Familijna telenowela w teatrze. Premiera spektaklu „Rodzina” w najnowszej koprodukcji TR Warszawa i Teatru 21

Spektakl „Rodzina” w reż. Justyny Sobczyk to najnowsza koprodukcja Teatru 21 i TR Warszawa. Premiera spektaklu odbędzie 30 września 2022 roku o godz. 19:00 w TR Warszawa, w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier oraz cyklu “Porozmawiajmy o (niepełno)sprawnościach”. 

Czy istnieje idealny model rodziny? To pytanie zadają sobie twórcy i twórczynie spektaklu „Rodzina”, który powstaje we współpracy Teatru 21, nagrodzonej Paszportem „POLITYKI” grupy teatralnej aktorów i aktorek z zespołem Downa i autyzmem, oraz zespołu aktorskiego teatru TR Warszawa. Wspólnie z twórcami przedstawienia aktorki i aktorzy rozpoczęły i rozpoczęli od indywidualnych poszukiwań rodzinnych choreografii, badając temat współczesnej rodziny i relacji rodzinnych. W przestrzeni przypominającej plan zdjęciowy do familijnego serialu, bazując na swoich osobistych doświadczeniach i improwizacjach, aktorzy i aktorki obu teatrów tworzą rodzinną komedię omyłek. Ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się w niej z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnej rodziny wprost z telewizyjnych telenowel. Czy osoba z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem/członkinią rodziny – nie tylko synem czy córką, ale też ciocią, wujkiem, matką lub ojcem? Czy aktor/ka z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem/członkinią rodziny teatralnej?

– Na scenie pragniemy powołać inkluzywne laboratorium, aby przyglądać się społecznemu modelowi rodziny, do którego połowa zaproszonego zespołu aktorskiego (przedstawiciele Teatru 21) nie ma takiego samego dostępu, jak osoby bez niepełnosprawności. W teatrze, który jest dla nas przestrzenią wolności, wyobraźni i eksperymentu, chcemy powołać sytuacje i obrazy, na które w społeczeństwie nie ma powszechnego przyzwolenia – mówi reżyserka spektaklu Justyna Sobczyk.

W spektaklu „Rodzina” wystąpi czwórka aktorów z Teatru 21: Piotr Swend (który od 25 lat wciela się w rolę Macieja Lubicza w serialu „Klan”), Michał Pęszyński, Magdalena Świątkowska i Daniel Krajewski. Aktorom z Teatru 21 towarzyszą etatowi aktorzy TR Warszawa: Monika Frajczyk, Izabella Dudziak i Sebastian Pawlak.

Premiera „Rodziny” odbędzie się 30 września 2022 roku o godz. 19:00. Kolejne spektakle zaplanowane są na 1, 2, 6, 8 i 9 października oraz 17, 19, 20 listopada 2022 roku w TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8, Warszawa). Bilety można kupić online na stronie bilety.trwarszawa.pl oraz stacjonarnie w kasie TR Warszawa.

Premiera spektaklu „Rodzina” odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier oraz cyklu „Porozmawiajmy o (niepełno)sprawnościach”.

Więcej o spektaklu dowiedzieć można się na stronie internetowej TR Warszawa lub Teatru 21.

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Działając nieprzerwanie od 2005 roku stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii “Teatr”.

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją pierwszą, stałą siedzibę na warszawskiej Pradze Północ.

reżyseria: Justyna Sobczyk
scenariusz na podstawie improwizacji aktorskich: Natalia Fiedorczuk
dramaturgia: Jakub Drzewiecki, Natalia Fiedorczuk, Justyna Sobczyk
scenografia: Barbara Hanicka
kostiumy: Wisła Nicieja
muzyka: Krzysztof Kaliski
choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska
wideo: Agata Rucińska
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
kierowniczka produkcji: Anna Czerniawska
producentka Teatru 21: Paulina Uryszek
asystentka reżyserki: Katarzyna Gawryś
asystentka scenografki/asystentka produkcji: Monika Zielińska
inspicjentka: Patrycja Węglarz
“Porozmawiajmy o (niepełno)sprawnościach”
Cykl debat, spotkań i projektów artystycznych, realizowanych w sezonie 2022/23 w TR Warszawa, których celem jest realne likwidowanie barier w dostępie do kultury i ekspresji artystycznej dla osób z niepełnosprawnościami, przekraczanie granic między artystami/artystkami o różnym doświadczeniu i statusie zawodowym. W ramach projektu przewidziane są pokazy spektakli teatralnych z udziałem osób z niepełnosprawnościami oraz debaty i spotkania, poświęcone obecności osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i kulturalnym. Z pomocą ekspertów i zaproszonych gości, a także osób z niepełnosprawnościami, chcemy zrozumieć kondycję człowieka i mechanizmy, jakie kierują ludzką egzystencją. Dlaczego chcemy rozmawiać w teatrze? Bo to być może ostatnia przestrzeń, w której można bezpiecznie i otwarcie mówić o problemach człowieka, nie narażając się na osąd czy moralizowanie. Teatr zajmuje się tym od swych początków: pokazuje ludziom, jakimi są, jakimi pragną być i jakimi mogliby być, gdyby tylko chcieli.

Info: Teatr 21, fot. Tomek Tyndyk

Data publikacji: 23.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również