Niemożliwe nie istnieje

Nowa książka jednej z najbardziej znanych polskich reporterek, Martyny Wojciechowskiej „Co chcesz powiedzieć światu” daje siłę i nadzieję. Pokazuje świat bez znieczulenia i uwrażliwia na losy innych, niezależnie od tego, kim jesteś i gdzie mieszkasz. To portrety dziesięciu niezwykłych kobiet, które głośno mówią o tym, co najważniejsze: o walce o godność i szczęście własne, i drugiego człowieka, o odpowiedzialności za innych i za naszą planetę, o bezwarunkowej miłości, która daje siłę, i determinacji, która pozwala osiągnąć niemożliwe.

Corinne swój pierwszy ultramaraton przez pustynię pokonała w wieku pięćdziesięciu dwóch lat, choć nigdy wcześniej nie biegała. Larysa uciekła przed wojną w Ukrainie z siódemką dzieci, dla których jest mamą zastępczą. W Polsce buduje ich nowe życie. Ella pierwszy raz nurkowała z rekinami jako pięciolatka, teraz jest ich obrończynią i rzeczniczką. Morena walczy w Salwadorze o kobiety, które odsiadują wyroki więzienia za poronienie. Darlan jest osobą interpłciową, cudem przeżyła prześladowania, dziś jest pastorką kościoła w Kenii. Marbella była gotowa na wszystko, żeby dać swoim dzieciom przyszłość. Pod koniec życia znalazła się w przytułku dla bezdomnych pracownic seksualnych w Meksyku.

JENNIFER BRICKER to jedna z bohaterek książki. Urodziła się bez nóg. Dzisiaj jest światowej sławy gimnastyczką. Podróżuje z występami po całym świecie i udziela wywiadów. A Jej motto życiowe zawiera się w jednym słowie:
WDZIĘCZNOŚĆ, choć niejedna osoba będąc na jej miejscu o tym słowie nawet by nie pomyślała. Kiedy przyszła na świat, została oddana do adopcji, bo „z tego dziecka nic nie będzie”… Zaopiekowali się nią najwspanialsi rodzice, jakich tylko mogła sobie wymarzyć. Wspierali Ją od najmłodszych lat i pozwolili uwierzyć, że może wszystko, bo NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE.

Publikacja powstała po to, „żeby każdy z nas mógł trochę jak w lustrze przejrzeć się w tych historiach”.

– Są absolutnie uniwersalne. To nie jest książka tylko dla kobiet. To jest książka też, a może przede wszystkim dla mężczyzn, którzy rozumieją, że równouprawnienie jest podstawowym prawem człowieka. Jest tak naprawdę dla każdego. Ta książka niesie nadzieję, niesie pokrzepienie i niesie bardzo dużo dobrej energii, choć te kobiety przeszły niejednokrotnie przez piekło – tłumaczy podróżniczka.

Martyna Wojciechowska zdradza, że poruszyła w niej kwestie newralgiczne, by zobrazować, do czego mogą doprowadzić zaostrzenia przepisów prawa.

Premiera książki jest zaplanowana na 23 listopada 2022 roku.

Oprac. em/

Data publikacji: 23.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również