Prezydent: trzeba przygotować program dla osób w wieku 75 plus

Trzeba przygotować taki program dla osób w wieku 75 plus, który będzie uwzględniał pomoc zdrowotną, ale także realia, w jakich te osoby się znajdują - powiedział 10 września prezydent Andrzej Duda. Dodał, że trudno obecnie mówić o szczególnej opiece zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku.

– Trudno dzisiaj mówić o jakiejś szczególnej opiece zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku. Cieszę się bardzo, że wreszcie o tym rozmawiamy – powiedział prezydent podczas konferencji „Centrum zdrowia 75 plus. Zdążyć przed demograficznym tsunami”.

Prezydent przywołał badania, zgodnie z którymi w 2017 r. osoby w 75. roku życia i powyżej 75 lat stanowiły ponad 7 proc. polskiego społeczeństwa. – Ale przewiduje się, że w 2050 r. będzie ponad 16 proc. A więc ponad dwa razy tyle co dziś. (…) Jest sprawą oczywistą, że jest to wyzwanie, które stoi przed nami. I cieszą się bardzo, że rozmawiamy na ten temat w tej chwili, dlatego że trzeba podejmować wcześniej działania – tłumaczył Duda.

Mówił, że chodzi o to, aby przygotować taki program, który pozwoli, na „jak najlepszą, jak najsprawniejszą koordynację różnych działań, które są podejmowane wobec osób w wieku 75 plus”. Dodał, że opieka nad osobami starszymi nie jest tylko i wyłącznie zdrowotną. – To jest także opieka w różnych innych aspektach związanych z funkcjonowaniem, z życiem takich osób, z ich codziennym odnajdywaniem się w realiach życia w podeszłym wieku – powiedział Duda.

Podczas konferencji zaprezentowano koncepcję Centrum Zdrowia 75 plus, opracowaną przez ekspertów z Narodowej Rady Rozwoju. Jest ona odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na skoordynowanie działań zdrowotnych i opiekuńczych dla najstarszych obywateli. Organizatorzy podkreślają, że w związku z gwałtownymi zmianami demograficznymi w Polsce zagadnienie wymaga szerokiej debaty na temat tej koncepcji i przyjęcia konsensusu co do podziału obowiązków i odpowiedzialności.

Członek Narodowej Rady Rozwoju i członek Polskiej Akademii Nauk prof. Piotr Szukalski podkreślił, że w najbliższych latach wyzwaniem będzie szybko rosnąca liczba osób bardzo starych, które często korzystają z usług medycznych, zwłaszcza w zakresie lecznictwa zamkniętego. Przytoczył szacunki, według których liczba hospitalizacji 80-latków wzrośnie do 2030 r. o 60 proc., zapotrzebowanie na lekarzy o kilkanaście procent, a pielęgniarek o dwadzieścia kilka procent. – Choćbyśmy mieli środki, nie będziemy mieli lekarzy – stwierdził.

Członek Narodowej Rady Rozwoju prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska zaznaczyła, że na jednego seniora przypada 4,6 chorób przewlekłych. Doprowadza to do niepełnosprawności, która wymaga nie tylko opieki medycznej, ale też opieki społecznej.

Zdaniem prof. Marcinowskiej-Suchowierskiej konieczna jest indywidualizacja leczenia uwzględniającego wiek, wielochorobowość i wielolekowość. Jak powiedziała, dziś pacjent geriatryczny z wielochorobowością jest załatwiany przez lekarza POZ, tymczasem w geriatrii musimy się skoncentrować na przebiegu wielu chorób, co wymaga pracy zespołowej.

Krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii i kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Tomasz Kostka podkreślił, że obecnie tylko promil budżetu NFZ idzie na geriatrię, a dostępność do świadczeń jest mocno ograniczona.
– Mamy 427 specjalistów geriatrii w Polsce, w tym 417 wykonujących zawód lekarza, ale połowa nie pracuje jako geriatrzy, pracują jako kardiolodzy, diabetolodzy. (…) Dystrybucja usług jest nierównomiernie rozłożona, są białe plamy jak województwo warmińsko-mazurskie i lubuskie, gdzie nie ma ani jednego oddziału geriatrii.

Koncepcję programu Centrum Zdrowia 75 plus przedstawił były minister zdrowia Marek Balicki. Jego pierwszy filar ma stanowić sieć oddziałów geriatrycznych, jeden oddział na 300-350 tys. mieszkańców. Drugi filar to sieć centrów zdrowia 75 plus, prowadząca opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową oraz koordynację opieki. Jedno centrum ma przypadać na 100-120 tys. mieszkańców.

Balicki wyjaśnił, że centra zdrowia 75 plus to byłyby albo podmioty lecznicze albo wyodrębnione części podmiotu leczniczego. Miałyby rozwiązywać obecny problem, gdzie ma się zgłosić osoba z wielochorobowością.

Według Balickiego docelowy koszt programu Centrum Zdrowia 75 plus to 1 mld 200 mln zł w skali roku. Byłby to 1 proc. budżetu NFZ. Źródłem finansowania ma być budżet państwa.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek -Żelazko oceniła, że program Centrum Zdrowia 75 plus to projekt dobry i myślę, że możliwy do realizacji, ale elementem ograniczającym jest brak kadr. Przyznała, że w wielu obszarach możliwe jest wprowadzenie projektu w niedługim czasie. Zapewniła też, że resort zdrowia będzie się włączać w pracę nad projektem. (PAP)

Karolina Mózgowiec, Aneta Oksiuta, Marzena Kozłowska, fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Data publikacji: 10.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również