Przyznano Nagrody Mr. Disabled

Nagrodę otrzymuje Tomasz Szwedo

W Stacji Biblioteka W Rudzie Śl.-Chebziu 25 maja odbyła się V Gala Ogólnopolskiej Nagrody Mr. Disabled. Jest ona przyznawana mężczyznom, którzy mimo niepełnosprawności osiągnęli sukces w życiu zawodowym, społecznym, dziedzinach artystycznych i sporcie. Wręczono też nagrodę w kategorii zespołowej oraz Górnośląskie Złote Serca.

Celem konkursu Mr. Disabled jest uhonorowanie mężczyzn z niepełnosprawnościami, którzy osiągają sukcesy w różnych obszarach życia, na płaszczyźnie zawodowej i społecznej, a także w dziedzinach artystycznych i sporcie. To okazja nie tylko do wręczenia nagród wyjątkowym mężczyznom, którzy mogą uchodzić za wzór siły i uporu, ale także do rozmów o wyzwaniach, z jakimi mierzą się każdego dnia osoby z niepełnosprawnościami. Ludzie zdrowi często nawet nie zdają sobie sprawy, jak trudne są dla nich rzeczy, które przyjmuje się za oczywiste.

Nagroda Mr. Disabled powstała w roku 2017 z inicjatywy Ewy i Krzysztofa Sprusów. Pierwszym laureatem tytułu został Marek Plura, ówczesny poseł do Parlamentu Europejskiego.

Od 2018 roku nagroda była przyznawana w 4 kategoriach. W 2020 roku działania ograniczyła pandemia, jednak w tym czasie organizatorom udało się powołać Fundację Mr. Disabled, której celem jest uhonorowanie osób z niepełnosprawnościami wnoszących istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego.

W 2022 roku odbyła się gala, na której wręczono nagrody za lata 2020 i 2021. Wcześniej nie było to możliwe z powodu pabdemii.Od tego czasu wręczana jest jeszcze nagroda w kategorii zespołowej, której pierwszymi laureatami były Cafe Równik z Wrocławia i ZAZ z Rudy Śląskiej.

Rozpoczynając tegoroczną uroczystość Jacek Maczuch, prezes Fundacji Mr. Disabled, wskazując na stojący z boku sceny portret Marka Plury powiedział: – Piąta edycja tego wyróżnienia jest niepełna, brakuje wśród nas jednej osoby – Marka. Marka Plury, który był od początku z nami i nas wspierał słowem, żartem, czynem. Postanowiliśmy choć w części uzupełnić tę pustkę, oddając mu cześć. Fundacja, dzięki zgodzie żony, syna i córki, zmienia nazwę na „Fundacja Mr. Disabled imienia Marka Plury” .
Wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko w ciepłych słowach wspominała senatora Plurę, z którym znała sie i przyjaźniła od 30 lat, poznali się w ośrodku w Borowej Wsi. Nazwała go ambasadorem OzN nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Równie ciepło o Marku Plurze wypowiadała się senator Dorota Tobiszowska. Był dla niej kolegą z Senatu.

W tegorocznej edycji statuetki Mr. Disabled zostały wręczone w pięciu kategoriach. W kategorii „Życie społeczne” nagrodę otrzymał Tomasz Szwedo, działacz i społecznik z Imielina na Śląsku. Jest członkiem Lędzińskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin, organizował imprezy offroadowe dla osób z niepełnosprawnościami. Jest pasjonatem badmintona, zawodnikiem i trenerem w MKS Imielin. W 2016 roku został powołany do kadry narodowej parabadmintona, jako zawodnik startował w mistrzostwach Europy. Rok później założył sekcję parabadmintona w imielińskim klubie sportowym.

Kategorię „Życie zawodowe” wygrał Jacek Noch, standuper chorujący na stwardnienie rozsiane. Komik niestety nie wziął udziału w gali, przechodzi rehabilitację w Kamieniu Pomorskim. Podczas wydarzenia w Rudzie Śląskiej odtworzono przygotowane wcześniej nagranie.

Nagrodę w kategorii „Życie artystyczne” otrzymał Filip Pawlak, aktor, performer i działacz społeczny współpracujący z organizacjami i instytucjami artystycznymi w Polsce i zagranicą. Z powodu obowiązków zawodowych również nie mógł wziąć udziału w gali.

Statuetka w kategorii „Sport” trafiła do Adama Czeladzkiego, dwukrotnego mistrza Polski w cartingu, który w 1995 roku rozpoczął swoją przygodę z lataniem. Sportowiec latał na motolotniach, szybowcach i samolotach. W 2009 roku podczas lądowania doznał urazu kręgosłupa. Nie przeszkodziło mu to w karierze sportowej – już rok później wziął udział w Szybowcowych Mistrzostwach Polski, na których zajął 4. miejsce. Jego wyczyn z 2011 roku jest nieosiągalny dla wielu sprawnych pilotów – Adam Czeladzki samodzielnie przeleciał 1028 km korzystając wyłącznie z sił natury.

Nagroda zbiorowa trafiła do Miasta Mikołów i Rafała Kwapulińskiego, doradcy burmistrza ds. osób niepełnosprawnych. – Wydawałoby się, że to co robimy zostanie anonimowe, w cieniu… Okazuje się, że nie. Ale wówczas jeszcze bardziej, musimy wziąć odpowiedzialność za to, co robimy – powiedział. – Dziękuję za dostrzeżenie naszych działań, ten sukces Mikołowa ma wielu wspaniałych ojców. Dzięki nim mogę realizować piękne rzeczy dla wartościowych ludzi.

Podczas wydarzenia wręczono również Górnośląskie Złote Serca. – To wyróżnienia przyznawane osobom lub instytucjom, które nie mieszczą się w formule nagrody Mr. Disabled, a robią tak zwaną „dobrą robotę” w stosunku do osób z niepełnosprawnościami czy dotkniętych przez los – wyjaśnia prezes Jacek Maczuch.

W tym roku laureatami zostali Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze, któremu prezesuje Tomasz Lehman, oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej. Placówka została nagrodzona za wysoką jakość usług i ich ciągłe poszerzanie, otwartość w stosunku do osób z niepełnosprawnościami, wychodzenie naprzeciw ich potrzebom oraz ułatwianie korzystania z księgozbioru. Doceniono również organizowanie ciekawych zajęć, jak i szeroką współpracę z innymi podmiotami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W części artystycznej wydarzenia miał miejsce występ Tatiany Cholewy – tancerki, performerki, która tworzy sztukę swoim zbuntowanym ciałem. Porusza się na wózku, ale jest on dla niej tylko elementem alternatywnej motoryki. Bywa również rekwizytem.
Nie mogło się też obejść bez recitalu Sylwestra Targosza-Szalonka, znakomitego tenora, który towarzyszy Gali Mr. Disabled od pierwszej edycji.

Zobacz galerię…

Oprac. em/, irca/, fot. Ilona Raczyńska-Ciszak (ew. / arch. Fundacji Mr. Disabled)

Data publikacji: 29.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również