Poznań 2023 World l Boccia Challenger za nami

Boccia jest najszybciej rozwijającym się sportem paraolimpijskim na świecie. W bocci cel jest podobny do tego, jaki jest znany z gry w boule – umieścić bilę swojego koloru jak najbliżej bili białej, tzw. „jack’a”. „Polska Boccia” zajmuje ważne miejsce na światowej mapie tego sportu . Od 18 do 24 sierpnia 2023 Poznań był po raz drugi gospodarzem  światowych zawodów Bocci serii World Boccia Challenger.

Turniej zorganizowany przez Polski Związek Bocci z siedzibą w Poznaniu wraz ze Światową Federacją Sportową Bocci (WorldBoccia – BISFed) – organizację zarządzającą tą dyscypliną z ramienia Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC), odbył się w hali sportowej Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej.

W imprezie wzięło udział ok. 350 osób z 30 krajów z 4 kontynentów. Poznański Challenger był jednym z kilkunastu turniejów organizowanych w tym roku na całym świecie, których celem jest zdobywanie przez zawodników kwalifikacji do Igrzysk Paralimpijskich Paryż’ 2024.

Organizatorzy musieli się zmierzyć z poważnymi problemami logistycznymi ponieważ w zawodach zaplanowano udział ok. 100 zawodników , w większości poruszających się na wózkach elektrycznych. W boccię grają osoby z najcięższymi niepełnosprawnościami. W Międzynarodowym Komitecie Paralimpijskim zawodnicy bocci należą do grupy AHSN – Sportowców Wymagających Wysokiego Wsparcia w większości czynności życiowych, w tym samoobsługowych, a także w szkoleniu i grze. Zawodników bocci cechuje ciężka dysfunkcja motoryczna, osłabienie mięśniowe dotyczące wszystkich czterech kończyn.

Kluczowym problemem do rozwiązania był transport lotniczy. Przyloty do Poznania mogły odbywać się bezpośrednio oraz przez lotniska w Warszawie i w Berlinie. Destynacje te w większości obsługują mało pojemne samoloty. Zarząd poznańskiego lotniska Ławica okazał wszechstronne zaangażowanie i spowodował, że kilka linii lotniczych na wybrane rejsy podstawiło większe samoloty. Z kolei problemy transportu lądowego rozwiązało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zwiększając zdolność przewozową autobusów niskopodłogowych do nawet 6-8 „wózkowiczów” oraz firma transportowa „Matmich” podstawiając kilka autokarów z windami. Prefekcyjne zarządzanie tą flotą przez naszych „speców” od transportu zebrało od uczestników wyłącznie pochwały.

Poznańskie turnieje cieszą się uznaniem w świecie bocci także dzięki innym walorom. Centrum Sportu Politechniki jest nie tylko nowoczesne, ale także świetnie przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Władze Politechniki są niezwykle przyjaźnie nastawione do idei organizacji sportu paraolimpijskiego na swoich obiektach. Do tego należy dodać bardzo dobre warunki zakwaterowania – w Hotelu Novotel Centrum – zaledwie 2 kilometry od hali Centrum Sportu oraz wzorcowo zorganizowanej pracy obsługi zawodów – teamu zarządzającego, sędziów, wolontariuszy itp. Pod względem infrastruktury i poziomu organizacji Poznań Challenger wyrobił sobie tak dobrą markę, że kolejne zawody Challenger w Polsce znalazły się już w kalendarzu imprez BISfed na rok 2024. Jest realna szansa, że Federacja Światowa podpisze kontrakt z Polskim Związkiem Bocci na wieloletnią organizację turniejów w Poznaniu.

W polskiej rozszerzonej reprezentacji na turnieju wystartowali także kadrowicze, którzy na kilka dni przez Challengerem na Mistrzostwach Europy w Rotterdamie wywalczyli trzy  medale srebrne i jeden brązowy. Byli głodni kolejnych sukcesów, które przyszły, ale z wielkim trudem, bowiem zawody w Poznaniu zdominowali bocciści z krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin, Hong Kongu, Tajlandii, Singapuru. Polacy w sumie wywalczyli jeden medal złoty, dwa srebrne i dwa brązowe. Poziom gier był wysoki, Kibice Challengera przekonali się, że boccia jest grą wyrafinowaną, wymaga skupienia i niezwykłej precyzji ponieważ jeden dobrze oddany rzut bilą może diametralnie zmienić przebieg gry. O powodzeniu decyduje inteligencja zawodnika, matematyczna pamięć, strategia.

