9 edycja „Szabli Kilińskiego”

W terminie 9-11 października br. w warszawskim Hotelu Courtyard by Marriott odbywał się turniej z cyklu Mistrzostw Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego", których organizatorem jest Integracyjny Klub Sportowy Warszawa.

Zawody w szermierce na wózkach obfitują w wiele zaciętych walk turniejowych, spośród których wyłaniani są najlepsi z najlepszych. Jest to bardzo dynamiczna dyscyplina wymagająca od zawodników szybkości, umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika i zarazem odporności na stres.

Zawodnicy na planszy są przeciwnikami, poza nią przyjaciółmi wspierającymi się po przegranej walce i wspólnie cieszący się ze zwycięstwa. Jak w sporcie – musi wygrać lepszy.

Podczas tej edycji Mistrzostw Świata w trakcie Wielkiej Gali Finałowej rozegrany został pojedynek pomiędzy olimpijczykami a paraolimpijczykami.
Drużynę paraolimpijczyków reprezentowali: Radosław Stańczuk i Dariusz Pender (Polska), Mateo Betti (Italia) i Robert Citerne (Francja). Reprezentanci kadry narodowej, srebrni medaliści z Pekinu to: Adam Wiercioch, Robert Andrzejuk, Krzysztof Mikołajczak i Radosław Zawrotniak.

Walka była zacięta i bardzo wyrównana. Choć chwilami toczyła się punkt za punkt, to jednak zwycięstwo odnieśli reprezentanci szermierzy niepełnosprawnych wygrywając pojedynek 20:18. Radości nie było końca po zdobyciu ostatniego punktu przez Radosława Stańczuka, który przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny.

Warto przypomnieć, że pierwsza taka integracyjna walka pomiędzy niepełnosprawnymi a pełnosprawnymi szermierzami odbyła się w 1994 roku. Wówczas wygrali pełnosprawni szermierze.

Tekst i fot.: Dariusz Opioła

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również