Katowice w sieci miast przyjaznych seniorom

Warsztaty z cyklu "Sprawne ręce - sprawny umysł" w Centrum Spotkań Seniorów w Katowicach

Podczas trzeciego dnia World Urban Forum, 28 czerwca, odbył się panel zdrowotny Urban meets Health. W pawilonie WHO Katowice dołączyły do grona miast przyjaznych seniorom – do projektu World Health Organization’s Age-friendly Cities Framework. Projekt powstał w 2010 roku i zrzesza znacznie ponad 1000 miast.

Globalna Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia obejmuje obecnie 1333 miasta i społeczności w 47 krajach, działając tym samym na rzecz ponad 298 milionów ludzi na całym świecie. W sieci jest już 6 polskich miast i gmin, to: Gdynia, Poznań, Opole, Ostrów Wielkopolski, Stargard i Oborniki. Do tego grona, jako pierwsze z województwa śląskiego, dołączają Katowice. Sieć tworzy przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, osiągnięciami i wyciągniętymi wnioskami z innymi miastami i społecznościami.

Miasto ma do zaoferowania osobom starszym program „Katowicki Senior w Mieście”. Dzięki niemu najstarsi katowiczanie mogą zaspokajać potrzeby zdrowotne, mieszkaniowe, socjalne. Program ma też ułatwiać im udział w życiu społecznym. Tylko w tym roku na realizację działań na rzecz katowickich seniorów z budżetu miasta przekazane zostaną ponad 52 mln zł.

Przykładami konkretnych działań na rzecz osób powyżej 65. roku życia jest chociażby projekt „Katowicka złota rączka dla seniora”. To możliwość wezwania bezpłatnej pomocy w razie konieczności dokonania drobnych napraw domowych. Z usług mogą skorzystać seniorzy miasta Katowice, którzy ukończyli 65. rok życia, ale także osoby samotne, gospodarstwa 2-osobowe, osoby którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób.

Inną inicjatywą wychodzącą naprzeciw potrzebom osób starszych jest „Katowicka srebrna książka dla seniora”. W jej ramach czytelnik książek dzwoni do wybranej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, przekazuje bibliotekarzowi listę tytułów, które go interesują lub zdaje się na bibliotekarską rekomendację. Zamówienia dostarczone są pod adres podany przez czytelnika, a dostarcza je oznakowanym samochodem bibliotekarz MBP.

– Istotna jest kwestia zapewniania opieki, ale też tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego, które są przyjazne dla ludzi, oddzielenie miejsc zamieszkania od terenów przemysłowych i arterii drogowych. W naszym mieście skupiamy się na dzieciach i seniorach. Ważne jest zabezpieczenie dzieci przed skutkami chorób, szczepienia np. przeciwko HPV, ale też działania skierowane do seniorów – badania przesiewowe, akcje profilaktyczne, aktywizacja społeczna osób starszych, spotkania, potańcówki, senioriady i działania związane z edukacją i sportem. – mówił na panelu prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Ewa Maj, fot. fanpage aktywni.seniorzy.katowice

Data publikacji: 30.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również