Maląg: pieniądze na 13. emerytury są zabezpieczone; chcemy, by był to stały element dodatkowej wypłaty
- 05.12.2019
Pieniądze na trzynaste emerytury są zabezpieczone; chcemy, żeby był to stały element dodatkowej wypłaty – podkreśliła 5 grudnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała również, że przygotowany został projekt dotyczący 14. emerytur.
Szefowa MRPiPS Marlena Maląg była tego dnia gościem „Sygnałów dnia” na antenie radiowej Jedynki, gdzie zapewniła, że „pieniądze na 13. emerytury są, i będą”.
Maląg poinformowała również, że 4 grudnia zakończyły się w resorcie prace nad propozycją, która zakłada, by trzynasta emerytura była stałym elementem dodatkowej wypłaty – rokrocznie.
Zapytana o 14. emeryturę odpowiedziała, że ten projekt również jest przygotowany. – Oczywiście to są wstępne prace, a więc nie będę jeszcze opowiadała o szczegółach, ale jest on przygotowany tak, jak został zapowiedziany w czasie kampanii wyborczej – podkreśliła.
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się 3 grudnia za odrzuceniem ustawy umożliwiającej finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego.
Wcześniej podzieleni w sprawie tej ustawy byli członkowie senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej, którzy nie poparli wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek, a w głosowaniach nad poszczególnymi zmianami opowiedzieli się m.in. za poprawką proponowaną przez senatora Jana Filipa Libickiego (PSL). Ostatecznie jednak, podczas głosowania nad ustawą z poprawkami, był remis.
Zgodnie z nowelizacją uchwaloną przez Sejm, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, a znajdujące się na nim pieniądze będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów. Z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.
Nowelizacja przewiduje, że pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 r., wypłaconych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu Solidarnościowego. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielona pożyczka w kwocie do 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. (PAP)
Marcin Chomiuk, fot. pixabay.com
Data publikacji: 05.12.2019 r.