Ostrów Wielkopolski "Miastem Przyjaznym Starzeniu" według WHO
Ostrów Wielkopolski został przyjęty do prestiżowej światowej sieci „Miast Przyjaznych Starzeniu" Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest trzecim miastem z Polski – obok Poznania i Gdyni - które znalazło się w gronie 360 miast z całego świata.
Wśród działań Ostrowa Wielkopolskiego, które zostały docenione przez światowych ekspertów WHO znalazły się: Ostrowska Karta Seniora, Rada Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, Dom Dziennego Pobytu „Senior – Wigor”, Program Teleopieki, program bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie dla seniorów, działania Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kluby Seniora „Złoty Wiek” i Filmowy Klub Seniora, udogodnienia dla osób starszych w transporcie miejskim oraz Bank Czasu Seniora.
Według prezydent Ostrowa Wlkp. Beaty Klimek członkostwo w sieci to przede wszystkim wiele korzyści dla miasta i seniorów. Obecnie z działań Ostrowa korzysta aktywnie 7 tysięcy seniorów.
– Dbamy o seniorów w każdej dziedzinie ich życia – począwszy od usług medycznych, przez sportowe, kulturalne, rekreacyjne i usługowe. Dzięki przynależności do sieci Ostrów będzie na bieżąco informowany o projektach, spotkaniach, imprezach organizowanych przez Światową Organizację Zdrowia, tym samym będzie miał dostęp do dobrych praktyk. To także doskonała przestrzeń, aby dzielić się wiedzą i własnymi postępami z zakresu działań przyjaznych seniorom z innymi miastami na świecie – podkreśliła w rozmowie z PAP prezydent Ostrowa.
Światowa Sieć „Miast Przyjaznych Starzeniu” skupia miasta różnej wielkości, znajdujące się w różnych częściach świata, które prowadzą działania na rzecz seniorów. – Wyróżnione miasta łączy podobne podejście do polityki senioralnej. Naszym celem jest podejmowanie działań, mających na celu podniesienie jakości życia seniorów według zasady aktywne życie i godne starzenie się – powiedziała Klimek.
Prezydent dodała, że miasto rozpoczyna budowę mieszkań komunalnych dla seniorów. – Powstanie 16 mieszkań, w których swoje miejsce znajdą seniorzy, mieszkający na wysokich piętrach w blokach bez wind a mają problemy z poruszaniem się. Dbamy też o wydatki seniorów, dlatego od dwóch lat nie podnosimy cen za usługi komunalne” – powiedziała Klimek.
Ostrów Wlkp. ma już tytuł „Miasto przyjazne rodzinom” – nadany przez Wielkopolski Wojewódzki Urząd w Poznaniu oraz „Miasto przyjazne niepełnosprawnym” przyznany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. (PAP)
bak/ bos/
Data publikacji: 16.01.2017 r.