Oleksy triumfatorem w kategorii na najładniejszą bramkę roku w plebiscycie FIFA

Zawodnik ampfutbolowej reprezentacji Polski i Warty Poznań Marcin Oleksy dokonał niemożliwego. Nie tylko został nominowany do nagrody FIFA Puskas Award, nie tylko trafił do najlepszej trójki zostawiając w pokonanym polu Mbappe, czy Balotelliego, ale wygrał! Zwyciężył w kategorii „Bramka Roku im. Ferenca Puskasa” w plebiscycie Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA). Wyniki ogłoszono 27 lutego wieczorem podczas uroczystej gali w Paryżu.

– Ciężko mi było nawet pomarzyć o takiej nagrodzie. A dzisiaj stoję przed wami… – przyznał wzruszony sportowiec podczas gali w paryskiej sali koncertowej Salle Pleyel.

Oleksy został nominowany za trafienie dla Warty Poznań w meczu PZU Amp Futbol Ekstraklasy ze Stalą Rzeszów, gdy efektownymi nożycami pokonał bramkarza rywali.

O miano strzelca najładniejszej bramki w 2022 roku w tej kategorii (The FIFA Puskas Award) rywalizował z Brazylijczykiem Richarlisonem i Francuzem Dimitrim Payetem. Odebrał nagrodę na oczach najważniejszych osób światowego futbolu.

Już po wygranej wzruszony Polak podziękował najbliższym. – Ciężko było mi nawet pomarzyć o takiej nagrodzie. Dedykuję ją Ewelinie, Tomkowi i Tosi. Dzięki nim podniosłem się po wypadku i jestem w tym miejscu, przed wami i strzelam tak piękne gole. Dziękuje całemu środowisko amp futbolu, możemy się spełniać. Dziękuje bardzo – mówił zawodnik.

Kulminacyjnym punktem ceremonii w Paryżu było ogłoszenie zwycięzcy w kategorii Piłkarz Roku – The Best FIFA Men’s Player. Tę prestiżową nagrodę otrzymał Argentyńczyk Lionel Messi. Za jego plecami uplasowali się król strzelców mundialu Francuz Kylian Mbappe i jego rodak Karim Benzema.

W 2020 i 2021 roku plebiscyt wygrał Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski w obecnej edycji znalazł się na liście 14 nominowanych piłkarzy, lecz zabrakło dla niego miejsca w finałowej trójce.

Na początku gali oddano hołd zmarłemu w grudniu w wieku 82 lat słynnemu Brazylijczykowi Pelemu.

Z triumfu Polaka cieszy się wielu, a z gratulacjami pospieszył między innymi jego obecny klub Warta Poznań. „Król jest tylko jeden” – napisano na angielskojęzycznym twitterowym profilu ekipy z Wielkopolski.

Pod wpisem na Instagramie gratulacje Oleksemu złożyli z kolei między innymi Grzegorz Krychowiak czy Robert Lewandowski. „Brawo, Marcin. Gratulacje!” – napisał kapitan reprezentacji Polski.

Zobacz galerię…

Info: Amp Futbol Polska, PAP, TVN24, oprac. rhr/, fot. Amp Ftutbol Polska

Data publikacji: 28.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również