Bogactwo ludzkich możliwości wciąż nie zostało odkryte, lecz by to zauważyć potrzebujemy wciąż świadków, którzy wychodzą poza granice wyobraźni, łamią schematy, pokonują przeszkody, które mają w sobie i które przychodzą z zewnątrz. To ludzie bez barier. Już w najbliższy wtorek, podczas dwudziestej, jubileuszowej gali konkursu Człowiek bez barier 2022 poznamy wyróżnionych i nagrodzonych. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie, o godz. 15.00.
– Paradoksalnie – impulsem do walki, do osiągniecia celu często staje się bariera. Bohaterowie naszego konkursu udowadniają sobie i światu, że potrafią sobie z nią poradzić, bo traktują ją nie jako przeszkodę, ale wyzwanie. – pisze Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Jury z grona 20 półfinalistów wybrało „Człowieka bez barier 2022” i troje równorzędnych wyróżnionych. W tegorocznej edycji po raz pierwszy zostanie też przyznana nowa nagroda – „Młody Człowiek bez barier 2022”, osobie w wieku od 14 do 20 lat. Poznamy również laureatów Nagrody Publiczności oraz „Osobowość internetowa” przyznawanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl. Z okazji jubileuszu Konkursu wręczona zostanie nagroda – „Człowiek bez barier 20-lecia”.
Wyjątkowy plebiscyt
W 19. dotychczasowych edycjach Konkursu nagrodzono ponad 104 osoby (42 kobiety i 62 mężczyzn) z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome.
Ubiegłorocznym „Człowiekiem bez barier” został Mirosław Piesak, paraolimpijczyk z Bydgoszczy. Po wypadku, w wyniku którego został częściowo sparaliżowany, zaczął próbować swoich sił w różnych dyscyplinach. W końcu pływanie okazało się jego sposobem na życie i przyniosło rekord świata oraz złoty i srebrny medal na paraolimpiadzie w Atlancie. Pomimo zakończenia kariery sportowej, Mirosław Piesak nadal aktywnie promuje sport niepełnosprawnych, pomaga osobom po wypadkach przetrwać trudne chwile w nowej rzeczywistości. Zwraca uwagę na trudną sytuację osób mieszkających w domach pomocy społecznej. Promuje budowę Osady Janaszkowo – nowoczesnego ośrodka, w którym kolejni niepełnosprawni będą uczyć się żyć z niepełnosprawnością.
Transmisję można będzie oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i na kanale youtube.com/integracjatv. Cała Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Organizatorzy zapewniają również audiodeskrypcję.
Info i fot. Integracja
Data publikacji: 01.12.2022 r.