PFRON uruchamia program wypożyczalni technologii wspomagającej

Rada nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjęła uchwałę o uruchomieniu programu wypożyczalni technologii wspomagającej, np. wózka elektrycznego – poinformował 1 lutego wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wiceminister Wdówik na konferencji prasowej przypomniał, że pod koniec 2021 r. premier Mateusz Morawiecki zadecydował o przeznaczeniu dodatkowego miliarda złotych na działania oczekiwane przez osoby z niepełnosprawnościami.

– Wczoraj miało miejsce ważne wydarzenie, a właściwie dwa wydarzenia. Pierwszym było przyjęcie przez radę nadzorczą PFRON uchwały o uruchomieniu programu wypożyczalni technologii wspomagającej. Programu, na który było przeznaczonych 20 proc. tych środków, bardzo oczekiwanego przez osoby z niepełnosprawnościami. Programu, którego celem jest zapewnienie dostępu do technologii wspomagających wysokiej jakości – wyjaśnił Wdówik.

Przypomniał, że obecnie technologie te są częściowo finansowane przez NFZ. – Nie są to dofinansowania pozwalające na zakup produktów z wyższej półki, nawet jeśli dołożymy do tego dodatkowe wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji, to ciągle dla osób z niepełnosprawnością, potrzebujących na przykład wózka elektrycznego, kosztującego powyżej 20-30 tys., te dofinansowania będą stanowić zaledwie kilkanaście procent – wyjaśnił. Zdaniem Wdówika, uruchamiana właśnie wypożyczalnia będzie odpowiedzią na te potrzeby.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych poinformował, że wnioski będą składane elektronicznie przez System Obsługi Wsparcia.

– Jeżeli osoba będzie miała trudność, będzie mogła przyjść do oddziału PFRON-u, żeby uzyskać pomoc w przygotowaniu wniosku. Wniosek będzie konsultowany z doradcą tak, żeby jak najlepiej odpowiadał potrzebom osoby z niepełnosprawnością, a następnie operator logistyczny będzie ten sprzęt z magazynu przygotowywał, dostarczał do osoby z niepełnosprawnością i też później, w trakcie, sprawował ewentualny serwis, konfigurację, będzie też przeprowadzał instruktaż w zakresie użytkowania – mówił.

Zaznaczył, że pakiet sprzętu, który został kupiony przez RARS, jest pakietem startowym. – To jest pakiet, który przygotowaliśmy w oparciu o analizę potrzeb a także o liczby sprzętu zamawiane czy finansowane z NFZ i przez PFRON – wskazał.

Wdówik przyznał, że będą pojawiać się nowe potrzeby i nowe technologie. – Dlatego też te środki i ten zestaw urządzeń, który jest w tej chwili, nie jest wystarczający i będzie regularnie uzupełniany – zastrzegł.

Na zakup technologii wspomagających, które mają stać się pierwszym, podstawowym wyposażeniem wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczono 200 mln zł.

Wypożyczalnia ma być sprzęt wspomagający osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki wypożyczalni będą miały możliwość konsultacji z ekspertem, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w ramach 1 mld zł uruchomione zostały także inne programy. Wskazał, że jedną z kluczowych kwestii jest kwestia mieszkalnictwa, zwłaszcza dla osób z największymi niepełnosprawnościami, wymagającymi wsparcia nawet 24-godzinnego.

Zastępca prezesa zarządu ds. programowych PERON, Dorota Habich podkreśliła, że programy mieszkaniowe są jednym z istotnych elementów pakietu finansowanego.

– 300 mln zł zostało przeznaczone na dodatkowe programy mieszkaniowe, a są to programy: Dostępne Mieszkanie i Mieszkanie dla Absolwenta – powiedziała Dorota Habich.

– Tymi programami chcemy rozwiązać problem (…) braku możliwości zapewnienia dostępnego dla każdej osoby mieszkania, dostępnego w zakresie indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem niepełnosprawności, przede wszystkim z niepełnosprawnością ruchową – dodała.

D. Habich przekazała, że o wsparcie z programu Mieszkanie dla Absolwenta ubiegać się mogą absolwenci szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studiów wyższych na dofinansowanie wynajmu mieszkania w miejscu, w którym chcą podjąć aktywność zawodową. Dofinansowanie obejmuje 36 miesięcy. Wnioski można składać do końca tego roku.

Z kolei program Dostępne Mieszkanie zakłada dopłatę do zmiany mieszkania na pozbawione barier architektonicznych w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku.

Wnioski można złożyć w każdym czasie, ale nie później niż do 31.12.2024 r. Do programu może przystąpić osoba, która nie ukończyła 65 lat.

– Kwota zależy od miejsca położenia mieszkania. Np. w Łodzi kwoty w pierwszym kwartale tego roku będą wynosić niecałe 1500 zł, dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dla których mieszkania muszą spełniać specjalne warunki, będzie to prawie 2000 zł. W Warszawie będzie to odpowiednio 2300 zł i ponad 3000 zł – poinformowała.

Zastępca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON Tomasz Maruszewski podał, że na programy Dostępne Mieszkanie i Mieszkanie dla Absolwenta przeznaczono po 150 mln zł.

Przypomniał, że w ramach PFRON można też ubiegać się o pomoc w ramach likwidacji barier transportowych. Dofinansowanie może być przeznaczona w części na koszty zakupu lub przystosowania pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych. (PAP)

Karolina Kropiwiec, Iwona Żurek, Katarzyna Herbut, fot. pixabay.com

Data publikacji: 01.02.2023

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również