Niemal 150 mln zł na doposażenie podmiotów leczniczych w urządzenia robotyczne do rehabilitacji

178 podmiotów leczniczych otrzyma fundusze na zakup innowacyjnych urządzeń robotycznych, których celem jest podniesienie dostępności i jakości świadczeń rehabilitacyjnych. Środki – o łącznej wartości 149,5 mln zł – zostaną przyznane na podstawie rozstrzygniętego 12 października konkursu w ramach Funduszu Medycznego.

– Jesteśmy w szpitalu w Krotoszynie, w województwie wielkopolskim. Z tego województwa dotację dostanie 13 podmiotów na ponad 11 mln zł, a SPZOZ w Krotoszynie otrzyma 500 tys. zł – wylicza minister zdrowia Katarzyna Sójka. – Wprowadzenie innowacyjnych urządzeń robotycznych – egzoszkieletów oraz robotów rehabilitacyjnych jest dla wielu pacjentów szansą na powrót do zdrowia. Wykorzystanie robotów w rehabilitacji zwiększa jej skuteczność oraz umożliwia leczenie większej liczby pacjentów. Praca robota dopasowana jest do możliwości i etapów rehabilitacji pacjenta. Pozwala też na większą liczbę powtórzeń i intensywność rehabilitacji. Korzyści ze stosowania robota dotyczą nie tylko pacjentów, ale też fizjoterapeutów. Robot wspomaga ich i dzięki temu są w stanie pracować dłużej, bardziej efektywnie – dodaje minister.

Wysokość dofinansowania jednego wniosku dla podmiotu leczniczego uzależniona jest od liczby udzielonych i rozliczonych świadczeń rehabilitacji leczniczej. Może wynosić od 500 tys. zł do 1,8 mln zł.

Wiceminister Marcin Martyniak podkreśla, że innowacyjny sprzęt przyczyni się w szczególności do poprawy komfortu i jakości usług świadczonych pacjentom, a także do dostępności udzielanych świadczeń. – To dofinansowanie jest ważne również z perspektywy personelu, terapeutów, którym ułatwi to prowadzenie rehabilitacji. Nowoczesny sprzęt na pewno pozwoli na zwiększenie liczby pacjentów, którzy będą mogli być rehabilitowani. Na jednego terapeutę przy tego typu robotach może przypadać jednocześnie czterech pacjentów, co w sposób znaczący przyspieszy rehabilitację – mówi wiceminister.

– Rehabilitacja jest tym obszarem, który poprzez stosowanie robotów będzie się intensywnie rozwijać. Dzięki pierwszemu konkursowi z Funduszu Medycznego w tym zakresie, mamy możliwość wsparcia tak wielu podmiotów leczniczych w roboty i egzoszkielety. Natomiast dla pacjenta wymierną korzyścią jest możliwość intensywniejszej rehabilitacji. Na przykład podczas 30-minutowego konwencjonalnego treningu chodu można przejść ok. 200 – 300 kroków, a z wykorzystaniem robota aż 2 tys. kroków – wyjaśnia Piotr Węcławik, dyrektor departamentu innowacji w ministerstwie zdrowia.

Egzoszkielety i roboty rehabilitacyjne to nowoczesne rozwiązania w rehabilitacji, zarówno kończyn dolnych jak i górnych, które zwiększają szansę na powrót do zdrowia. Robot asystuje przy ruchu pacjenta. Jest elastycznym narzędziem, które dopasowuje się do jego potrzeb.

W ramach otrzymanych środków podmioty lecznicze będą mogły kupić stacjonarne i mobilne roboty rehabilitacyjne kończyn dolnych, kończyn górnych oraz górnych partii ciała, dla dorosłych i dzieci.

Info i fot. MZ

Data publikacji: 12.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również