FilmON po raz szósty. Droga do odczarowania niepełnosprawności

Znamy laureatów szóstej edycji Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FilmON. Jury ogłosiło werdykt 13 czerwca w Kinie Studyjnym Sfinks w Krakowie. Po raz pierwszy od 2019 r. Gala Finałowa odbyła się z udziałem twórców. Dodatkowymi atrakcjami były DKF dla OzN oraz warsztaty z zakresu savoir-vivre’u. Impreza została zorganizowana przez ZSS nr 6 w Krakowie i Stowarzyszenie Pomocy Szkole Pierwiosnek.

Film „Jestem życie” autorstwa OREW Sierakowice zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji Festiwalu FilmON. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do zespołu aktorskiego SPP Wrocław. Z kolei najlepszym aktorem uznano zespół aktorski WTZ Centrum C Kraków.

– Od jakiegoś czasu jestem fanką tego festiwalu, natomiast po raz pierwszy zostałam zaproszona do tego zacnego grona jurorów, co mnie bardzo ucieszyło. Uważam, że „Jestem życie” to bardzo profesjonalnie zrobiony film i dla mnie taki wzruszający. Ma też piękne przesłanie, żeby kochać życie, doceniać każdą chwilę – powiedziała „NS” Monika Meleń, która ma na swoim koncie m.in. „Film dla Stasia” (https://naszesprawy.eu/edukacja/film-dla-stasia-przeslanie-dla-wszystkich/) i „Jeden dzień dłużej” (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/jeden-dzien-dluzej-odczarowac-temat-milosci-osob-z-niepelnosprawnoscia/).

Ponadto wyboru laureatów dokonali Tomasz Schimscheiner, Grzegorz Zariczny, Karolina Nowacka i Krzysztof Ridan. Impreza powstała z myślą o podopiecznych szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej oraz organizacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski. Do finału trafiło 16 produkcji. Zgodnie z regulaminem każda z nich mogła trwać maksymalnie 10 minut.

– Wiemy doskonale, że jurorzy mieli bardzo duży problem z wytypowaniem zwycięzców w poszczególnych kategoriach, a ich dyskusja była bardzo zażarta. Filmy stały na bardzo wysokim poziomie i mamy wrażenie, że z roku na rok on wzrasta. Na uwagę zasługuje również forma i styl zgłoszonych produkcji. Widać, że twórcy próbują bawić się filmem i stosują różne techniki – podkreślił Dariusz Janiczak, koordynator Festiwalu FilmON.

Powrót twórców
Dla organizatorów to była wyjątkowa edycja festiwalu. Po raz pierwszy od 2019 r. Gala Finałowa odbyła się z udziałem twórców. Do Kina Studyjnego Sfinks dotarli niemal wszyscy ci, którzy zostali zakwalifikowani do decydującego etapu, również z odległych zakątków kraju.

– Uczestnicy festiwalu byli bardzo zadowoleni. Cieszyli się, że mogli się spotkać i obejrzeć swoje filmy na dużym ekranie. Widać było ogromną potrzebę spotkania, ale też wymiany pomysłów i po prostu poznania się z innymi twórcami. Jesteśmy bardzo dumni, że tak dużo osób chce uczestniczyć w FilmON-ie – opisał Dariusz Janiczak.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji dotarły z ponad czterdziestu placówek. Tematyka przesłanych produkcji była różnorodna i dotycząca wielu problemów, m.in. czasów pandemii i wojny. Twórcy przygotowali animacje, filmy dokumentalne oraz filmy fabularne. Wśród nich znalazły się komedie, kryminalne historie, a nawet horror.

– Filmy zaskoczyły mnie ogromem pomysłów i wyobraźni. Niektóre rzeczy były bardzo ciekawie pokazane. Nawet nie sądziłam, że uczestnicy festiwalu zdecydują się na takie rozwiązania. To mnie bardzo ucieszyło, bo ludzie, którzy mają jakieś ograniczenia, czasem są szczególnie wrażliwi – dodała Monika Meleń.

Z dyskusją i warsztatami
3 dni przed Galą Finałową odbył się Dyskusyjny Klub Filmowy dla Osób z Niepełnosprawnością. Pomysł zrodził się w ubiegłym roku dzięki Karolinie Nowackiej, która prowadzi DKF Kropka w Kinie Studyjnym Sfinks. Organizatorzy festiwalu nie słyszeli, aby ktoś wcześniej zdecydował się na takie przedsięwzięcie. Byli więc ciekawi, jak to się sprawdzi. Zwłaszcza że jednym z kierunków ich działalności jest propagowanie filmoterapii wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– To był dobry pomysł i takie spotkania mają sens. Uczestnicy bardzo chętnie dzielili się emocjami, jakie wywołał film. Opowiadali swoje historie, które uruchomił seans i przede wszystkim dobrze się bawili. Według jednej z osób najlepsze okazało się to, że był czas i miejsce na pogadanie o filmie po jego projekcji. To nas motywuje do kontynuowania tej inicjatywy – poinformował koordynator Festiwalu FilmON.

