„Otwórz oczy, usłysz nas – naprawdę jesteśmy!”

„Otwórz oczy, usłysz nas – naprawdę jesteśmy!"

...to tytuł wystawy fotograficznej przedstawiającej różne formy aktywności osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.

Od 10 września będzie można ją oglądać w Radomiu, w Muzeum im J. Malczewskiego, ul. Rynek 11. Kolejne miejsca jakie odwiedzi wystawa to Płock (25 września- 14 października), Siedlce (15-28 października) oraz Warszawa (29 października- 30 listopada).
– To tacy ludzie są na świecie? Niesłyszący i niewidomi jednocześnie? To musi być największe nieszczęście! – powiedział pewien mężczyzna, któremu wyjaśniłem, że jestem głuchoniewidomy – wspomina we wstępie do wystawy Grzegorz Kozłowski, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, które jest organizatorem wystawy – Jednoczesne uszkodzenie słuchu i wzroku rzeczywiście w dużym stopniu utrudnia lub wręcz uniemożliwia kontakt z otoczeniem, a także ogranicza mobilność oraz podejmowanie różnych aktywności życiowych. Nie oznacza jednak dna rozpaczy. Ufam, że przekonacie się o tym Państwo po obejrzeniu wystawy.
Prezentacja składa się z sześciu fotoreportaży autorstwa Piotra Stanisławskiego. Przedstawiają one osoby głuchoniewidome w kontekście spotkań towarzyskich, rehabilitacji, pracy zawodowej oraz podczas realizacji pasji. To, co dla osób pełnosprawnych jest niemalże niezauważalną oczywistością, dla osób głuchoniewidomych jest wyzwaniem. Jak można pracować z uszkodzeniem wzroku i słuchu? Jak zrobić zakupy, załatwić sprawę w urzędzie, jak poznać przyjaciół i jak się z nimi komunikować?
Odpowiedzi na te pytania będzie można zdobyć podczas wernisażu, który odbędzie się w środę 10 września o 16:00 w dziale przyrodniczym Muzeum im. J. Malczewskiego na Starym Mieście. Chętni będą mogli nałożyć symulatory głuchoślepoty i spróbować wykonać w nich kilka prostych czynności. Sama wystawa zostanie dostępna dla odwiedzających do 24 września. Wstęp na nią jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć na stronie: naprawdejestesmy.tpg.org.pl
Wystawa współfinansowana jest ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Odbywa się pod honorowym patronatem rzecznika praw obywatelskich, marszałka województwa mazowieckiego, prezydentów Płocka, Siedlec oraz Ostrołęki.
Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. Jest to stowarzyszenie o ponad 20-letniej historii. Zrzesza osoby, które na skutek równoczesnego poważnego uszkodzenia słuchu i wzroku napotykają na duże trudności w poruszaniu się, dostępie do informacji i w komunikowaniu się.
Z szacunkowych danych wynika że w Polsce żyje około 7-8 tysięcy takich osób. Komunikują się one za pomocą języka migowego, alfabetu Lorma, pisma Braille’a lub jeżeli wzrok i słuch im na to jeszcze pozwala – mową tradycyjną. Towarzystwo zajmuje się wspieraniem osób w ich codziennym życiu, rehabilitacji, integracji ze społeczeństwem.
Data publikacji: 08.09.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również