Potrzebne jest wsparcie rodziny w opiece nad seniorem
- 15.11.2019
Ogólnopolski Dzień Seniora był okazją do zorganizowania konferencji, którą otworzył wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jej tematem były kierunki rozwoju polityki senioralnej i ulgi dla seniorów.
Podczas konferencji podano, że w Polsce przybywa osób starszych. Więcej niż 60 lat ma 9 mln obywateli naszego kraju. Według prognozy GUS do 2050 r. liczba ta wzrośnie do 13,7 mln, a osoby starsze będą stanowić ponad 40 proc. ogółu ludności naszego kraju.
Mimo wielu programów dla seniorów, realizowanych w ramach polityki senioralnej przez resort rodziny, potrzebne jest, zdaniem prof. Hrynkiewicz, wsparcie rodziny w opiece nad seniorem.
– Najlepszym środowiskiem dla człowieka w wieku zaawansowanym jest jego rodzina, jego środowisko lokalne, aby osoba starsza nie była wykluczona i odsunięta od tego, czym zajmowała się przez całe życie – zaznaczyła prof. Józefa Hrynkiewicz.
Według niej rodzinę w opiece nad osobą starszą wspiera program „Senior plus”.
– Zakłada on, że seniorzy przebywają we własnym mieszkaniu, z własną rodziną. Kiedy potrzebują opieki, a ta nie może być sprawowana przez rodzinę, bo młodsze pokolenie pracuje, wtedy spędzają czas w dziennym domu opieki albo w klubie seniora. Rano i wieczorem senior widzi się ze swoimi bliskimi, co niezwykle ważne – dodała.
Poinformowała, że w Polsce jest ok. 800 domów seniora. Tworzą je gminy, które otrzymują na ten cel 80 proc. dofinansowania. 69 proc. domów i klubów senior plus, powstałych w 2018 r., działa w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, a 19 proc. placówek – w miejscowościach poniżej tysiąca mieszkańców. Według niej brakuje ich jednak w dużych miastach, a zwłaszcza w Warszawie.
91-letnia lekarka Grażyna Chrapkowska-Macierzyńska zwróciła uwagę na potrzebę zwiększenia liczby lekarzy geriatrów, których jest 430, kilka razy mniej w porównaniu ze średnią europejską. Zbyt mało, jej zdaniem, szpitali ma oddziały geriatryczne. – Bolączką seniorów są też zbyt długie kolejki do lekarzy specjalistów – dodała.
Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia Łukasz Szmulski zwrócił uwagę na duże zainteresowanie programem bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 lat.
– Ten program jest wykorzystywany prawie w 100 proc. – powiedział. Poinformował, że skorzystało z niego 2,5 mln osób, a resor zdrowia zamierza rozszerzyć listę leków, które będą dostępne bezpłatnie.
Animatorka z klubu seniora w Nowym Mieście nad Pilicą Zofia Sarnecka opowiadała o działającej w mieście od 2015 r. społecznej radzie seniorów.
– Początkowo nasza praca miała wspierać wyłącznie aktywność ludzi starszych i zapobiegać ich marginalizacji, okazało się jednak, że potencjał rady jest duży i włączyliśmy się aktywnie w politykę społeczną. Nasze wnioski dotyczyły głównie służby zdrowia, wprowadzenia badań profilaktycznych, szerokiego dostępu do kultury i organizacji spotkań międzypokoleniowych – powiedziała. (PAP)
Monika Witkowska, fot. pixabay.com
Data publikacji: 15.11.2019 r.