Potrzebna pomoc dla 12-letniej Hani z SMA. Dziewczynka marzy o elektrycznym wózku inwalidzkim

Hania z Charkowa

Ma 12 lat i wciąż jeździ wózkiem spacerowym. Hania Voitowska urodziła się w Charkowie, w Ukrainie. Zanim skończyła roczek, lekarze zdiagnozowali u niej SMA, poważną chorobę genetyczną, która odebrała jej sprawność. W Ukrainie dziewczynka nie miała szans na leczenie, lekarze prognozowali, że przeżyje jeszcze nie więcej niż pięć lat. Dlatego przyleciała z mamą do Polski.

Sytuacja Hani poprawiła się: postępy choroby udało się zahamować, dziewczynka ma leczenie i terapię, ale rodzinie wciąż jest bardzo ciężko. Jej mama wychowuje dzieci samotnie – ojciec opuścił dom, kiedy dowiedział się o diagnozie córki. Matka, ze względu na opiekę nad Hanią, nie może podjąć pełnowymiarowej pracy, nie ma także prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Irina Evtushenko, mama Hani: – Hania bardzo chce mieć elektryczny wózek inwalidzki, żeby chociaż przez chwilę poczuć się niezależną i samodzielną. Aktualnie w moim państwie toczy się wojna, moje miasto – Charków, zostało zniszczone, więc nie ma możliwości powrotu do domu. Nie wyobrażam sobie, jakby potoczyło się życie Hani, gdyby nie trafiła tutaj do Wrocławia i ogólnie do Polski. Jestem niezmiernie wdzięczna Polakom za pomoc, otwartość i życzliwość.

Rodzina nie byłaby w stanie samodzielnie sfinansować zakupu wózka, dlatego Irina Evtushenko dziękując za dotychczasowe wsparcie, prosi o pomoc. Hania jest pod opieką wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc” oraz Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Tam dziewczynkę i jej mamę poznała Anna Szweda, jedna z terapeutek Centrum. Po wysłuchaniu historii życia Hani, Anna postanowiła im pomóc. Na portalu Zrzutka.pl założyła zbiórkę pomocową.

Anna Szweda, terapeutka: – Zdecydowałam się pomóc Hani, bo pomimo swojej dużej niepełnosprawności, chce być bardzo samodzielna. Jest bystra, mądra ma w sobie ogromne pokłady wrażliwości i wdzięczności, doceniania najmniejszych rzeczy – tego od Hani powinniśmy się uczyć. Patrząc na sprzęt, na którym porusza się, Hania czuje złość, że pozornie niewielka rzecz, czyli brak odpowiedniego wózka, może wywołać tyle problemów, odbiera sprawczość i poczucie własnej wartości. W swoim życiu mama i Hania doświadczyły już bardzo wielu złych rzeczy, a zasługują na wszystko co najlepsze – każdy człowiek wpłacający nawet najmniejszą kwotę może w tym pomóc :).

Jeśli uda się zebrać potrzebną kwotę, pieniądze ze zbiórki oprócz pokrycia kosztów zakupu wózka, pozwolą mamie Hani wynająć we Wrocławiu mieszkanie. Rodzina szuka taniej kawalerki.

Obecnie mieszkają na drugim piętrze, gdzie mama codziennie na własnych rękach wnosi Hanię i wózek. Jeśli uda się kupić wózek elektryczny – będzie on zbyt ciężki do wniesienia, potrzebne byłoby mieszkanie na parterze lub z windą. Pieniądze zebrane za pośrednictwem zrzutki pomogą również rodzinie opłacić czynsz.

Poniżej znajdują się linki do zrzutki na rzecz Hani oraz do wideo z udziałem dziewczynki, jej mamy i terapeutki Centrum.
https://zrzutka.pl/2kamcp
https://youtu.be/6B2gzkpo0sM 

Info i fot. Fundacja „Potrafię Pomóc”

Data publikacji: 01.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również