Do osób, które ukończyły 65 lat skierowany jest program Korpus Wsparcia Seniorów. Uruchomiony został w październiku 2020 r. W pierwszej jego edycji uczestniczyło 2019 gmin ze wszystkich województw. Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała 19 kwietnia, że w tym roku przeznaczono na jego funkcjonowanie 80 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
– To już trzecia odsłona tego programu, który uruchomiliśmy w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. Dzięki zaangażowaniu i współpracy rządu, wolontariuszy, organizacji pozarządowych i samorządów, wielu seniorów otrzymało niezbędne wsparcie – powiedziała minister. Mogą z niego korzystać seniorzy, którzy z powodów zdrowotnych są niesamodzielni, którzy z różnych przyczyn mają niewystarczającą opiekę członków rodziny.
Obecnie realizowane są dwa moduły działań Korpusu Wsparcia Seniorów. Pierwszy zapewnia wsparcie psychologiczne, również społeczne przez wolontariuszy dostarczających ciepłe posiłki, pomagających w codziennych potrzebach, załatwianiu podstawowych spraw urzędowych i wielu innych, np. w wizytach u lekarza.
W module drugim dzięki zastosowaniu „opasek bezpieczeństwa” osoby starsze mogą samodzielnie funkcjonować w miejscu zamieszkania. Opaski posiadają co najmniej dwie funkcje – uruchamiane za pomocą odpowiednich przycisków – takie jak: sygnał SOS, detektor upadku, lokalizator GPS, czy umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami oraz monitorujące podstawowe czynności życiowe.
Dla osób starszych potrzebujących pomocy w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomiono także telefon nr 22 505-11-11.
IKa, fot. freepik.com
Data publiczności; 19.04.2022 r.