Razem, z nadzieją, mimo odległości. Za nami 26. Wielka Gala Integracji

Ewa Pawłowska i Tomasz Wolny

Po raz 26. w historii i po raz drugi w formule online, 23 listopada w Nowym Teatrze w Warszawie odbyła się Wielka Gala Integracji. – To jedno z najważniejszych, corocznych spotkań ludzi, którym bliska jest idea budowy świata bez barier. To wielkie święto osób z niepełnosprawnościami, ich bliskich, opiekunów, osób, które je wspierają oraz decydują o polskiej polityce społecznej i życiu publicznym – wyjaśnia Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, inicjatora i organizatora Gali.

– Wielka Gala Integracji to także spotkanie z niezwykłymi ludźmi. Z ludźmi, w których słowniku słowo „bariera” nie istnieje. A jeżeli istnieje, to tylko wyłącznie po to, by ją pokonać – powitał publiczność Gali prowadzący wydarzenie, dziennikarz i prezenter Tomasz Wolny.

Pierwsza stypendystka Funduszu Wieczystego

– To jest kolejny rok bez Piotra Pawłowskiego – założyciela Integracji. Człowieka, który nie podążał żadną drogą. On nowe drogi wyznaczał. To jest taka chwila, kiedy czuję, Piotrze, że jesteś na pewno z nami. I to nie jest tylko kwestia wiary, ale też namacalnych dowodów. Masz bowiem, Piotrze, swoich następców, których Integracja pragnie wspierać – tak Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter prowadzący Wielką Galę Integracji zapowiedział pierwszą stypendystkę Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego, Katarzynę Bartosiewicz.

– Chciałem bardzo podziękować wszystkim, którzy stworzyli ten Fundusz. Na pewno jeszcze wiele stypendiów przyznamy. Chcemy stworzyć grupę osób, które pójdą śladami Piotra. Dlatego, że on wytyczył pewną drogę, ale ona nie może pozostać pusta. Jestem szczęśliwy, że możemy przyznać Kasi pierwsze stypendium – powiedział Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii, który wraz z Ewą Pawłowską, prezes Integracji wręczył Katarzynie Bartosiewicz czek o wartości 10 tysięcy zł oraz zapewnił o wsparciu mentorskim.

Trzydziestodwuletnia Katarzyna Bartosiewicz to założycielka, prezeska, koordynatorka projektów i trenerka powstałej w kwietniu 2020 r. Fundacji MiKa z siedzibą w Bobrowej w gminie Łyszkowice (województwo łódzkie). Organizacja ta prowadzi szkolenia zawodowe dla opiekunów medycznych, opiekunów osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, których celem jest pogłębianie wiedzy praktycznej o szczególnych potrzebach podopiecznych. Fundacja oferuje również wsparcie osobom z niepełnosprawnościami i ich bliskim, m.in. prowadzi warsztaty informacyjne i motywacyjne, udziela pomocy psychologicznej.

– Jestem bardzo wzruszona. Bardzo dziękuję za to ogromne wyróżnienie. Cały czas myślę, co dalej robić i rozwijać, głowa jest na wysokich obrotach. Dziękuję bardzo – skomentowała stypendystka, która środki z wygranej zamierza przeznaczyć na studia podyplomowe w zakresie psychologii pozytywnej.

Wyjątkowe Medale

Tradycją jest już wręczanie wyjątkowych wyróżnień podczas Wielkiej Gali Integracji. Medal Przyjaciel Integracji to nagroda przyznawana od 1997 r. organizacjom, firmom i osobom, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają na rzecz środowiska nie z formalnego obowiązku, lecz w ramach realizacji społecznej odpowiedzialności swojego przedsiębiorstwa.

Tegorocznymi Medalami Przyjaciel Integracji zostali uhonorowani:

  • PwC – globalna organizacja, świadcząca profesjonalne usługi doradcze w 155 krajach świata. Medal przyznano jej za skuteczne łączeniepcelów biznesowych z działaniami społecznymi. Nagrodę odebrał Adam Krasoń, prezes Zarządu PwC.
  • Fundacja Kultury bez Barier – za konsekwentne udowadnianie, że w kulturze możemy wszystko; że obejrzenie filmu, gdy nie widzimy czy wysłuchanie koncertu, gdy nie słyszymy, to żaden problem. Dzięki współpracy z Fundacją instytucje w całej Polsce uczą się, jak tworzyć kulturę dostępną. Medal przekazano Annie Żórawskiej, prezes Zarządu Fundacji Kultury bez barier.
  • Michał Poldziennikarz sportowy, influencer, w latach 2013-2017 redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”, współzałożyciel i prowadzący Kanał Sportowy, attaché prasowy reprezentacji paraolimpijczyków i ampfutbolistów otrzymał nagrodę za wieloletną promocję sportu osób z niepełnosprawnościami, za ukazywanie ich jak bohaterów ze względu na wysokie umiejętności, a nie z powodu niepełnosprawności.

