Piknik i triathlon z Fundacją Avalon – to był wyjątkowy dzień!

18 września przeszedł już do historii fundacyjnych wydarzeń jako dzień, w którym odbył się wyjątkowy, rodzinny event. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych i jesiennej aury, podczas pikniku można było doświadczyć wyjątkowo radosnej, ciepłej i przyjacielskiej atmosfery. Na jeden dzień park Romana Kozłowskiego, w warszawskiej dzielnicy Ursynów, zamienił się w centrum rozrywki, dowodzonej przez Fundację Avalon!

Sportowo-kulturalne atrakcje Fundacji Avalon
Harmonogram atrakcji zorganizowanych dla gości pikniku wypełniony był co do minuty. Każdy kto odwiedził park Romana Kozłowskiego mógł liczyć na rozrywkę, która zaspokoiłaby oczekiwania tych nastawionych na silniejsze doznania jak i spokojne, niedzielne aktywności. O programie pikniku i wszystkich atrakcjach na bieżąco informował, prowadzący event Martin Finch, który zapewniał profesjonalną i wesołą oprawę wydarzenia.

Dla spragnionych ruchu i aktywności fizycznych czekały zajęcia jogi dla początkujących i średnio zaawansowanych oraz nordic walking po parku. Dla chętnych, którzy zapragnęli sprawdzić swoje umiejętności wspinaczkowe dostępna była ścianka oraz tory przeszkód – Świat osób niewidomych oraz Tor przeszkód na wózku. Dla fanów sportów ekstremalnych zorganizowany został triathlon Avalon Extreme, którym świętowane były 7 urodziny projektu.

Dla fanów muzycznych przyjemności przeprowadzone zostały warsztaty Djembe z charyzmatycznym prowadzącym – Noe. Najmłodsi goście mieli możliwość odwiedzenia namiotu z animatorkami, które zajmowały się malowaniem twarzy, puszczaniem baniek oraz rozdawaniem balonów w różnych kształtach i kolorach. Dla dzieci zorganizowane było również czytanie bajek terapuetycznych w wykonaniu pracowników fundacji.

Dla wszystkich, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o działalności Fundacji Avalon przygotowane zostały namioty projektowe, w których możliwe było porozmawianie z pracownikami o ofercie fundacji, misji oraz założenie subkonta czy uzyskanie niezbędnych informacje i porad.

Podczas pikniku była także możliwość, odbycia rozmowy z fundacyjnym psychologiem Jakubem Rafalskim, który udzielał informacji odnośnie savoirvVivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami. Piknik był również doskonałą okazją do spotkania się z ambasadorem i kierowcą wyścigowym Avalon Extreme Kamilem Koselą oraz obejrzeniem auta racingowego prezesa Fundacji Avalon, Sebastiana Luty. Imprezę zakończył wyjątkowy gość Kowalski, który wraz ze swoim bandem dał popis wspaniałych możliwości wokalnych, porywając publiczność do wspólnej zabawy.

– Piknik Fundacji Avalon był ważny z kilku powodów. Chcieliśmy pochwalić się tym, co od 15 lat robimy, zaprezentować nasze projekty, poprzez które zmieniamy świat osób z niepełnosprawnościami. To była również doskonała okazja do świętowania 7 urodzin projektu Avalon Extreme, które postanowiliśmy obchodzić poprzez zorganizowanie triathlonu. To co najistotniejsze to, że nasza impreza była fantastyczną okazją do spotkania się dwóch społeczności – osób z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności – bez przejawów wykluczenia i sztucznego dystansu. Zrobiliśmy kolejny mały krok w kierunku burzenia niewidzialnego muru, który między tymi światami cały czas funkcjonuje. W tym miejscu pragniemy również podziękować osobom dzięki którym udało nam się zorganizować piknik, Panu burmistrzowi Ursynowa, Robertowi

Kempie i wiceburmistrzowi Jakubowi Berentowi. Mamy nadzieję, że podczas kolejnych wydarzeń organizowanych przez Fundacją Avalon będziemy mieli okazję do dalszego dzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniem – mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

Triathlon Avalon Extreme za nami!

