Pół wieku temu dokonano w Polsce udanego przeszczepu nerki

Pół wieku temu dokonano w Polsce udanego przeszczepu nerki

Pierwszy na świecie przeszczep nerki przeprowadzono w 1954 r. USA, 12 lat później, 26 stycznia 1966 r. w Polsce. Od tego czasu wykonano 28 tys. przeszczepień różnych narządów. Najczęściej są to nerki, wątroby, serca.

I mimo, że liczba ta może robić wrażenie to ciągle prawie 1,6 tys. pacjentów w Polsce czeka na przeszczep, a dla większości z nich oznacza on drugie życie.

tak ważne są inicjatywy informujące o zasadach pobierania narządów, zachęcania do podpisywania oświadczeń woli, czyli zgody na pobranie po śmierci narządów, czy publiczne deklaracje znanych osób o podjęciu takiej decyzji. Ostatnio oświadczenie woli podpisał prezydent Andrzej Duda.

Na konferencji dotyczącej transplantologii, która odbyła się w 50 lat po pierwszym udanym przeszczepie, zachęcano, by podejmować świadome decyzje, o oddaniu bądź nie, narządów do przeszczepu. Osoby, które nie zgadzają się na pobranie narządów po swojej śmierci, mogą to zgłosić w centralnym rejestrze sprzeciwów.

Natomiast zgoda na przeszczep zdecydowanie pomoże zwłaszcza bliskim zmarłego w podjęciu tak trudnej decyzji.

Aż 95 proc. narządów przeszczepianych w Polsce pochodzi od osób, u których stwierdzono śmierć mózgu dotyczy to na przykład przeszczepu serca. Natomiast nerki i wątrobę można przeszczepiać również od dawców żywych, najczęściej spokrewnionych z chorym.

Aby zachęcić Polaków do deklarowania swojej woli resort zdrowia przygotował kampanię „Zgoda na życie”. Więcej o kampanii i transplantologii na stronie www.zgodanazycie.pl.
kat
Data publikacji: 26.01.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również