Protest niepełnosprawnych za godnym życiem
„Niepełnosprawni – pełnoprawni", „Każdy zasługuje na życie", „Weźcie nasz zasiłek i naszą niepełnosprawność", „Żądamy godnego życia" - pod takimi hasłami przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w południe 23 maja rozpoczął się protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Po odczytaniu listu do prezydenta Andrzeja Dudy, protest przeniósł się przed kancelarię premiera, skąd zgromadzeni przeszli przed Sejm.
Od ubiegłorocznego protestu w Sejmie – jak mówi jeden z jego uczestników – nic się nie zmieniło. Ciągle nie ma dostępu do szybkiej rehabilitacji, nie ma darmowych artykułów medycznych: cewników, strzykawek, pieluch.
Wskazywano na brak usług asystenckich i wsparcia, które gwarantowałoby godne życie osób z niepełnosprawnością po śmierci ich rodziców czy opiekunów.
Protestujący z rezerwą odnoszą się też do propozycji 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Już nieraz zostali oszukani i teraz czekają na ustawę regulującą zasady otrzymywania tych pieniędzy. Może okazać się, że jeżeli 500 plus zostanie wliczone w dochód, to osoby niepełnosprawne utracą inne świadczenia. Niektórzy proponują aby 500 plus dołożyć do renty socjalnej, wtedy by wyniosła 1435 złotych i corocznie ją waloryzować.
Zdają sobie też sprawę, że ta propozycja nieprzypadkowo pojawia się tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Temat osób z niepełnosprawnościami jest poruszany nie tylko przez polityków partii rządzącej ale też przez liderów partii opozycyjnych, którzy uważają, że rząd niewiele robi na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nie chodzi tylko o pieniądze a o normalne, przyzwoite, podmiotowe traktowanie tych osób. Jak podkreślają najważniejsze w relacjach z osobami niepełnosprawnymi są „godność i szacunek”.
Zarzuty te odpierała minister Elżbieta Rafalska. Przypomniała, że w maju ubiegłego roku zaprezentowana została mapa drogowa budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jednym z filarów tego systemu jest Fundusz Solidarnościowy. Pozostałe to pakiet społecznej odpowiedzialności i program Dostępność plus.
Niestety sprawie nie służy też podział środowiska osób z niepełnosprawnością. Organizacje różnie oceniają działania rządu. Oprócz sceptycznych, nawet krytycznych są też głosy zdecydowanie popierające proponowane rozwiązania.
Protestujący nie wykluczają, że jeżeli sytuacja osób z niepełnosprawnościami nie będzie się poprawiać to zorganizują kolejny protest we wrześniu.
kat, fot. pixabay.com
Data publikacji: 24.05.2019 r.