Piknik na Farmie Życia. Dużo pozytywnej energii i niepewność

Fundacja Wspólnota Nadziei zorganizowała Piknik rodzinny „Spotkajmy się na Farmie Życia”. Mimo niekorzystnej pogody, w imprezie wzięło udział ponad 100 osób. Goście mogli skorzystać z różnych atrakcji w Więckowicach (woj. małopolskie). Wydarzenie było jednym z elementów obchodów 25-lecia działalności ww. organizacji pozarządowej. Główna uroczystość z tej okazji odbyła się wiosną w Krakowie. Natomiast nadchodzące miesiące nie będą łatwe z powodu problemów finansowo-kadrowych. Wkrótce może nastąpić podpisanie umowy dotyczącej stworzenia infrastruktury WSM.

Wydarzenie zostało zorganizowane 23 września na terenie ośrodka działającego od 2005 r. Powstał on z myślą o osobach dorosłych z autyzmem. Jego podstawowymi strukturami są Małopolski Dom Pomocy Społecznej „Na Farmie Życia” i Dzienne Centrum Aktywności (DCA) wraz z gospodarstwem ekologicznym.

– Wrażenia po Pikniku są bardzo dobre, mimo że padał deszcz. Na pewno załamanie pogody, po kilku pięknych dniach, niekorzystnie wpłynęło na liczbę uczestników. Zwykle mieliśmy po 250-300 przyjezdnych, a teraz ponad 100. Zaprosiliśmy m.in. życzliwych nam polityków, nie patrząc na ich przynależność partyjną – powiedziała „NS” Alina Perzanowska, prezes zarządu Fundacji Wspólnota Nadziei.

Wśród gości znalazła się minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj. Przybył też były wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Ponadto w imprezie wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji i organizacji. Na piknik dotarły również osoby z niepełnosprawnościami z placówki w Radwanowicach. Nie zabrakło mieszkańców Farmy Życia oraz uczestników zajęć dziennych.

25 lat minęło
Jedną z piknikowych atrakcji stanowiły warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszenie Jurajski Ruch Społeczny Jurasto wraz ze Stowarzyszeniem Etno. Tematem przewodnim było ogrodnictwo permakulturowe. Ponadto tradycyjnie już przygotowano stoiska z rękodziełem oraz przetworami z ekologicznego gospodarstwa ogrodniczego Farmy Życia. Dzięki OSP Więckowice, chętni mogli wybrać się na przejażdżkę wozem strażackim, zasiąść za jego kierownicą oraz poznać specyfikę pracy strażaków.

– Wydarzenie poprowadził Adam Wierzbicki, który był obecny na naszym pierwszym pikniku w 2003 r. Wówczas poświęcaliśmy kamień, a on pojawił się jako sąsiad. Już wtedy zaistniał w naszej pamięci, a 18 lat temu zatrudniliśmy go, kiedy powstała Farma Życia. Później został sołtysem wsi Więckowice – podkreśliła Alina Perzanowska.

Długoletni pracownicy Fundacji otrzymali okolicznościowe podziękowania. Piknik stanowił jeden z elementów obchodów 25-lecia działalności ww. organizacji pozarządowej. Główna uroczystość z okazji ćwierćwiecza odbyła się 21 kwietnia w Radiu Kraków. Wówczas w Studiu im. Romany Bobrowskiej wystąpił zespół Kroke. Program tego wydarzenia objął też charytatywną aukcję jedenastu dzieł sztuki, a także najnowszej płyty wspomnianej grupy. Dochód z licytacji oraz biletów wstępu został przeznaczony na działalność Fundacji i Farmy Życia.

– Wtedy też otrzymałam Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, a Fundacja uzyskała Nagrodę Województwa Małopolskiego Polonia Minor. Ponadto odebraliśmy 3 odznaczenia Honoris Gratia przyznane przez prezydenta Krakowa, dla mnie, dr. Leopolda Zgody [wiceprzewodniczący Rady Fundacji – przyp. red.] oraz naszej organizacji – poinformowała Alina Perzanowska.

Trudności i WSM
W Więckowicach doceniają otrzymane wyróżnienia, ale jednocześnie z niepokojem myślą o przyszłości. Od lat Fundacja zmaga się z problemami finansowo-kadrowymi, co widać zwłaszcza w przypadku MDPS. Podejmowane są różne działania, aby ograniczyć deficyt finansowy. Jednak w ostatnim czasie jest to trudniejsze ze względu na wzrost kosztów życia.

– Myślę, że od stycznia przyszłego roku będzie jeszcze trudniej. Jeżeli dofinansowanie wzrasta ze strony MOPS-u, to i tak nie jest wystarczające. Pracownicy chcą zarabiać więcej, zwłaszcza ci dojeżdżający z Krakowa. Natomiast my zazwyczaj możemy zaproponować wynagrodzenie minimalne – opisała Alina Perzanowska.

Już po Pikniku, na początku października, PFRON poinformował o przyznaniu dofinansowań w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe (WSM). Jego celem jest zapewnienie miejsc zamieszkania dla osób z najcięższymi niepełnosprawnościami. Fundacja Wspólnota Nadziei znalazła się w gronie 23 wnioskodawców uprawnionych do otrzymania środków pieniężnych na stworzenie infrastruktury WSM. W tym przypadku mowa o kwocie 6 mln zł. Tyle miał wynieść koszt budowy w momencie przygotowywania projektu. Dziś szacuje się, że potrzeba 7,2 mln zł. A może być jeszcze więcej.

– Nie ma gwarancji, że wystarczy nam środków na wybudowanie WSM. Musimy się zastanowić nad tym przedsięwzięciem, bo później będą rygorystyczne rozliczenia. Po Pikniku jest w nas dużo pozytywnej energii. Ludzie myślą, że nasza idea zawsze się uchowa, bez względu na okoliczności – podsumowała prezes zarządu Fundacji Wspólnota Nadziei.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Anna Gajewska

Data publikacji: 12.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również