Uroczyste otwarcie turnieju i zakończenie uświetniła obecność rektora Politechniki Poznańskiej  prof. dr hab. inż. Teofila Jesionowskiego oraz prezesa Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Łukasza Szeligi, zaś kolorytu dodały występy Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie”.

Zawodom towarzyszył Międzynarodowy kurs sędziów World Boccia zorganizowany przez Światową Federację Sportową Bocci. Wartością dodaną turnieju jest zdobycie przez kilku sędziów „Polskiej Bocci” uprawnień sędziego międzynarodowego. Od teraz będą mogli sędziować na zawodach bocci organizowanych w całym świecie. Możemy pochwalić się także tym, że zastępcą Delegata Technicznego zawodów była Michalina Kasprowiak, która szybko zdobywa doświadczenie w tej najbardziej z odpowiedzialnych funkcji na zawodach sportowych.

„Challenger” patronatem objął Polski Komitet Paralimpijski, zaś Politechnika Poznańska była partnerem zawodów. Wśród patronów medialnych wydarzenia znalazł się portal i magazyn „Nasze Sprawy”.

Już dzisiaj zapraszamy na Poznań2024 World Open Challenger w czerwcu przyszłego roku.

Medaliści:

Indywidualnie :

BC1 Kobiety:
1 miejsce: Qi Zhang, Chiny
2 miejsce: Yee Ting Tan, Singapore
3 miejsce: Kinga Koza, Polska

BC1 Mężczyźni:
1 miejsce: Witsanu Huadpradit, Tajlandia
2 miejsce: John Loung, Hong Kong, Chiny
3 miejsce: Kam Chau Chan, Hong Kong, Chiny

BC2 Kobiety:
1 miejsce: Hiu Lam Yeung, Hong Kong, Chiny
2 miejsce: Hoi Ying Kwok, Hong Kong, Chiny
3 miejsce: Elisavet Iosifidou, Grecja

BC2 Mężczyźni:
1 miejsce: Phakphum Linchum, Tajlandia
2 miejsce: JZhijian Lan, Chiny
3 miejsce: Robert Mezik, Słowacja

BC3 Kobiety:
1 miejsce: Edyta Owczarz & Krystyna Owczarz, Polska
2 miejsce: Yuen Kei Ho & Wing Kit Lee, Hong Kong, Chiny
3 miejsce: Małgorzata Perlińska & Alicja Cicha, Polska

BC3 Mężczyźni:
1 miejsce: Tak Wah Tse & Chun Kit Marco Lau, Hong Kong, Chiny
2 miejsce: Matthew Berry & Susan Berry, Wielka Brytania
3 miejsce: Aloysius Gan Kai Hong & Sok Hui Cher, Singapore

BC4 Kobiety:
1 miejsce: Cuifang Qi, Chiny
2 miejsce: Yuen Cheung, Hong Kong, Chiny
3 miejsce: Wai Yan Lau, Hong Kong, Chiny

BC4 Mężczyźni:
1 miejsce: Yuk Wing Leung, Hong Kong, Chiny
2 miejsce: Dominik Walczyk, Polska
3 miejsce: Marian Klimco, Slowacja

BC1/BC2 Teamy:
1 miejsce: Qi Zhang, Zhiqiang Yan, Zhijian Lan, Chiny
2 miejsce: Hoi Ying Kwok, Kam Chau Chan, John Loung, Hong Kong
3 miejsce: Angeline Anak Lawas, Chee Hoong Lee, Iman Haikal Saifulifram, Malezja

BC3 Pary:
1 miejsce: Yuen Kei Ho + Wing Kit Lee & Tak Wah Tse + Chun Kit Marco Lau, Hong Kong
2 miejsce: Edyta Owczarz + Krystyna Owczarz & Damian Iskrzycki + Dariusz Borowski, Polska
3 miejsce: Sze Ning Toh + Zi Qun Chew & Aloy-sius Gan Kai Hong & Sok Hui Cher, Singapore

BC4 Pary:
1 miejsce: Yuen Cheung & Yuk Wing Leung, Hong Kong
2 miejsce: Alexandra Szabo & Gergo Berkes, Węgry
3 miejsce: Ximei Lin & Yuansen Zheng, Chiny

Linki:
https://www.facebook.com/BocciaPoznan/
https://www.worldboccia-poznan.com/
https://tinyurl.com/BocciaPoland2023

Zobacz galerię…

Romuald Schmidt, prezes PZBocci, fot. Adrian Stykowski – Poznan2023 World Boccia Challenger”

Data publikacji: 13.09.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również