Prezes Związku Głuchych: chcemy pokazać, jak trudna jest sytuacja osób głuchych
- 22.09.2016
Prezes Związku Głuchych: chcemy pokazać, jak trudna jest sytuacja osób głuchych
25 września przypada obchodzony co roku w ostatnią niedzielę września Międzynarodowy Dzień Osób Głuchych. Tego dnia ma ruszyć kampania społeczna PZG, która ma zwrócić uwagę na obecność w polskim społeczeństwie osób głuchych mających takie same prawa, jak wszyscy obywatele, ale nie zawsze przestrzeganych - poinformowano na konferencji 22 września.
Brak dostępu do tłumacza języka migowego w kontaktach z policją, w szkołach, placówkach zdrowia, w sądach to codzienne problemy osób głuchych; chcemy o nich mówić – podkreślała na niej prezes Polskiego Związku Głuchych Kajetana Maciejska-Roczan.
– U lekarza tłumaczem osoby niesłyszącej jest często rodzina. Jeśli w rodzinie wszystkie osoby dorosłe są głuche, tłumaczem jest dziecko. To nieetyczne, że dziecko musi uczestniczyć w lekarskich wizytach rodzica, słuchać diagnozy. Jeśli jest to na przykład rak? Jeden lekarz wyjaśni wszystko, drugi nie – gdyż zasłoni się tajemnicą lekarską – mówiła Maciejska-Roczan.
Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych Kornelia Wróblewska (Nowoczesna) poinformowała, że uczestnicy posiedzenia rozmawiali o ustawie o języku migowym i jej przestrzeganiu przez instytucje publiczne. – Mamy z tym dziś duży problem. Wiele zapisów jest niejasnych i nieścisłych – zaznaczyła. Podkreśliła, że utrudnia to egzekwowanie od urzędów, aby dostosowywały się do potrzeb osób niesłyszących i niepełnosprawnych.
– Państwo polskie wbrew przepisom konstytucji nie zapewnia tłumacza języka migowego. Działamy wbrew Konstytucji RP, ratyfikowanej konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – powiedziała Wróblewska.
Sekretarz Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz poinformował, że w kampanię społeczną PZG zaangażowały się największe polskie telewizje, ogólnopolskie tytuły prasowe, celebryci, blogerzy.
Polski Związek Głuchych jest stowarzyszeniem powstałym w 1946 r. z utworzonego w 1925 r. i działającego do wybuchu II wojny światowej Polskiego Związku Towarzystw Głuchoniemych. Według statusu PZG, celem jego działalności jest „zrzeszanie, integracja i rehabilitacja osób niesłyszących i innych osób z uszkodzonym słuchem, wspólne rozwiązywanie ich problemów oraz działania w kierunku wyrównywania szans rozwojowych, edukacyjnych, zawodowych i społecznych”.
Szacuje się, że w Polsce jest od 60 do 100 tys. głuchych. (PAP)
kno/ as/
Data publikacji: 22.09.2016 r.