LADY D. 2010 Światła prowadzące przez życie

Po raz ósmy odbyła się uroczysta gala Lady D. Tytuły te - jak powiedział poseł Marek Plura, z którego inicjatywy przyznawane są te wyróżnienia - „to przede wszystkim pokazanie kolekcji świateł, które prowadzą nas przez życie w różne obszary społecznej aktywności".

Tradycyjnie w Dniu Kobiet Kapituła pod przewodnictwem wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek wyróżnia panie, które mimo różnych dysfunkcji potrafią rozwijać swoje umiejętności, realizować marzenia, pomagać innym i być autorytetem w swoim środowisku. W tym roku uroczystość miała miejsce w gościnnej i zawsze przyjaznej środowisku osób niepełnosprawnych Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski.
Zebranych przywitali poseł Marek Plura i dyrektor śląskiej książnicy prof. Jan Malicki, który powiedział m.in.: – Dzień Kobiet to święto, które kojarzy mi się z heroicznością szarej codzienności. Przecież ta szara codzienność wymaga od wielu z nas wyrzeczeń, ale przede wszystkim odwagi, bohaterstwa w wielu sprawach, wydawać by się mogło najprostszych.
Cechy te niewątpliwie posiadają panie, które będą dzisiaj wyróżnione.

W tym roku wyróżnienia Lady D. zostały przyznane w następujących kategoriach:
– Kultura i sztuka: laureatką została Kaja Kosowska, która nie widzi od urodzenia, jest pianistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie studiuje drugi kierunek – kompozycję. Jako solistka z powodzeniem koncertuje m.in. z orkiestrą Simfonietta Cracovia oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, przygotowuje swoją pierwszą płytę.
– Sport: Dorota Bucław z Solca Kujawskiego, która niestety nie mogła przyjechać na uroczystość z powodów zdrowotnych, jest mistrzynią Polski w tenisie stołowym osób z tetraplegią. Po wypadku samochodowym, podczas którego złamała kręgosłup szyjny, mimo całkowitego paraliżu wróciła do pasji sportowej, tym razem już na wózku, zachęcając innych do rozwoju przez sport, a jej marzeniem jest udział w Paraolimpiadzie w Londynie w 2012 r.
– Aktywność społeczna: wyróżnione Marta i Magdalena Wróbel z Inowrocławia, chorują na dziecięce porażenie mózgowe, absolwentki socjologii, dziennikarki obywatelskie publikujące na portalu Wiadomości24.pl teksty o osobach niepełnosprawnych, ich problemach i sukcesach, zachęcają do samodzielności, do nauki i rozwoju, piszą o sposobach na integrację – wydały miniporadnik, realizują z sukcesem wiele akcji pomocy.
– Aktywność zawodowa: Iwona Szarkowicz – poruszająca się na wózku nauczycielka języka angielskiego z Siemianowic Śl., jest autorytetem dla uczniów, których swoją postawą uwrażliwia na drugiego człowieka, współtworzy szkolną grupę wolontariuszy, jest inicjatorem wielu imprez integracyjnych.
– Dobry start: doceniono potencjał Aldony Plewińskiej, 18-letniej katowiczanki, uczennicy klasy maturalnej, która mimo niepełnosprawności – urodziła się bez rąk i nogi – odnajduje radość życia i pasję jako fotomodelka. Wiele osób mogłoby jej pozazdrościć wiary w siebie i energii, którą rozsiewając wokół zyskuje wielu przyjaciół.
– Wyróżnieniem specjalnym uhonorowano Jolantę Janikowską-Skwarę z Katowic, która ze swą niepełnosprawnością ruchu zmaga się już od lat pięćdziesiątych, przełamując ówczesne stereotypy i ograniczenia ukończyła studia filologiczne, działała w opozycji solidarnościowej, jest dziennikarką i społecznikiem, dzięki przygotowaniu prawniczemu udziela porad obywatelskich, jest ikoną aktywności osób starszych w swoim mieście.
– Jak wiele można uczynić dobrego – powiedział w podsumowaniu gali wojewoda Zygmunt Łukaszczyk – dowodzą działania wyróżnionych pań, które są potwierdzeniem słów Dantego Alighieri, że nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem.

Uroczystość uświetnił recital fortepianowy jednej z laureatek Kaji Kosowskiej oraz wystawa fotogramów autorstwa Marty Pruskiej „Patrzeć z nadzieją”. Po raz pierwszy była ona prezentowana w Sejmie w maju ub. roku, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Jej celem jest zwrócenie uwagi na codzienność dzieci niepełnosprawnych, przedstawienie ich problemów i marzeń. Integralną częścią każdej fotografii jest tekst, który jest nie tylko komentarzem, ale charakterystyką bohatera.
Dzięki prezentacji multimedialnej emitowanej w trakcie uroczystości organizatorzy przybliżyli sylwetki laureatek z lat ubiegłych oraz historię wyróżnienia Lady D.

Tekst i fot.: Radek Szary


Chcemy zmieniać świadomość społeczeństwa

Wśród laureatek tytułu Lady D. 2010 znalazły się Marta i Magdalena Wróbel, które tuż po uroczystości poprosiliśmy o krótką autoprezentację.
– Zajmujemy się dziennikarstwem obywatelskim, swoje materiały publikujemy na co dzień w serwisie społecznościowym wiadomosci24.pl, prowadzimy też bloga pod adresem tusia-i-lena.blog.onet.pl. Poruszamy głównie problematykę dotyczącą niepełnosprawności, ponieważ w mediach unika się jej, a same będąc nią dotknięte dobrze ją znamy. Chcemy zmieniać świadomość społeczeństwa w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością wskazując na ich niedoceniane możliwości, a jednocześnie na liczne bariery, które muszą one pokonywać. Wydałyśmy broszurkę na ten temat, jest ona kolportowana przez Fundację Pro Omnibus w Ciechocinku, z którą współpracujemy obsługując potrzeby medialne organizowanych przez nią festiwali piosenki młodzieży niepełnosprawnej.
Jesteśmy absolwentkami socjologii, kierunek media i komunikacja społeczna w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, uzyskałyśmy tytuł licencjata. To uczelnia przystosowana dla studentów z niepełnosprawnością, ma również rzecznika tych studentów, do którego zawsze można się zwrócić o pomoc. Tak powinno być na każdej uczelni. Niestety nie możemy dotychczas znaleźć satysfakcjonującej nas pracy zawodowej, a najbardziej pociąga nas praca dziennikarska lub inna, ale związana z problematyką osób niepełnosprawnych.

Notował: R.S.

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również