List otwarty EDF w sprawie sytuacji osób z niepełnosprawnościami na Ukrainie

24 lutego Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych wystosowało list otwarty do szefów instytucji europejskich, szefów państw Europy, Rosji i Ukrainy oraz NATO.

Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF) wzywa wszystkie strony do zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych na Ukrainie poprzez poszanowanie:
– ich obowiązków wynikających z Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, w szczególności art. 11 dotyczącego sytuacji zagrożenia i nagłych wypadków humanitarnych
– Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2475 (2019) w sprawie ochrony osób niepełnosprawnych w konfliktach.
– Międzynarodowych praw humanitarnych i zasad humanitarnych.

W każdej sytuacji kryzysowej lub konfliktowej osoby niepełnosprawne stoją w obliczu nieproporcjonalnego ryzyka porzucenia, przemocy, śmierci oraz braku dostępu do bezpieczeństwa, pomocy i wsparcia w powrocie do zdrowia. Niepełnosprawne kobiety są bardziej narażone na przemoc seksualną, a niepełnosprawne dzieci są bardziej narażone na wykorzystywanie i zaniedbanie. Kluczowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i ewakuacji są często niedostępne, a same centra ewakuacyjne są również rzadko dostępne, co oznacza, że osoby niepełnosprawne zbyt często pozostają na marginesie.

Na Ukrainie zarejestrowanych jest 2,7 miliona osób niepełnosprawnych. Nasze kontakty w kraju potwierdziły, że sytuacja osób niepełnosprawnych jest przerażająca. Na przykład schroniska w Kijowie są niedostępne, więc osoby niepełnosprawne są zmuszone pozostać w domu, nie wiedząc, gdzie mogą się udać, aby być bezpiecznym.

Osoby niepełnosprawne mieszkające w instytucjach, już z tej racji odcięte od swoich społeczności, ryzykują porzuceniem i zapomnieniem. Na samej Ukrainie co najmniej 82 000 dzieci jest odseparowanych od społeczeństwa, a niezliczona ilość osób dorosłych niepełnosprawnych jest na stałe umieszczonych w zakładach.

Wzywamy przywódców politycznych i wszystkie podmioty humanitarne zajmujące się tym kryzysem do zapewnienia, że osoby niepełnosprawne:
– Mają pełny dostęp do wszelkiej pomocy humanitarnej;
– Są chroniene przed przemocą, nadużyciami i złym traktowaniem;
– Otrzymują dostępne informacje o protokołach bezpieczeństwa i pomocy, procedurach ewakuacji i wsparciu;
– Mają pełny dostęp do wszelkiej pomocy humanitarnej;
– Mają pełny dostęp do podstawowych usług, w tym wody i urządzeń sanitarnych, pomocy społecznej, edukacji, opieki zdrowotnej, transportu i informacji;
– Są rozliczane, a nie porzucane: konieczne jest również wprowadzenie środków, które w pełni obejmują osoby mieszkające w instytucjach lub sierocińcach, a środki relokacji i ewakuacji nie powinny zmuszać większej liczby osób niepełnosprawnych do zamieszkania w takich instytucjach;
– Są istotnie zaangażowane we wszystkie akcje humanitarne za pośrednictwem swoich organizacji przedstawicielskich.

Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby najbardziej zagrożone – w tym kobiety, dzieci, osoby niewidome i głuchoniewidome, osoby z niepełnosprawnością psychospołeczną i intelektualną oraz osoby o wysokich potrzebach wsparcia.

– Dziś jesteśmy świadkami konfliktu na pełną skalę na ziemi europejskiej. Wraz z eskalacją sytuacji na Ukrainie Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych pilnie przypomina państwom o ich odpowiedzialności za zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa wszystkich osób niepełnosprawnych – przypomina rezes EDF, Yannis Vardakastanis.
EDF w dalszym ciągu monitoruje sytuację, kontaktując się z naszymi partnerami.

Info: Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych, oprac. rhr/

Data publikacji: 25.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również