Potępienie złamania przez Rosję rozejmu olimpijskiego przez międzynarodowe władze sportowe

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) dołącza do MKOl i potępia złamanie przez Federację Rosyjską rozejmu olimpijskiego w przededniu XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Pekin 2022.

Rozejm olimpijski został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 2 grudnia 2021przy konsensusie wszystkich 193 jego członków. Wniosek był głosowany na wniosek 173 krajów członkowskich, w tym Federacji Rosyjskiej. Rozejm olimpijski zaczął się wraz ze startem Igrzysk Olimpijskich 4 lutego 2022 I kończy się 20 marca, siedem dni po ceremonii zamknięcia Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

Przyjmowanie przez światowych liderów praktyki, aby nie naruszać rozejmu olimpijskiego ma długą historię. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ “wzywa wszystkie państwa członkowskie do współpracy z MKOl I IPC w podejmowaniu wysiłków, aby wykorzystać sport jako narzędzie by promować pokój, dialog i pojednanie na terenach objętych konfliktami podczas okresu igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich oraz później.

Andrew Parsons, prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, powiedział: – To jest naprawdę przerażająca sytuacja. Jesteśmy bardzo przejęci sytuacją Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego i parasportowców z Ukrainy.

– Najważniejsze teraz są dla nas bezpieczeństwo i dobrostan ukraińskiej delegacji na igrzyska. Pozostajemy z nią w stałym kontakcie. Rozmawiałem dziś z Valeriym Sushkevychem, prezydentem Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego, który poinformował mnie, że sportowcy z jego kraju chcą rywalizować w Pekinie, jednakże samo dotarcie reprezentacji do Chin będzie gigantycznym wyzwaniem – wyjaśnia szef IPC. – Jednym z kluczowych aspektów rozejmu olimpijskiego jest zapewnienie bezpiecznej drogi dotarcia, dostępu i uczestnictwa sportowców, działaczy i wszystkich akredytowanych osób biorących udział w Igrzyskach.

Musimy znaleźć rozwiązanie tak szybko, jak to możliwe, aby ukraińska delegacja mogła bezpiecznie dotrzeć na igrzyska i z nich wrócić. Światowi liderzy muszą potwierdzić swoje zaangażowanie na rzecz idei rozejmu olimpijskiego, szczególnie ci z nich, którzy postulowali rezolucję ONZ na ten temat – wyraża swoje oczekiwania Parsons..

– Widzieliśmy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i zobaczymy na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich sportowców z różnych narodów rywalizujących ze sobą, nie zaś przeciwko sobie. Sport daje niesamowitą szansę, aby pokazywać światu, co można osiągnąć, gdy ludzie reprezentujący różne narody działają razem w duchu pokoju i solidarności. Świat powinien być miejscem, który łączy ludzi, a nie dzieli. Mam nadzieję i modlę się o to, by światowi liderzy zwracali na to uwagę – podsumował prazes IPC.”

Polski Komitet Paraolimpijski w pełni utożsamia się ze stanowiskiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Info: PKPar

Data publikacji: 26.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również