cyklicznych programów.

– Grupa docelowa w tej ustawie jest grupą zawężoną wiekowo. Nie obejmuje dzieci i nie obejmuje i nie obejmuje osób powyżej ukończonego 65 roku życia – podał wówczas.

Projektowana ustawa będzie, jak mówił Wdówik, wykorzystywać narzędzie określające stopień potrzeby wsparcia. – Na podstawie tych ustaleń, bo to nie będą orzeczenia, asystencja będzie przyznawana – sprecyzował.

Wdówik skomentował w 10 marca w internetowej części wywiadu Radiowej Jedynce protest w Sejmie grupy dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. – To jest gra w określonym interesie, określonej grupy osób. Przede wszystkim to jest gra wyborcza pani (posłanki KO – PAP) Iwony Hartwich oczywiście, ale osoby niepełnosprawne są przez nią w sposób zupełnie przedmiotowy traktowane, jako tło do tego całego spektaklu – ocenił .(PAP)
Szymon Zdziebłowski

Będzie spotkanie w MRiPS z protestującymi w Sejmie
9 marca Paweł Wdówik rozmawiał w Sejmie z protestującymi przez kilkanaście minut.
– Wysłuchałem tego, co najbardziej boli, i umówiliśmy się na spotkanie w przyszłym tygodniu – państwo przestawią pięcioosobową delegację, która przyjdzie do ministerstwa – poinformował dziennikarzy Wdówik po spotkaniu.
Zapewmił, że zawsze jest pole do rozmów.
– Mam nadzieję, że ludzie rozumieją, że da się rozmawiać bez protestu. Ci państwo nigdy wcześniej do mnie z żadnym postulatem, z żadną prośbą o spotkanie, o rozmowę, nie wystąpili. Dlatego traktuję to jako rozgrywkę polityczną (…) pani poseł Hartwich, która, niestety, osobami niepełnosprawnymi rozgrywa swoje kwestie – powiedział.

Oprac. rhr/, fot. z profilu MRiPS

Data publikacji: 10.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również