Nowy Niepełnosprawnik – wyszukiwarka miejsc dostępnych dla wszystkich

Nowy Niepełnosprawnik – wyszukiwarka miejsc dostępnych dla wszystkich

Na konferencji prasowej 25 stycznia przedstawiciele Fundacji TUS z Warszawy zaprezentowali zupełnie nową wersję Niepełnosprawnika - wyszukiwarki publicznych miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnością.

Jak zapewnili zmieniło się prawie Wszystko, natomiast bez zmian pozostała sprawdzona informacja o dostępności miejsc publicznych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności: głuchych i niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących, z niesprawnością ruchową, osób z niepełnosprawnoscią intelektualną. Informacje o dostępności znajdą także rodzice z małymi dziećmi w wózkach.

Niepełnosprawnik” jest przejrzysty i ma formę minimalną. Po wpisaniu adresu niepelnosprawnik.pl – poza nazwą wyszukiwarki – pojawia się jedynie okienko, w którym należy wpisać szukany obiekt. Wówczas użytkownik otrzymuje podstawowe informacje – nazwę, dane adresowe i czytelne piktogramy, które od razu określają, czy miejsce jest dostępne dla osoby z konkretną niepełnosprawnością. Jeśli ktoś nie jest pewny, co oznacza piktogram, po najechaniu na niego kursorem, otrzymuje informację tekstową, jak go rozumieć. Jeśli chce poznać szczegóły musi kliknąć w odnośnik.

Nowy Niepełnosprawnik:
– Korzysta z najnowocześniejszej francuskiej technologii wyszukiwania Algolia. Technologia ta pozwala indeksować dane lepiej niż Google. Nowa wyszukiwarka obsługuje m.in. literówki, synonimy i zaawansowaną składnię.
– Jest dostępna nie tylko na komputerach, również na telefonach i tabletach.
– Jest zgodna ze standardami WCAG 2.0 AA czyli jest przyjazna osobom niewidomym i niedowidzącym.
– Ma przyjazny interfejs ze zrozumiałym językiem i doskonale opisanymi piktogramami.
– Właścicielom miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnością daje możliwość łatwej publikacji piktogramów przypisanych przez Niepełnosprawnik na własnej stronie internetowej.

Ponadto nowy Niepełnosprawnik jest obudowany narzędziami analitycznymi. Brand24, pozwala monitorować, co o korzystaniu z aplikacji piszą internauci w social media. Mixpanel, Piwik, Algolia i Google Analytics dostarczają informacji o potrzebach i zachowaniach użytkowników. Jeszcze nigdy Niepełnosprawnik nie był tak blisko internautów z niepełnosprawnosciami – zapewniali przedstawiciele Fundacji TUS.

Podkreślili też, że tych wszystkich rewolucyjnych zmian nie udało by się zrealizować bez udziału Grzegorza Wolańskiego, który jako wolontariusz poświęcił projektowi 9 miesięcy pracy – swoich profesjonalnych umiejętności, ale też wiele zaangażowania i serca.

Niepełnosprawnik – zdaniem przedstawicieli Fundacji TUS – to jedyna tego rodzaju wyszukiwarka w Polsce. Dzia ła od 2007 roku, a znajduje się w niej prawie 12 tys. obiektów dostępnych dla osób z niepełnosprawnością, nie tylko z Warszawy.
Ich audyty przeprowadzane są przez dwuosobowe zespoły, w oparciu o szczegółowe standardy korespondujące z przepisami prawa i zasadami uniwersalnego projektowania.
W ramach audytów badane są sklepy, kina, restauracje, biblioteki, salony kosmetyczne, banki, szkoły, hotele, zakłady krawieckie i inne miejsca niezbędne każdemu w codziennym życiu. Są w nim także informacje o tym, gdzie znaleźć pomoc medyczną.
Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa.
Info: niepelnosprawnik.pl, oprac. MaC
Data publikacji:26.01.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również