Protest OzN w Sejmie – zawieszony, projekt wprowadzający świadczenie wspierające – opublikowany

Posłanka KO Iwona Hartwich na konferencji prasowej 24 marca podziękowała wszystkim osobom, które wsparły protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Dzień wcześniej poinformowała na Facebooku o jego zawieszeniu.

Przypomniała także o sytuacji grupy osób, które pobierją rentę socjalną.
– Przez 19 dni patrzyła na nas cała Polska. Osoby niepełnosprawne są na szarym końcu łańcucha pokarmowego. Spotkaliśmy się ze strony PiS z kompletną znieczulicą, bezdusznością, brakiem współczucia i brakiem szacunku – powiedziała I. Hartwich.

– Po incydencie, który miał miejsce dwa dni temu, kiedy z braku powietrza, bo nie pozwolono uchylić okna, omdlały nam dwie mamy, podjęliśmy decyzję, że z dniem dzisiejszym zawieszamy protest w Sejmie, ale nie kończymy batalii o dobro najsłabszych w naszym kraju. Nasz postulat podniesienia renty socjalnej nie został zrealizowany – podkreśliła szefowa protestu.

Przypomniała, że projekt ustawy dotyczący podwyższenia renty socjalnej został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie i zachęcała do jego wsparia.

– Już dziś zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne i ich rodziny, osoby wspierające z całej Polski, na pikietę poparcia w dniu procedowania. O terminie państwa powiadomimy – powidziała pposłanka KO.-

– Jest mi wstyd, że moje państwo, mój kraj nie wspiera takich osób jak my, osób słabszych i niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że to się w przyszłości zmieni. Uświadomiliśmy społeczeństwo, które mam nadzieję, już się od nas nie odwróci – powiedział na konferencji syn posłanki Jakub Hartwich.

Odbieramy to jako sygnał zrozumienia dla zaproponowanych rozwiązań
– Odbieramy to jako dobry sygnał, sygnał zrozumienia dla naszej polityki i dla rozwiązań, które zaproponowaliśmy – powiedział 24 marca na konferencji prasowej Paweł Wdówik, wiceminister resortu rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, odnosząc się do zawieszenia protestu, który miał miejsce w Sejmie od 6 marca.

Przypomniał, że MRiPS przygotowało propozycję polegającą na stworzeniu nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością. Pozwala ona na określenie wysokości wsparcia, która będzie zależała od rzeczywistych, mierzalnych potrzeb niezbędnych dla osoby z niepełnosprawnością.

– To świadczenie wspierające osobie niepełnosprawnej nic nie zabiera, jest zupełnie dodatkowe, wszystkie świadczenia zostają – zapewnił wiceminister.

Według szacunków świadczenie wspierające będzie mogło otrzymać około 500 tys. osób.

Opublikowano projekt wprowadzający świadczenie wspierające
Na stronie RCL (Rządowego Centrum Legislacji 24 marca opublikowano projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu wskazano, że to świadczenie, w odróżnieniu od świadczeń opiekuńczych (świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna) przeznaczonych dla opiekuna osoby wymagającej opieki, będzie wsparciem kierowanym bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.

Oprac. rhr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 25.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również