Niepełnosprawni zagoszczą w Dąbrowie

Niepełnosprawni zagoszczą w Dąbrowie

20 i 21 października 2009 r. w Dąbrowie Górniczej odbędzie się III Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych. Podobnie jak w poprzednich latach tak i w tym roku wydarzenie będzie przebiegało dwutorowo. Pierwszego dnia w Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum" przy Alei Róż 3 o godzinie 10.00., odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta już edycja Paraspartakiady. Natomiast następnego dnia, również o 10.00., w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przy ulicy Granicznej 21, odbędzie się sympozjum.

W zeszłym roku w dziewiątej edycji Paraspartakiady, będącej częścią II Ogólnopolskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, wzięło udział ponad czterystu niepełnosprawnych. Organizatorzy liczą, że w tym roku na jubileuszową, dziesiątą Paraspartakiadę, przyjedzie jeszcze więcej uczestników.

Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych wpisuje się w kalendarz wydarzeń, mających miejsce w Dąbrowie Górniczej. Już po raz trzeci nasze miasto będzie gospodarzem dwudniowej imprezy, której bohaterami i adresatami będą osoby niepełnosprawne. Tegoroczne wydarzenie honorowym patronatem objęli: Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, Stanisław Faber – śląski kurator oświaty oraz Zbigniew Podraza – prezydent Dąbrowy Górniczej.

– Pomysł zorganizowania imprezy sportowej adresowanej do młodych, niepełnosprawnych osób zrodził się w 2000 roku w V Liceum Ogólnokształcącym, kiedy to na spotkaniu pn. „Jubileusz Dzieci”, pojawili się także niepełnosprawni. Rok później odbyła się pierwsza Paraspartakiada Śląska i Zagłębia – opowiada Sławomir Kozieł, jeden z organizatorów i koordynatorów przedsięwzięcia. Początkowo wszystkie konkurencje, w których z każdym rokiem brało udział coraz więcej uczestników, odbywały się na boisku przy V Liceum. Od kilku lat areną zmagań stała się Hala Sportowo-Widowiskowa „Centrum”.

Nieodłącznym aspektem Paraspartakiady jest program stypendialny „Jesteśmy z Wami”, którego benifencjentami są najbardziej potrzebujące osoby niepełnosprawne biorące udział w zawodach sportowych. Po zeszłorocznej Paraspartakiadzie, sześciorgu stypendystom przyznano pomoc w wysokości 200 złotych miesięcznie na okres jednego roku. Przyznane stypendia przeznaczone są na pokrycie kosztów nauki, a także na zaspokojenie codziennych potrzeb ucznia. Wysokość tegorocznego stypendium zależeć będzie od zgromadzonych środków.

Drugiego dnia w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się sympozjum. W poprzednich latach na spotkaniach, pojawiali się ludzie związani ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, by omawiać ważne dla niego kwestie. W tym roku dwa główne tematy przedstawiane podczas części konferencyjnej będą dotyczyły sposobów rehabilitacji w wodzie, z wykorzystaniem zajęć z delfinami. O tej wyjątkowej terapii łączącej dobroczynny wpływ wody oraz kontakt z wyjątkowym, inteligentnym zwierzęciem, będzie opowiadała przedstawicielka Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych z Warszawy.

Ponadto, na temat sprzętu i oprzyrządowania dla osób z dysfunkcją wzroku, mówić będą nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi odczytami, będzie można zapoznać się z ofertą oraz z osiągnięciami dąbrowskich placówek oraz organizacji, pracujących na rzecz niepełnosprawnych. Swoje stoisko będzie miał m.in. Ruch Społeczny „Dąbrowa Niepełnosprawnym”, który tworzy pięć organizacji. Ponadto będzie można obejrzeć prace wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Otwarte serca”, którego podopieczni niejednokrotnie zostawali laureatami w konkursach artystycznych o zasięgu ogólnopolskim. Natomiast Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zorganizuje bezpłatne badania przesiewowe.

III Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych odbędzie się dzięki: V Liceum Ogólnokształcącemu im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszeniu „Neuron” Pomocy Osobom i Dzieciom Niepełnosprawnych, Duszpasterstwu Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej oraz Centrum Sportu i Rekreacji.

Zapraszamy!

lysek1 lysek2 lysek3

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również