Z kolei 22 czerwca zostały zorganizowane warsztaty „Savoir vivre w kontaktach z osobami z niepełnosprawnościami”. Składały się one z części teoretycznej i praktycznej. Prowadzący uczyli, jak należy zachowywać się w stosunku do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkolna. Pomysłodawcy przedsięwzięcia uważają, że to idealna grupa odbiorców. Bo im wcześniej zaczniemy edukację w tym zakresie, tym szybciej nasze społeczeństwo nauczy się akceptacji i otwartości.

– Każdy miał okazję wejść w skórę osoby z niepełnosprawnością, a także osoby, która nawiązuje z nią relację. Szybko okazało się, że to, co oczywiste, w rzeczywistości takie nie jest. W praktyce uczniowie mogli wypracować odpowiednie nawyki. Dodatkowo zaprezentowaliśmy filmy festiwalowe. Bardzo ucieszył nas pozytywny odbiór warsztatów i bardzo duża aktywność uczestników podczas zajęć – podsumował Dariusz Janiczak.

Dariusz Janiczak, koordynator Festiwalu FilmON
Naszym bardzo dużym marzeniem jest to, żeby propagować filmy stworzone przez OzN w całej Polsce. Wierzymy, że w ten sposób odczarujemy trochę niepełnosprawność i pokażemy prawdziwą wartość ich działalności.
Zamierzamy cały czas rozwijać nasz festiwal i docierać do jeszcze większej liczby osób. Chcemy, żeby FilmOn trwał dłużej i był bogaty w warsztaty dla uczestników. Jeden dzień to za mało, bo chęci twórców do uczestniczenia w filmowych wydarzeniach czy rozwijaniu swojego warsztatu na szkoleniach są ogromne. Mamy nadzieję, że kiedyś zapewnimy im kilkudniowe atrakcje oraz pobyt w Krakowie.

Monika Meleń, członek jury
Marzy mi się, tak jak wielu bohaterom moich filmów i reportaży, żeby o człowieku mówiono najpierw o tym, co robi i w czym jest dobry. A dopiero gdzieś na końcu, przy okazji, że porusza się na wózku lub ma inną niepełnosprawność. Żeby te osoby były właśnie postrzegane poprzez wartość swojej pracy, swoich pasji, zainteresowań. FilmON jest dokładnie odzwierciedleniem tego mojego marzenia.
Filmy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną to forma terapii, coś bardzo ważnego i potrzebnego. Ale te produkcje powinny też coś dawać odbiorcy. Nie tylko zrozumienie, tolerancję i wrażliwość na OzN. I tak się dzieje. Na festiwalu były filmy, które dotykają czegoś pięknego. Uważam, że FilmON powinien mieć naśladowców i być znany na całą Polskę.

Marcin Gazda, fot. archiwum organizatorów

Finałowe filmy:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLfQyHpbZfxWZReOD4biR2PxqQaxIsHR2C

Wyniki 6. edycji Festiwalu FilmON

Najlepszy Film
I miejsce „Jestem życie” OREW Sierakowice
II miejsce „Niepokonany” WTZ Olecko
III miejsce „Bajka o Gęsim Jaju, Raku Nieboraku, Kogucie Piejaku, Kaczce kwaczce, Kocie Mruczku i Psie Kruczku” Stowarzyszenie Par-Ter, Warszawa

Najlepsza Aktorka – zespół aktorski SPP Wrocław za kreacje aktorskie w filmie „Zagadkowe SPP”
Najlepszy aktor – zespół aktorski WTZ Centrum C Kraków za kreacje aktorskie w filmie „Klauny – warsztatowy domek z papieru”

Nagroda Ośrodka Kultury im. C.K Norwida – „Przygody jelonka Błażeja” – Tomasz Łukianowski, Łagiewniki

Wyróżnienia:
„Historia pewnego bloku z miasta M.” – ŚDS Caritas Archidiecezji Krakowskiej
„Kontrasty. Kulisy spektaklu” – OREW Chorzów
„O człowieku, który szukał kamieni, a znalazł przyjaciół” – WTZ Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, Warszawa
„Góralskie Opowieści- pół żartem, pół serio” – WTZ Będzin

Zobacz galerię…

Data publikacji: 30.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również