Konstanty Gebert i Anna Dymna laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Przeciwdziałać próbom odczłowieczania
W kategorii pierwszej: za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, nagrodę otrzymuje Konstanty Gebert, autor książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”. Ta przejmująca, lecz także obezwładniająca statystykami dawnych i współczesnych ludobójstw opowieść pokazuje, że pamięć o nich bezpośrednio wpływa na teraźniejszość i przyszłość.
Może służyć dobru, gdy powstrzymuje od nowych masowych mordów, lecz staje się często sojuszniczką zła, kiedy pozwala udoskonalać sposoby eksterminacji obcych. Książka Konstantego Geberta przywraca ofiarom ich twarze i mobilizuje, by przeciwdziałać próbom odczłowieczania całych grup społecznych.

Buduje „świat ludzkiej nadziei”
W kategorii drugiej: inicjatyw duszpasterskich i / lub społecznych będących działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera, nagrodę otrzymuje Anna Dymna za wszechstronną działalność na rzecz osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza z upośledzeniem intelektualnym oraz rzadkimi chorobami i dysfunkcjami. Jej działalność nie tylko przynosi konkretną, niezbędną pomoc tysiącom potrzebujących, lecz także kreuje w społeczeństwie nowy obraz osób z niepełnosprawnościami. Anna Dymna skutecznie buduje „świat ludzkiej nadziei”.

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskości, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.

Informacje o Grupie Wydawniczej Znak
Ufundowany w 1959 roku Znak zaczynał jako niezależna oficyna, powstała dzięki społecznej składce. Sześćdziesiąt lat później Znak to jedna z największych grup wydawniczych w Polsce. Wśród naszych Autorów znajdują się: Josif Brodski, Seamus Heaney, Patrick Modiano, J.M. Coetzee, Mario Vargas Llosa, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska. Tworzymy przestrzeń do dyskusji i prezentacji myśli ważnych, niejednokrotnie trudnych dla człowieka żyjącego w świecie sprzecznych wartości. Zawsze w naszych wyborach wydawniczych kierujemy się odpowiedzialnością, poszanowaniem dla tradycji i korzeni, które nas określają.

pr/, grafika: mat. prasowe

Data publikacji: 01.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również