Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” (nabór drugi)
- 25.03.2022
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza organizacje pozarządowe: 1) posiadające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych; 2) prowadzące działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 12 miesięcy. do składania wniosków o finansowanie realizacji zadania w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków w ramach naboru, są podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 oraz w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wnioski można składać:
- w formie dokumentu elektronicznego podpisanego przez osoby uprawnione przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego (z zastrzeżeniem, iż kwalifikowany podpis elektroniczny wywołuje skutki prawne, jeżeli został złożony w okresie ważności certyfikatu) lub podpisu zaufanego (tj. podpisu złożonego przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego na platformie ePUAP);
- w formie skanu dokumentu podpisanego przez osoby uprawnione.
Za datę złożenia wniosku uważa się datę wpływu tego wniosku na skrzynkę: pomoc_Ukrainie@pfron.org.pl.
Wnioski mogą być składane w trybie ciągłym.
Finansowaniem mogą być objęte zadania rozpoczęte od dnia 24 lutego 2022 roku.
Szczegółowy tryb składania, rozpatrywania i realizacji wniosków określony został w procedurach realizacji Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Definicja „Beneficjenta programu” oraz definicja „Osoby towarzyszącej” zawarta została w Rozdziale I procedur realizacji Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Wsparcie przyznawane jest w formie finansowania zadania – nie jest wymagane wniesienie wkładu własnego przez organizację pozarządową.
Rodzaj zadania, którego może dotyczyć wniosek składany w ramach naboru drugiego
- W ramach niniejszego naboru wniosków może zostać zgłoszone zadanie związane z zapewnieniem rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz miejsc pobytu dla Beneficjentów programu, zwane dalej „zadaniem”.
- Wnioski zgłaszane w ramach niniejszego naboru mogą obejmować realizację zadania na terenie każdego z 16 województw.
- Wnioski mogą być realizowane również w formule partnerskiej. Ponadto, dwie lub więcej organizacje pozarządowe działające wspólnie mogą złożyć wniosek wspólny.
- Celem wsparcia Beneficjentów programu jest zabezpieczenie potrzeb rehabilitacyjnych oraz pobytowych, w szczególności odpowiednich warunków zamieszkania i wyżywienia, potrzeb socjalnych, integracji społecznej, poradnictwa specjalistycznego, terapeutycznego i psychoterapeutycznego, a także przygotowanie do wejścia na rynek pracy.
- Ze wsparcia w ramach realizacji zadania powinno korzystać jednocześnie nie mniej niż pięciu Beneficjentów programu. Warunek ten nie obowiązuje w przypadku wsparcia realizowanego na rzecz Beneficjentów programu od dnia od 24 lutego 2022 roku do dnia ogłoszenia niniejszego naboru.
- Wsparciem objęte mogą być także osoby towarzyszące Beneficjentom programu. Wsparcie w przypadku tych osób może obejmować:
- zabezpieczenie odpowiednich warunków zamieszkania i wyżywienia jak najbliżej Beneficjentów programu – w celu zapewnienia Beneficjentom programu poczucia bezpieczeństwa, poprzez utrzymanie relacji z członkami rodziny lub opiekunami;
- zapewnienie usług tłumacza z języka ukraińskiego lub rosyjskiego na język polski;
- poradnictwo i wsparcie psychologiczne;
- zatrudnienie w ramach realizacji zadania w zależności od posiadanych kompetencji.
- Osoby towarzyszące w zakresie zamieszkania i wyżywienia mogą korzystać ze wsparcia przez maksymalny okres 2 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach wsparcie takie może zostać przedłużone.
- Wsparcie w zakresie kosztów zamieszkania i wyżywienia powinno mieć charakter uzupełniający w stosunku do środków przekazywanych przez wojewodę na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wnioskodawca zobowiązany jest do wystąpienia o ww. środki (potwierdzając to stosownym oświadczeniem dołączanym do wniosku).
- Realizacja zadania polega w szczególności na:
- rozpoznaniu potrzeb Beneficjenta programu, w szczególności w oparciu o identyfikację potrzeb wykonaną przez Ośrodek Recepcyjny na podstawie ankiety (w ramach wystandaryzowanego kwestionariusza);
- zapewnieniu odpowiedniego do rodzaju niepełnosprawności miejsca pobytu, w tym w szczególności:
- wyposażenia miejsc pobytu w przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością,
- wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia,
- dostępu do środków higieny osobistej, niezbędnych leków, środków pomocniczych;
- prowadzeniu grupowych i indywidualnych zajęć, które mają na celu m.in. nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych; w ramach realizacji tych działań możliwe jest, w sytuacji objęcia wsparciem w placówce:
- doposażenie placówki w niezbędny sprzęt do rehabilitacji (z zastrzeżeniem, iż wartość początkowa zakupu danego sprzętu nie może przekraczać kwoty 10.000 zł),
- doposażenie placówki w przedmioty zużywające się w trakcie zajęć;
- prowadzeniu poradnictwa psychologicznego, prawnego, lub innego wsparcia specjalistycznego;
- udzielaniu informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych;
- prowadzeniu działań służących integracji społecznej i aktywizacji zawodowej w formie zajęć indywidualnych lub grupowych np. warsztaty, szkolenia itd.;
- zapewnienie usług tłumacza z języka ukraińskiego lub rosyjskiego na język polski i tłumacza języka migowego;
- zapewnienie usług pielęgniarskich;
- zapewnieniu usług transportowych, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością ruchową (w tym z Ośrodków Recepcyjnych).
- Wsparcie związane z realizacją zadania może być świadczone nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 roku, z tym że minimalny okres realizacji zadania musi wynosić co najmniej 4 miesiące.
- Miejsca rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz miejsca pobytu powinny spełniać warunki dostępności dla osób niepełnosprawnych, w szczególności dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
- Wnioskodawca zapewnia niezbędne materiały informacyjne tłumaczone na język ukraiński i rosyjski.
- Wnioskodawca zapewnia wymianę informacji, w zakresie dostępności miejsc pobytu z Biurem i Oddziałami PFRON oraz Ośrodkami Recepcyjnymi dla osób z niepełnosprawnością.
- Wnioskodawca prowadzi ewidencję Beneficjentów programu oraz osób towarzyszących objętych wsparciem.
- Średni dobowy koszt objęcia wsparciem Beneficjenta programu w ramach realizacji zadania nie może przekroczyć kwoty 150 złotych
- Średni dobowy koszt wsparcia osoby towarzyszącej nie może przekroczyć kwoty 50 złotych, przy czym finansowane są koszty wsparcia udzielonego nie więcej niż trzem osobom towarzyszącym jednemu Beneficjentowi programu.
- Finansowane mogą być koszty związane z zapewnieniem wsparcia Beneficjentom programu i osobom towarzyszącym poniesione od 24 lutego 2022 roku.
- Koszty realizacji zadania (merytoryczne oraz administracyjne) rozliczane są ryczałtem, którego wysokość ustalana jest z uwzględnieniem rzeczywistej liczby osób objętych wsparciem (Beneficjentów programu oraz osób towarzyszących) oraz dni świadczenia wsparcia.
- Umowa na realizację zadania zawierana jest na okres nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2022 roku, z możliwością wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie (zasada dotyczy obu stron umowy).
I Info: PFRON
Data publikacji: 25.03.2022 r.