Od 1 marca ruszają w Lublinie bezpłatne szczepienia seniorów przeciw pneumokokom

Od środy ruszają bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów mieszkających w Lublinie. Z miejskiego programu może skorzystać tysiąc osób. Ratusz przeznaczy na ten cel około 300 tys. zł.

O rozpoczęciu kolejnej edycji miejskiego programu szczepień przeciw pneumokokom poinformowała we wtorek Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublina. Z darmowych szczepień może skorzystać tysiąc osób powyżej 65 lat.

„Szczepienia ochronne są szczególnie ważne u osób starszych, u których choroby przewlekłe zwiększają ryzyko infekcji. Po raz kolejny zachęcamy do skorzystania ze szczepień przeciw pneumokokom. Ubiegłoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem i pulę szczepionek wykorzystano prawie w całości” – przekazała zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska, cytowana w komunikacie.

Szczepienia wykonywane będą od 1 marca w 24 przychodniach w Lublinie. Seniorzy mogą zgłaszać się do placówek bez względu na to, do jakiej przychodni są zapisami w ramach POZ.

Warunkiem będzie pozytywna weryfikacja medyczna przeprowadzona przez lekarza. Program ma być realizowany do wyczerpania szczepionek

Wizytom będzie towarzyszyć akcja edukacyjna m.in. o pozytywnych skutkach szczepień i profilaktyki, a także o niebezpieczeństwach infekcji wywołanych przez pneumokoki. Są częstą najczęściej atakującymi bakteriami i mogą wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu.

„Są groźne dla dzieci i dla dorosłych, szczególnie powyżej 65 lat, z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odporności, cukrzycą, chorobami płuc, serca, nerek lub wątroby” – podano w komunikacie.

Miejski program profilaktyki zakażeń pneumokokowych realizowany jest w Lublinie od ubiegłego roku. W tym czasie zaszczepiło się około tysiąca seniorów. (PAP)

Gabriela Bogaczyk, fot.pixabay.com

Data publikacji: 28.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również