Przedstawicielom Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących wręczono odznaki „Za zasługi dla Sportu”

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk 23 września  wziął udział w Gali 100-lecia Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących. Podczas tego wyjątkowego dla środowiska osób z niepełnosprawnościami wydarzenia minister wręczył przedstawicielom Polskiego Związku Sportu Niesłyszących ministerialne odznaki „Za zasługi dla sportu”.

Dzisiejsza gala to doskonała okazja, aby podsumować to, co udało się zrobić w sporcie osób niesłyszących przez 100 lat. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co związek, sportowcy, trenerzy robią dla środowiska osób niesłyszących w Polsce– podkreślił minister Bortniczuk.

Minister zwrócił uwagę na wspaniały rezultat, jaki odnieśli Polacy podczas XXIV Letnich Igrzysk Głuchych, które w tym roku odbyły się w Caxias do Sul w Brazylii.

– Tak się pięknie złożyło, że w 2022 roku, kiedy to przypada 100-lecie Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących, polska reprezentacja zdobyła na Igrzyskach Głuchych aż 42 medale. Miałem okazję spotkać się wówczas z medalistami w siedzibie resortu. To wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali na zdobyte w Brazylii medale. Są autorytetami dla środowiska osób niesłyszących, dla tych wszystkich ludzi, którzy dopiero szukają sposobu, aby zacząć przygodę ze sportem– stwierdził minister.

Wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki dla Polskiego Związku Sportu Niesłyszących

Ministerstwo Sportu i Turystyki corocznie przyznaje Polskiemu Związkowi Sportu Niesłyszących dotacje na realizację przygotowań zawodników do startu w igrzyskach głuchych w ramach Programu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa osób niepełnosprawnych oraz Programu dofinansowania ze środków budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy.

W 2022 r. związek otrzymał ze środków ministerstwa dofinansowanie w kwocie 4,3 mln zł. Ponadto związek otrzymał z budżetu państwa środki w wysokości 6,4 mln przeznaczone na wypłatę stypendiów sportowych dla 159 zawodników, w tym 118 medalistów i finalistów Igrzysk Głuchych. W latach 2018-2022 na przygotowania sportowców niesłyszących do igrzysk głuchych przeznaczono blisko 37,5 mln zł.

Info i fot. MSiT

Data publikacji: 23.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również