Ruszył Program Rozwoju Kariery Dwutorowej Olimpijczyków

Ruszył Program Rozwoju Kariery Dwutorowej Olimpijczyków

Kilkunastu uczestników igrzysk i paraolimpiady, np. Zofia Klepacka, Anna Jesień i Katarzyna Rogowiec, oraz równie liczna grupa przedsiębiorców zgłosiła chęć udziału w akcji, która pozwoli sportowcom lepiej odnaleźć się w życiu po zakończeniu kariery.

Nie każdy sportowiec „schodzi ze sceny niepokonany”, nie każdy odnajduje się w życiu codziennym po zakończeniu kariery. Dlatego chcemy stworzyć możliwości wzmocnienia pozycji na rynku pracy wciąż czynnych zawodników bądź tych, którzy właśnie kończą ten etap. Dzięki zdobytym w ten sposób wiedzy, praktyce i doświadczeniu wszystkim powinno być łatwiej zaadaptować się do nowej, pozasportowej rzeczywistości – powiedziała PAP medalistka mistrzostw świata i Europy w szabli Aleksandra Socha, współpomysłodawczyni i ambasadorka akcji.

Program Rozwoju Kariery Dwutorowej Olimpijczyków, bo taką nazwę nosi ta inicjatywa, prowadzony jest przez specjalnie powołaną w tym celu fundację Opus Sport.
– Wierzę, że dzięki tej akcji przedsiębiorcy będą mogli czynnie wspierać polskich olimpijczyków, nie tylko pozwalając im nabyć doświadczenie zawodowe, ale także wskazując, jak niektóre cechy, potrzebne w sporcie, mogą być z powodzeniem wykorzystane w biznesie. Z drugiej strony, olimpijczycy nie tylko mogą wnieść swoje rozumienie pracy, dyscypliny czy działania w zespole, ale i też, tam gdzie to będzie wolą uczestników programu, stać się ambasadorami polskich marek, popularyzując je w świecie i wzmacniając wizerunek polskich przedsiębiorców – zaznaczyła Agnieszka Rzepecka, prezes fundacji i grupy OpusNet, a na co dzień miłośniczka szermierki i uczestniczka zawodów dla amatorów, która wspólnie z Sochą nadała ramy organizacyjne projektowi.
– Organizując i promując nasz program chcemy pokazać polskim przedsiębiorcom, że pracujący u nich wyczynowy sportowiec nie jest przysłowiowym piątek kołem u wozu, ale osobą, która od najmłodszych lat jest przyzwyczajona do ciężkiej, sumiennej pracy. Często to ludzie z charyzmą, mentalnością zwycięzcy, którzy przydają się w każdym zespole, bowiem sport wyrabia nie tylko sprawność fizyczną, ale i charakter. Dzięki temu programowi Polska dołącza do grupy państw, gdzie od dawna krajowi przedsiębiorcy wspierają sport narodowy. Podobne do naszego programy działają m.in. we Francji czy w Niemczech – dodała Rzepecka.

Choć oficjalna prezentacja i inauguracja projektu odbyła się 5 września, to polscy sportowcy już od kilku miesięcy korzystają z praktyk i stażów, które fundacja pomogła zorganizować.
Socha próbuje swoich sił na stanowisku specjalisty ds. public relations w specjalizującej się doradztwem podatkowym i prawnym grupie OpusNet. Z kolei działający w branży energetyki odnawialnej Eurowind Holding SA nawiązał współpracę z wielokrotną medalistką zimowych igrzysk paraolimpijskich Katarzyną Rogowiec.
– Zdawaliśmy sobie sprawę, że przychodzi do naszej firmy osoba, która na rynku pracy nie jest w tzw. grupie pierwszego wyboru, tzn. niepełnosprawna, wyczynowo uprawiająca sport i młoda mama. Jednak już pierwszy kontakt pokazał, że Kasia ze swojego sportowego doświadczenia wyciąga wszystko, co najlepsze i wprowadza do zespołu postawę zwycięzcy. Fakt, że przez długi czas godziła studia, karierę zawodową i sportową sprawia, że jest jedną z najlepiej zorganizowanych osób, jakie znam. Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy – zauważył prezes zarządu Eurowind Holding SA Krzysztof Rutte.

Wśród innych pierwszych beneficjentów programu, któremu patronuje Polski Komitet Olimpijski, są m.in. lekkoatletka Anna Jesień, snowboardzista Mateusz Ligocki, szpadzistka Magdalena Piekarska, szablistka Małgorzata Kozaczuk, narciarka Sylwia Jaśkowiec czy niepełnosprawny szermierz Zbigniew Wyganowski. Niedawno z pomocy fundacji skorzystały też medalistki olimpijskie w zapasach i żeglarstwie Agnieszka Wieszczek-Kordus oraz Zofia Klepacka.

Ligocki zwrócił uwagę, że to pierwszy konkretny ruch w kierunku poprawy pozycji sportowców na rynku pracy.
– Wreszcie jest platforma, która pomaga w kontaktach sportowców z przedsiębiorcami. Może dzięki temu łatwiej będzie połączyć treningi, starty, zgrupowania, reprezentowanie kraju ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego i zadbaniem o własną przyszłość. Sportowców, nawet olimpijczyków, jest bardzo dużo. Bez problemu poradzą sobie po zakończeniu kariery medaliści igrzysk, ale wielu ma z tym spory problem – powiedział Ligocki.

W kolejce czekają kolejne firmy, które chcą dołączyć do projektu i przyjmować na praktyki czy staże sportowców.
– Taki człowiek może mieć pozytywny wpływ na zespół, załogę, może zaprezentować nieraz inne, pełne wytrwałości i motywacji, podejście do życia, do pracy, może wreszcie stanowić wzór dla współpracowników – podkreślił dyrektor ds. innowacji PKN Orlen Arkadiusz Świerczewski.

Program powstał z myślą o olimpijczykach i paraolimpijczykach, ale swoje zgłoszenia mogą wysyłać wszyscy sportowcy. Terminy i zakres stażu czy praktyki, z założenia zostanie dostosowany do planu treningów i startów.
– Odzew z obu stron – zawodników i przedsiębiorców – jest na razie bardzo pozytywny. Chcemy, by akcja szybko objęła całe terytorium kraju, a celem naszym jest, by za pięć lat zyskała charakter międzynarodowy – podsumowała Rzepecka. (PAP)

pp/ sab/

Data publikacji: 08.09.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również