Prosimy (nie) dotykać eksponatów

Jak druk 3D pomaga osobom niewidomym poznawać kulturę? Jak zadbać o dostępność wystaw, pokazów, warsztatów, spektakli czy wydarzeń sportowych? Po co i jak tworzyć makiety budynków, repliki rzeźb i inne materiały dotykowe? – o tym będzie można się dowiedzieć już w najbliższą sobotę, 2 grudnia w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

Będzie to już szóste spotkanie z tej serii, do tej pory projekt gościł w takich miejscach jak: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” w Lublinie, MOSiR w Toruniu, Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Oczy Mazur w Giżycku czy Tennis & Country Club w Giebułtowie pod Krakowem. W każdym z tych obiektów podkreślano, że na dostępności skorzystamy wszyscy i że nie ma żadnych wątpliwości, że trzeba ją wprowadzać. Pytanie tylko: jak?

– „Prosimy nie dotykać eksponatów!”, to zdanie to wciąż zmora osób z niepełnosprawnością wzroku. Niedawno byłem w Atenach, na chodnikach niemal wszędzie były linie prowadzące, ale żadne muzeum ze wszystkich, które odwiedziłem, nie było dla mnie dostępne. Zarówno historyczne eksponaty, jak i współczesne makiety czy modele były umieszczone w gablotach – opowiadał Robert Zarzecki podczas ostatniego spotkania w Sztutowie.

Z kolei w Lublinie dyskutowano o tym, czy na pewno przedmiotom, które przeleżały kilkaset lat w ziemi, może zaszkodzić to, że ktoś je kilka razy w roku dotknie. Ale nawet jeśli, to jest na to remedium: – Są takie dzieła sztuki, które powinniśmy chronić i one nie bez powodu są za szkłem, bo tam mają odpowiednie warunki związane np. z wilgotnością, temperaturą, światłem. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy robili repliki – mówiła Anna Struzik, kulturoznawczyni i historyczka sztuki, koordynatorka dostępności i spraw promocji Teatru Staromiejskiego w Lublinie.

O tym dotykaniu kultury w znaczeniu dosłownym i metaforycznym będziemy też na pewno mogli podyskutować we Wrocławiu, spotkanie poprowadzi Monika Łojba z Fundacji Imago. Będzie to okazja, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami.

Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb. W wydarzeniu będzie można wziąć udział również zdalnie, za pośrednictwem kanału YouTube. Szczegółowe informacje o projekcie: www.postepnosc.pl oraz https://www.facebook.com/profile.php?id=100091217475470

PROGRAM WYDARZENIA
sobota, 2 grudnia 2023 r., Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
WSTĘP: bezpłatny
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy i transmitowane na żywo na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChY0gMLL4Nj_8PrcgnrTocA

10:00 – 10:30 Powitanie gości, przedstawienie celów konferencji:
– Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu,
– Robert Zarzecki, Fundacja Widzimy Inaczej
10:30 – 10:45 Ekonomiczne i techniczne aspekty druku 3D:– Maciej Kordala, Fundacja Widzimy Inaczej
10:45 – 11:45 Panel ekspertów – dyskusja na temat dostępności:
– Patrycja Mazurek, Muzeum Architektury we Wrocławiu (Dział Edukacji, projekt Laboratorium Architektury),
– Magda Brumirska-Zielińska, Fundacja na rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”,
– Justyna Mańkowska, Fundacja na rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”,
– dr Agata Iżykowska-Uszczyk, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu
11:45 – 12:15 Oprowadzanie po Muzeum Architektury we Wrocławiu
12:15 – 12:45 Przerwa kawowo-lunchowa
12:45 – 14:15 Warsztaty „Prosimy dotykać eksponatów”

Organizator: Fundacja Widzimy Inaczej
Prowadząca: Monika Łojba, Fundacja Imago

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność pod adresem e-mail: gabriela.marek@ma.wroc.pl

Dojazd:
Przystanek Galeria Dominikańska
Tramwaje: 2, 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 23
Autobusy: D, K, N, 110, 114, 120, 602, 612, 904, 914, 924

pr/, fot. Marek Winiarczyk / archiwum NS

Data publikacji: 30.11.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również