Kultura dostępna dla wszystkich

Dostępność wydarzeń i przedsięwzięć kulturalnych to jeden z największych problemów środowiska osób z niepełnosprawnościami. Pandemia COVID-19 i związany z nią rozwój nowoczesnych technologii daje szansę rozwiązania tego problemu. Tegoroczna debata ekspercka, prowadzona przez Kamila Kowalskiego, dyrektora Integracja LAB dotyczyła właśnie tego tematu. W panelu wzięli również udział: Krzysztof Michałkiewicz, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Anna Żórawska, prezes Fundacji Kultury bez Barier oraz Roman Roczeń, niewidomy artysta muzyk, założyciel Fundacji „Zobaczyć Morze”.

 – Projekt PFRON „Kultura bez barier” jest programem, który przede wszystkim ma sprawić, że oferta różnego rodzaju instytucji kulturalnych będzie dostępna dla wszystkich – w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Mówiąc o kulturze myślimy o bardzo różnych aspektach. Kultura to sposób realizacji siebie, pewien sposób komunikowania się ze światem, sposób pokazywania swojego bogatego świata, ale to także forma terapii, rehabilitacji, aktywizacji. Chciałbym doczekać takiego czasu, gdy osoby z niepełnosprawnościami będą mogły się także realizować poprzez bycie profesjonalnymi artystami – mówił podczas debaty prezes PFRON.

W dzisiejszych czasach bardzo dużo wydarzeń odbywa się online. Z jednej strony nie musimy się w ten sposób zmierzać z barierami architektonicznymi. Z drugiej strony realizacja przedsięwzięć kulturalnych w takiej formule stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania.

– Gdy w ubiegłym roku doszło do lockdownu z powodu pandemii COVID-19, wiele wydarzeń przeniosło się do internetu. Osoby pełnosprawne mogły przebierać w ofertach filmowych, brać udział w spotkaniach, webinarach, dbać o swój rozwój – wspomina Anna Żórawska, prezes Fundacji Kultury bez Barier. – Ale tego wszystkiego nie miały i nadal, niestety, nie mają osoby z niepełnosprawnościami. Platformy VOD nie mają filmów z audiodeskrypcją. Osoby niewidome nie mają miejsc, w których mogą oglądać takie filmy, oprócz platformy ADAPTER. Pierwszą barierą w internecie są niedostępne cyfrowo strony internetowe, drugą np. niedostępne odtwarzacze cyfrowe na platformach VOD. To oznacza, że osoba z niepełnosprawnością wzroku sama nie może sobie włączyć audiodeskrypcji w filmie. Takich barier w internecie jest bardzo, bardzo dużo – dodała prezes Żurawska.

Z kolei Roman Roczeń wskazał esencję kwestii dostępności kultury z perspektywy osoby z niepełnosprawnością wzroku. – Najważniejsza jest wolność i możliwość, np. dotknięcia sztuki. To, o co chodzi w kulturze dostępnej to mój wybór – chcę czy nie chcę z czegoś skorzystać. Film dostępny jest wtedy, kiedy ja chcę sam włączyć audiodeskrypcję, a nie wtedy, gdy sięgam po jakiś film bo jako jedyny ma audiodeskrypcję – wyjaśnił muzyk.

Sztuka w kilku odsłonach

Jak co roku Wielką Galę Integracji uświetniły występy artystów. Gwiazdą wieczoru był Grzegorz Hyży – wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów, którego przeboje nie schodzą z radiowych playlist, wykonawca takich hitów jak: „Na chwilę”, „Wstaję”, „Pusty dom”, „Pod wiatr”, „O Pani!”, „Król nocy”. Na scenie wystąpiła się również Daria Barszczyk, niewidoma wokalistka, nagrodzona przez Stowarzyszenie SAWP w konkursie Debiuty podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, oraz Dori Kaczmarkova (Dorota Kaczmarek) wokalistka z niepełnosprawnością, uczestniczka ostatniej edycji „The Voice of Poland”.

Wielka Gala Integracji to również niezwykły, wirtualny wernisaż prac plastycznych, malarstwa, rzeźb, fotografii itp. artystów z niepełnosprawnościami z całej Polski. – To już 4. edycja naszej kampanii promującej sztukę osób z niepełnosprawnościami. Prace zbieraliśmy przez cały rok, aby można je było podziwiać właśnie podczas Gali – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji. Wszystkie prace można obejrzeć na stronie integracja.org/tworczosc.

Wielką Galę Integracji 2021 na Polski Język Migowy tłumaczyli: Małgorzata Limanówka i Bernard Kinow. Audiodeskrypcję tworzył Błażej Grygiel.

Honorowy patronat nad tegoroczną Galą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Zobacz galerię…

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, fot. Marta Kuśmierz / Integracja

Data publikacji: 24.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również