Również 18 września w Parku im. Romana Kozłowskiego (Kopa Cwila) odbył się Triathlon Avalon Extreme. Mimo jesiennej pogody na starcie zjawiło się 11 par gotowych na dzień pełen sportowych wyzwań. Przekonajcie się sami, jak było na 7 urodzinach projektu Avalon Extreme!

Razem raźniej – rywalizacja w zespołach
Zgodnie z regulaminem, pary biorące udział w zawodach składały się z osoby z niepełnosprawnością i osoby sprawnej. Zawodnicy mieli do pokonania 3 etapy wyścigu: 2 km na rowerze i handbike’u, 1 km biegu i jazdy na wózku aktywnym oraz 0,5 km na ergometrze wioślarskim.

Trasa nie była łatwa. Na zawodników czekało kilka ostrych zakrętów i wzniesień terenu, a pokonywanie kolejnych metrów utrudniał też padający deszcz.

Już od startu pierwszej pary było widać wielką determinację i chęć wzajemnego wspierania się. Osoby sprawne z wielkim zaangażowaniem asystowały swoim partnerom, dbając o ich bezpieczne dotarcie na metę, gdzie czekali na nich zagorzali kibice. Czasy uzyskane przez każdego z zawodników w parze były sumowane, a ich średnia wskazywała na wynik łączny w danej konkurencji. Klasyfikacja generalna stanowiła średnią czasów uzyskanych przez parę we wszystkich konkurencjach.

Warto zwrócić uwagę na ścisłą współpracę w zespołach. Niektórzy sprawni nie walczyli na czas a skupiali się na tym, aby osoby z niepełnosprawnością ukończyły bieg i bawiły się przy tym świetnie. Czasami osoby sprawne pchały wózek czy handbike’a przez całą trasę, dając z siebie wszystko, aby zespół uzyskał jak najlepszy czas. Zdarzyło się również, że uczestnik kończąc swój bieg czy jazdę wracał po swojego partnera, aby go wesprzeć. Udział w triathlonie wzięli uczestnicy o różnym stopniu niepełnosprawności, także Ci, którzy nie mogli utrzymać w rękach kierownicy handbike’a, a mimo to dzięki wsparciu partnera pokonali na nim całą trasę.

Całość Triathlonu Avalon Extreme była realizowana w duchu idei “Wystarczy zacząć”. Każdy mógł wystartować w zawodach i tym sposobem połączyć sportową rywalizację ze świetną zabawą.

Zwycięzcy Triathlonu Avalon Extreme
Po 4 godzinach zmagań na torze przyszedł czas na podliczenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Pierwsze miejsce zajęła para doświadczonych sportowców: Ulrike Fuhrmann i Jarek Kailing osiągając średnią czasu 5:10. Na drugim miejscu uplasowali się Robert Piotrowski i Łukasz Zakrzewski z czasem 5:26. Po rezultatach triathlonu Avalon Extreme widać jak zacięta była rywalizacja, ponieważ dwa zespoły na podium różniła tylko jedna sekunda. Trzecie miejsce zajęła para Piotr Miazio i Sebastian Matyjak z czasem 5:27.

Zwycięzcy zostali zaproszeni na scenę, gdzie puchary i nagrody wręczali im: burmistrz dzielnicy Ursynów Robert Kempa oraz Krzysztof Dobies, Łukasz Wielgosz i Aleksandra Kogut. Poza nagrodami od Fundacji Avalon, zwycięzcy otrzymali także sprzęt sportowy ufundowany przez partnerów wydarzenia, Decathlon Wilanów i kosmetyki od marki Ziaja.

– Projekt Avalon Extreme ma długą historię organizowania zawodów i imprez sportowych. Kilka edycji spektakularnego Wheelmageddon, Rowing Hard czy Workout Battle. Triathlon Avalon Extreme jest nową formułą zawodów. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze kilka edycji tej imprezy, bo mimo mało sprzyjającej pogody wszyscy bawiliśmy się świetnie w duchu sportowej rywalizacji – zapewniła Aleksandra Kogut, kierowniczka Avalon Extreme.

Info i fot. Fundacja Avalon

Data publikacji: 21.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również